Kwasy hialuronowe

Autor: Karolina Kosmala Udostepnij artykuł:

Kwas hialuronowy jako produkt kosmetyczny zyskał na popularności kilka lat temu i od tej pory jest jedną z ważniejszych substancji nawilżających i pomagających zachować młody wygląd skóry. Sprawdźmy czym kierować się przy jego zakupie.


Kwas hialuronowy można stosować zarówno jako jeden ze składników serum nawilżającego, toniku czy kremu, ale także solo - jako roztwór wodny w różnym stężeniu (najczęściej 1 - 5%).

Sam związek, pomimo posiadania słowa "kwas" w nazwie jest polisacharydem (wielocukrem), który naturalnie występuje w ludzkim organizmie - w skórze, tkance łącznej, stawowej, ścianach naczyń krwionośnych, płynach ustrojowych, a jego najważniejszą cechą jest wysoka zdolność wiązania wody i jej zatrzymania. Jest on składnikiem mazi stawowej i odpowiada za sprawne działanie naszych stawów oraz chroni i odżywia chrząstki.

W skórze odpowiada również za łączenie włókien kolagenowych, co w połączeniu z jego właściwościami nawilżającymi zapewnia jędrną i nawilżoną skórę. Zaobserwowano też, że wraz z wiekiem jego ilość w skórze maleje i jest to jedna z przyczyn powstawania zmarszczek. Może pełnić także funkcję lekkiego filmu, który spowalnia utratę wody, przyspiesza regenerację skóry i gojenie się drobnych ranek oraz wzmacnia bariery ochronne skóry.

W kosmetykach najczęściej można go spotkać w produktach przeciwzmarszczkowych, ale także w produktach, których głównym zadaniem jest nawilżenie. Występuje najczęściej w INCI jako Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate, Sodium Hyaluronate Crosspolymer i może mieć różną wielkość cząstek, rozróżniamy kwas hialuronowy:
-
wielkocząsteczkowy
-
małocząsteczkowy
-
ultra małocząsteczkowy

Wielkość cząsteczek jest niezwykle istotna, ponieważ im mniejsza masa cząsteczki tym lepsze przenikanie do warstwy rogową skóry lub nawet skóry właściwej, dzięki czemu możemy lepiej nawilżyć naszą skórę. Warto wybierać produkty, które łączą w sobie różne wielkości cząsteczek - bardzo małe dla nawilżenia głębszych partii naskórka i większe dla zapewnienia nawilżenia na powierzchni skóry, co spowalnia utratę wody. Ponadto kwas wielkocząsteczkowy ma postać lekkiego żelu, który stabilizuje i zagęszcza emulsję w przeciwieństwie do roztworów z użyciem małocząsteczkowego hialuronu. Jego niewątpliwym plusem jest wysoka biozgodność - niezwykle rzadko obserwuje się reakcje alergiczne lub podrażnienie po jego zastosowaniu - jeśli jednak tak się dzieje to warto przyjrzeć się pozostałym składnikom preparatu.

Jednym z minusów gotowych kosmetyków jest trudność w ich zakonserwowaniu - gotowe roztwory kwasu hialuronowego mogą zawierać nawet 98% z wody! Jednak ze względu na jego właściwości i umiejętność przenikania do głębszych warstw skóry radzimy wybierać produkty konserwowane bezpiecznymi, akceptowanymi w naturalnych kosmetykach konserwantami jak np. Dehydroacetic Acid, Ethylhexylglycerin czy Benzyl Alcohol (uwaga, potencjalny alergen!).

Można również zakupić kwas hialuronowy w formie proszku i samemu przygotowywać jego roztwór, tworząc niewielkie porcje, które zużywamy od razu lub w przeciągu 3 dni przechowywania w lodówce!

Komentarze

Serum nawilżające do twarzy - Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych

[…] prawdziwy mistrz nawilżenia, który potrafi związać nawet 1000 razy więcej wody niż sam waży. Kwas hialuronowy w kosmetykach występuje w różnych formach, o różnej wielkości cząsteczek, co pozwala mu […]

Dodaj komentarz