Skip to main content

Chusteczki nawilżane dla dzieci

2019-02-24

Dziecko, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Justyna Czybier

Chusteczki nawilżane dla dzieci to jeden z większych sprzymierzeńców rodzica każdego malucha i częsty element wyprawki czy wyposażenia torby z akcesoriami dziecięcymi. Ten niepozorny produkt to ogromna wygoda w sytuacji gdy nie możemy umyć dziecka pod bieżącą wodą – w podróży, na spacerze czy na biwaku. Stosujemy je często także w pielęgnacji starszych dzieci czy… […]

Chusteczki nawilżane dla dzieci to jeden z większych sprzymierzeńców rodzica każdego malucha i częsty element wyprawki czy wyposażenia torby z akcesoriami dziecięcymi.


Ten niepozorny produkt to ogromna wygoda w sytuacji gdy nie możemy umyć dziecka pod bieżącą wodą – w podróży, na spacerze czy na biwaku. Stosujemy je często także w pielęgnacji starszych dzieci czy… własnej skóry. Warto wiedzieć więc co kryje się w takich produktach i jakich substancji lepiej unikać.

Jeśli chodzi o delikatną skórę dziecka to jesteśmy zwolennikami minimalizmu, idealnie byłoby mieć możliwość użycia czystej wody i ściereczki, ale nie zawsze mamy taką możliwość, dlatego wybierając chusteczki nawilżane zwróćmy uwagę na to, aby skład był maksymalnie prosty, bez zbędnych substancji czy perfum. Chusteczki nawilżane głównie wodą mają nieco krótszy termin przydatności do użycia (ok 4 tygodnie), nie należy ich przekładać do innego opakowania oraz mogą być nierówno nasączone wodą (wtedy wystarczy obrócić opakowanie odwrotnie i problem się rozwiązuje), jednak mamy wtedy maksymalną pewność, że nie zaszkodzą skórze dziecka.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nawet produkty z tej kategorii muszą być konserwowane w jakiś sposób i tu z pomocą przychodzą bezpieczne konserwanty stosowane również w produktach spożywczych (np. Sodium Benzoate, Potassium Sorbate) lub takie, które dopuszczone są do stosowania w kosmetykach naturalnych (np. Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol), a także naturalne konserwanty jak kropla ekstraktu z pestek grejpfruta – Citrus Grandis Fruit Extract. I chociaż ten związek może być potencjalnym alergenem to jednak w roli konserwantu jego ilość jest abolutnie minimalna i bezpieczna nawet przy częstym stosowaniu.

Z kolei substancje, które lepiej unikać w produktach dla maluszków to kontroweryjne konserwanty (np. Phenoxyethanol – zwłaszcza w okolicach podpieluszkowych czy Parabeny), perfumy i substancje zapachowe, glikole (np. Propylene Glycol) i inne substancje mogące naruszyć barierę hydrolipidową skóry dziecka (np. Disodium EDTA, PEGi)
Jeśli zależy nam, żeby takie chusteczki oprócz oczyszczania pielęgnowały skórę dziecka warto szukać w nich substancji nawilżajacych jak gliceryna (Glycerin) lub łagodzących np. pantenol (Panthenol). Jednak zdecydowanie warto pamiętać, że tego typu produkty służą do doraźnego oczyszczenia skóry i nie zastąpią mycia i pielegnacji.

A jako alternatywę, zwłaszcza gdy przebywamy z dzieckiem w domu proponujemy bawełnianą ściereczkę i czystą wodę – sprawdzi się równie dobrze i mamy pełną kontrolę nad tym co aplikujemy dziecku na skórę.


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Superfoods. Mała encyklopedia superpokarmów

45,90 zł


Piszemy Etykiety, Twoje kosmetyczne „zrób to sam”

44,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

79,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Z okazji siódmych urodzin serwisu odbierz prezent, który dla Ciebie przygotowałam: darmowy e-book z przepisami na desery bez cukru oraz informacjami na temat jego zdrowszych zamienników.

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2022