Skip to main content

Właściwości zdrowotne octu jabłkowego

2022-08-30

Porady, Produkty, Zdrowie

Autor: Agnieszka W.

Ocet jabłkowy jest od wieków używany nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też w kosmetycznym. Znany jest również ze swojego leczniczego działania (działa m.in. antybakteryjnie i przeciwalergicznie), a od pewnego czasu słyszy się o jego właściwościach odchudzających. To ostatnie sprawiło, że zyskał wielu miłośników wśród osób, które chcą zrzucić parę kilogramów. Ocet jabłkowy nie jest oczywiście cudownym środkiem, od […]

Ocet jabłkowy jest od wieków używany nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też w kosmetycznym. Znany jest również ze swojego leczniczego działania (działa m.in. antybakteryjnie i przeciwalergicznie), a od pewnego czasu słyszy się o jego właściwościach odchudzających. To ostatnie sprawiło, że zyskał wielu miłośników wśród osób, które chcą zrzucić parę kilogramów. Ocet jabłkowy nie jest oczywiście cudownym środkiem, od którego nagle poczujemy się lżejsi o kilka kilogramów – ale warto wprowadzić go do diety. Dlaczego? Jakie jeszcze ma właściwości?


1. Kwas octowy wspomaga odchudzanie

Oczywiście – cudów nie ma, nie da się schudnąć, pijąc tylko ocet jabłkowy rozcieńczony wodą. Podstawą jest zmiana sposobu odżywiania, a także aktywność fizyczna. Ocet jabłkowy pozwala jednak przyspieszyć proces utraty wagi – zwłaszcza jego pierwszą fazę, w której traci się dużo wody. Ocet jabłkowy wspomaga przemianę materii, pobudza pracę jelit, działa oczyszczająco, wspomaga trawienie  (zwiększa się synteza enzymów trawiennych oraz wydzielanie soku żołądkowego) i aktywizuje mechanizmy, które uwalniają i spalają tłuszcz. Bardzo ważne jest, aby spożywać przy tym dużo płynów – zapobiegniemy w ten sposób zaburzeniom gospodarki wodnej. Większa ilość spożywanych płynów wspomaga również detoksykujący efekt działania octu.

2. Ocet jabłkowy jest skarbnicą witamin i pierwiastków

Zawiera m.in. bezcenny potas (odpowiedzialny m.in. za dobrą pamięć i koncentrację), a także sód, fluor, żelazo, fosfor, miedź, witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, E (silne przeciwutleniacze!), bioflawonoidy (pełniące funkcje przeciwutleniające oraz wzmacniające naczynia krwionośne), pektyny oraz kwasy organiczne: cytrynowy, mlekowy i – wspomniany w punkcie pierwszym – kwas octowy.

3. Ocet jabłkowy reguluje poziom glukozy we krwi

Ten punkt w pewnym stopniu wiąże się z pierwszym. Dlaczego? Ponieważ jeśli wahania stężenia cukru we krwi w ciągu dnia są zbyt duże (z różnych powodów – na przykład poprzez spożywanie zbyt dużej ilości oczyszczonych produktów węglowodanowych czy też cukrów prostych), to głód odczuwamy praktycznie cały czas. To oczywiście uproszczone sformułowanie… Zbyt szybki wzrost i spadek poziomu glukozy we krwi sprawia, że szybko odczuwamy głód, a więc sięgamy po przekąski (i to zwykle nie są zdrowe przekąski). Spożywanie octu jabłkowego może nam więc pomóc utrzymać cukier “w ryzach”, a także zapobiegać napadom głodu.

4. Spożywanie octu jabłkowego może mieć wpływ na hamowanie rozwoju chorób serca

Wpływ na rozwój chorób sercowo-naczyniowych ma wiele różnych czynników. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że spożywanie octu jabłkowego może obniżyć poziom trójglicerydów, ciśnienie oraz regulować poziom cholesterolu we krwi. Ocet jabłkowy zawiera m.in. kwas chlorogenowy o działaniu antyoksydacyjnym – chroni on cząsteczki cholesterolu LDL przed utlenianiem (utlenianie cholesterolu jest jednym z istotniejszych etapów rozwoju chorób serca).

5. Pielęgnacja skóry i włosów z pomocą octu jabłkowego

Kiedyś ocet stosowany był dosłownie na wszystko. A jak wiadomo, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie są zawsze najbardziej trafione 🙂 jako, że ocet jabłkowy łagodzi stany zapalne i działa antybakteryjnie, można stosować go jako tonik, przebarwienia i łuszczycę. Ponadto ocet jabłkowy może być używany jako maseczka do skóry suchej – aby ją zrobić, należy zmieszać łyżeczkę octu z dwoma łyżeczkami miodu, nanieść na twarz, a po 15-20 minutach spłukać z buzi. Kompresy nasączone płukanką z wody i octu (w proporcji 5 łyżek octu na 0,5 l wody mineralnej) pomogą w zredukowaniu zmarszczek (a u młodszych osób – zapobiegać będą ich powstawaniu :)) oraz ukoją skórę po poparzeniach słonecznych. Roztwór wody i octu jabłkowego działa również jako świetna maseczka do włosów, a ponadto łagodzi objawy grzybicy stóp i ich opuchliznę. Tutaj wystarczy dodać szklankę octu do średniej wielkości miski, a potem moczyć w niej stopy przez 15 minut.

Wybierając ocet jabłkowy, zwracajcie uwagę na to, aby nie zawierał substancji konserwujących. Najczęściej dodaje się pirosiarczyn sodu (pełni rolę konserwantu i przeciwutleniacza) – jest to bardzo powszechny dodatek i trzeba uważnie sprawdzać, aby wybrać taki produkt, który nie ma go na liście składników. Siarczyny są alergenem, stąd osoby uczulone na nie powinni szczególnie zwracać na to uwagę. Na szczęście na rynku można dostać takie octy, który pirosiarczynu nie zawiera – wystarczy tylko czytać etykiety. 


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024