Skip to main content

Co to są retinoidy i jak działają na skórę?

2023-09-23

Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Patrycja Rojek

Co wybrać retinol czy retinal? Kiedy tylko przychodzi sezon jesienno-zimowy zaczyna być o nich głośno. Co to są retinoidy? Czy warto ich używać? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w tym wpisie.

Po co stosować retinoidy?

Retinoidy to formy witaminy A o szerokim zastosowaniu w kosmetyce. Przede wszystkim działają przeciwstarzeniowo, wpływają na produkcję kolagenu, regulują proces złuszczania naskórka, odblokowują pory, pomagają zmniejszyć wydzielanie sebum i są przydatne w terapii przebarwień i trądziku. Retinoidy zaczęły być również wykorzystywane w balsamach do ciała z myślą o działaniu wygładzającym, wpływającym na rozstępy czy rogowacenie okołomieszkowe.

Różne formy retinoidów

Estry retinylu, jak również retinol i retinal są to rodzaje retinoidów, jednak różnią się od siebie. Estry nie będą miały tak głębokiego działania jak retinal czy retinol. W produktach dostępnych bez recepty warto zwrócić uwagę właśnie na te dwie formy. W skórze przechodzą one przemianę do kwasu retinowego, dlatego też są tak skuteczne. Kwas retinowy działa bezpośrednio na skórę i ze względu na swoją moc przepisywany jest tylko przez lekarza.

Retinol czy retinal? Co wybrać?

Obydwie formy to silnie działające substancje aktywne. To, co polubi Twoja skóra, jest sprawą indywidualną, jednak retinol polecany jest do skór grubszych, tłustych, mieszanych czy dojrzałych, natomiast retinal sprawdza się przy skórach wrażliwych z trądzikiem różowatym i wykazuje działanie antybakteryjne. Jednak wybierając produkt, warto zwrócić uwagę również na dodatkowe substancje zawarte w kosmetyku- szukaj w nich tego, czego Twoja skóra może dodatkowo potrzebować. W eBooku czytamy etykiety kosmetyków dowiesz się na jakie substancje warto zwracać uwagę.

Jak wprowadzić retinoidy do pielęgnacji?

Jeśli już wiemy, co to są retinoidy i zdecydowaliśmy się na ich używanie, dobrze jest zbudować na nie tolerancję skóry. Zalecane jest stopniowe wprowadzanie zaczynając od najniższych stężeń-raz do dwóch razy w tygodniu, co kilka dni na noc. Produkty nakładamy na oczyszczoną, suchą skórę w minimalnej ilości tzw. ziarnka groszku. Po upływie około 30 minut możemy zaaplikować krem. Nie jest to jednak krok konieczny, możesz to zrobić jeśli odczuwasz dyskomfort i ściągniecie skóry. W przypadku bardzo wrażliwych, cienkich skór można przed produktem z retinolem czy retinalem zastosować cienką warstwę kremu nawilżającego, który zminimalizuje ryzyko podrażnień. Nie należy stosować produktu dzień po dniu, nawet jeśli ma się wrażenie, że produkt nie działa. Retinoidy mogą wykazać podrażnienie nawet po dwóch dniach od aplikacji, wiec stopniowe wprowadzanie jest kluczowe.

Efekty stosowania retinoidów i dodatkowa pielęgnacja

Na to, po jakim czasie zobaczysz efekty, ma wpływ nie tylko sam produkt, ale i stan początkowy skóry oraz jej możliwości regeneracji. Przy regularnym stosowaniu jest to okres od kilku tygodni do kilku miesięcy- w zależności od problemu z jakim się borykamy. W trakcie używania retinoidów postaw na łagodne oczyszczanie i kremy regenerujące. Jakie konkretnie produkty możesz wybrać opisaliśmy w naszym zestawieniu z kosmetykami odbudowującymi barierę hydrolipidową. Ponadto na dzień stosuj krem z filtrem. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z retinoidami- nie łącz z kwasami złuszczających i zrezygnuj z peelingów czy innych substancji drażniących.


AUTOR

Patrycja RojekOPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024