Rozszerzenie diety niemowlaka

Porady zakupowe 23-05-2020
Autor: Kamila Kweczke Udostepnij artykuł:

Obecnie zaleca się, żeby rozpocząć rozszerzanie diety około szóstego miesiąca życia. Nieważne czy będziesz karmić łyżeczką czy też metodą BLW.

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe do rozszerzania diety?

  • skoÅ„czyÅ‚o szósty miesiÄ…c życia, ale uwaga! jeÅ›li dziecko wykazuje gotowość możesz rozpocząć przygodÄ™ tydzieÅ„ albo dwa wczeÅ›niej.
  • dziecko samodzielnie i stabilnie siedzi - w specjalnym krzeseÅ‚ku do karmienia albo na kolanach. JeÅ›li dziecko jest niestabilne, chwieje siÄ™ to lepiej zaczekaj z rozszerzaniem diety. NieprawidÅ‚owa pozycja ciaÅ‚a sprzyja zakrztuszeniu, a nawet zadÅ‚awieniu.
  • interesuje siÄ™ jedzeniem - z zainteresowaniem maluch patrzy na to, co jesz.
  • potrafi dobrze zÅ‚apać jedzenie i wÅ‚ożyć je do buzi. Po czym zaczyna je gryźć. To bardzo ważny znak - maluch jest gotowy na poznanie nowych smaków.

Uwaga! Dziecko nie musi mieć zÄ…bków, aby rozpoczęło swojÄ… przygodÄ™ z rozszerzaniem diety. 

Dodam jeszcze, że wg zaleceń ESPGHAN oraz EFSA wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Jednak najlepiej jest to zrobić w okolicy szóstego miesiąca.

Od jakich produktów rozpocząć rozszerzanie diety?

Warzywo czy owoc?
Wiele osób twierdzi, że rozszerzanie diety powinno zacząć się od podania warzyw. Jednak nie musi to być regułą. Pamiętajcie, że marchewka, dynia czy też burak też są słodkie.

Zapamiętaj! Nie ma specjalnego kalendarza dyktującego kolejność wprowadzania produktów do diety niemowlaka. Rodzice decydują, co podadzą maluchowi. Oczywiście mam na myśli warzywa, owoce i zboża (np. kaszkę, ale na początek zacznij od bezglutenowej). Nie podawaj dziecku słodyczy ani posolonych dań.

Jeśli masz mętlik w głowie i nie masz pojęcia jak rozpocząć to rzeczywiście możesz spróbować od podania warzyw. Ważne, aby na początku wprowadzać je pojedynczo. Wtedy możesz zaobserwować czy dziecko nie miało żadnych niepożądanych reakcji (np. wysypka, biegunka, wymioty). Na początku proponuj jedną nowość w ciągu 1-2 dni. Po około 2-3 tygodniach (czasem ten proces może trwać dłużej) możesz zwiększyć ilość nowości.

Papka czy w kawałku?

Również musisz zdecydować o sposobie podania danego produktu: czy w formie papki czy w kawałku. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję to na początku rozszerzania diety dobrze sprawdzą się np. ugotowane kalafior i brokuł (różyczki brokuła i kalafiora dobrze się trzyma, o ile nie są za krótkie), ogórek pokrojony w słupki, gotowana marchewka w dużym kawałku - przed podaniem musisz się zastanowić jak się będzie dobrze trzymało dany produkt maluszkowi. I lepiej jeśli będą to większe kawałki, bo takie łatwiej złapać.

W przypadku karmienia łyżeczką, możesz tylko rozgnieść widelcem produkt - nie musi być idealnie gładki.

Jak często?

Zastanawiasz się jak często podawać maluchowi posiłki? W przypadku dzieci karmionych piersią, WHO zaleca:
• w 6.-8. miesiącu życia: 2-3 posiłki uzupełniające,
• w 9.-24. miesiącu życia: 3-4 posiłki uzupełniające i 1-2 zdrowe przekąski (np. kawałek warzywa, kawałek owocu).
Niemowlęta żywione mlekiem modyfikowanym powinny spożywać w ciągu dnia 4-5 posiłków oraz 1-2 zdrowe przekąski (w zależności od apetytu).

To tylko zalecenia, nie musisz się ich sztywno trzymać ani stresować się, jeśli rozszerzanie diety idzie Wam wolniej. Najważniejsze, żeby dziecko spróbowało, jak najwięcej różnych produktów, przed ukończeniem roczku.

Problemy z rozszerzaniem diety

Może zdarzyć się, że rozszerzanie diety idzie ciężko. Maluch wszystko wypluwa, nie radzi sobie z połykaniem albo po prostu nie chce nic próbować, nie jest zainteresowane posiłkami stałymi.

Jakie mogą być przyczyny tego, że dziecko niechętnie je, nie chce próbować?
• ma anemię - dlatego zrób badania krwi (zbadaj poziom ferrytyny)
• krótkie wędzidełko lub inne problemy z budową jamy ustnej - dziecko krztusi się i wypluwa jedzenie. W takim przypadku skontaktuj się z neurologopedą.
• cierpi na zaparcia.
• podczas posiłku jest zmęczone
• może spożywa za dużo "zapychaczy": chrupek kukurydzianych, słodkich deserków, soków (z ich wprowadzaniem do diety warto zaczekać dłużej - klik).
• zbyt mocne zachęcanie do jedzenia - taka presja nie służy nikomu.

Jeśli jesteś zaniepokojona i nie wiesz, co może być przyczyną kłopotów z rozszerzaniem diety to skontaktuj się z lekarzem. Uwaga! Nie podawaj maluchowi żadnych suplementów na apetyt!

Ważne informacje

Jak już maluch poznał smaki kilku warzyw i owoców to możesz wprowadzić do jego diety jeden alergen. I jeśli nie było żadnych reakcji to stopniowo możesz zwiększać ilość podanego pokarmu.

Pamiętaj:

  • maÅ‚e dzieci jedzÄ… zazwyczaj maÅ‚o, dlatego to, co im podajemy musi zawierać dużo skÅ‚adników odżywczych i przy okazji powinno dostarczać energii (czyli kcal!) - tak jak mleko matki.
  • przygotowujÄ…c posiÅ‚ki nie bój siÄ™ produktów jak tÅ‚uszcz (np. masÅ‚o i oliwa z oliwek), miÄ™so, ryby, jaja, peÅ‚notÅ‚usty naturalny nabiaÅ‚, kasze, orzechy, nasiona, suszone owoce, roÅ›liny strÄ…czkowe - najlepiej, żeby w każdym posiÅ‚ku znalazÅ‚o siÄ™ chociaż jedno z wymienionych produktów.
  • w każdym posiÅ‚ku powinno znaleźć siÄ™ źródÅ‚o żelaza, ponieważ w drugim półroczu wzrasta gwaÅ‚townie jego zapotrzebowanie. Mleko matki jest dobrym źródÅ‚em żelaza (ok. 0,3-0,5 mg/l), ale może siÄ™ okazać niewystarczajÄ…ce. 
  • Jak już wiesz kolejność wprowadzania produktów jest dowolna. Dlatego możesz zacząć od warzyw, owoców, a nawet kaszki (ale na poczÄ…tku bezglutenowej). Później możesz przygotowywać np. zupki, kaszki jednoskÅ‚adnikowe z owocem (możesz je przyrzÄ…dzać na wodzie), jogurty z dodatkami (np. pÅ‚atkami, nasionami, owocami Å›wieżymi lub suszonymi).

Jeśli dziecko:

  • krÄ™ci gÅ‚owÄ…, nie chce otworzyć buzi, zaczyna pÅ‚akać to nie zmuszaj go do jedzenia. 
  • zje kilka Å‚yżeczek i już nie chce wiÄ™cej to zaakceptuj to.

Nie wymyÅ›laj zabaw, nie odwracaj jego uwagi ani nie puszczaj bajek, żeby maluch zjadÅ‚ jeszcze jednÄ… Å‚yżeczkÄ™. Nie wróży to niczego dobrego w przyszÅ‚oÅ›ci. 

Nie musisz wszystkiego miksować na gÅ‚adkÄ… papkÄ™, np. owoce możesz rozgnieść widelcem. ZachÄ™cam CiÄ™ również do podawania niektórych produktów w kawaÅ‚ku. Karmienie papkami spróbuj zastÄ…pić kawaÅ‚kami w okolicy 8. miesiÄ…ca życia (możesz zrobić to oczywiÅ›cie wczeÅ›niej, ale najpóźniej koÅ‚o 10. miesiÄ…ca). Maluch musi nauczyć siÄ™ gryźć i bezpiecznie jeść kawaÅ‚ki warzyw, owoców, makaron w caÅ‚oÅ›ci, kaszÄ™, itd. 

BLW - Bobas Lubi Wybór

Głównym zaÅ‚ożeniem metody Baby led-weaning, czyli Bobas Lubi Wybór jest to, że dziecko samodzielnie spożywajÄ…ce posiÅ‚ki również samo ograniczy mleko, aż z niego zrezygnuje. To zazwyczaj dość dÅ‚ugi proces, który kontroluje dziecko, nie rodzice. Jednak zazwyczaj rodzice nie czekajÄ… na ten moment, tylko sami decydujÄ… o odstawieniu dziecka od mleka.

BLW to również wspólne posiÅ‚ki, wspólne poznawanie nowych smaków, nauka gryzienia, samodzielnego jedzenia już od pierwszych dni rozszerzania diety. 

Zalety i wady

Metoda ma wiele plusów i można ją dowolnie modyfikować. Jeśli się na nią zdecydujesz to również możesz podawać dziecku np. zblendowaną zupę. Najpierw opiszę zalety stosowania metody BLW:

  • nie musisz gotować specjalnie dla dziecka. Przygotowujesz posiÅ‚ek dla wszystkich. Jednak w tym przypadku musisz pamiÄ™tać o tym, że nie dodajesz soli i używasz innych przypraw. Nie używasz również cukru ani substancji sÅ‚odzÄ…cych. Takie ograniczenia wyjdÄ… wszystkim na zdrowie. 
  • nie musisz siÄ™ zastanawiać czy lepiej kupić danie w sÅ‚oiczku, czy ugotować samemu. Jeden problem z gÅ‚owy mniej!
  • możecie jeść wspólnie - nikt nie musi karmić dziecka. Wszyscy możecie cieszyć siÄ™ ciepÅ‚ym posiÅ‚kiem i sobÄ… nawzajem. 
  • dziecko poznaje prawdziwy wyglÄ…d jedzenia. JeÅ›li dostaje wszystko zmiksowane to nie ma pojÄ™cia, co je. A w tym przypadku może poznać każde warzywo, owoc, makaron, rybÄ™, miÄ™so itd.
  • dziecko ma możliwość poznawania smaku, zapachu, konsystencji produktów. Uczy siÄ™ gryźć i prawidÅ‚owo poÅ‚ykać - czyli jak bezpiecznie jeść
  • dziecko samo decyduje, kiedy jest najedzone. Nie przejada siÄ™, ponieważ doskonale wie, w którym momencie ma zakoÅ„czyć posiÅ‚ek. 
  • jest mniej stresujÄ…ca w porównaniu do metody karmienia Å‚yżeczkÄ…. Wielu rodziców karmiÄ…cych papkami obiera sobie za cel nakarmienie caÅ‚Ä… miseczkÄ…/sÅ‚oiczkiem. I w momencie, gdy dziecko odmawia posiÅ‚ku zaczynajÄ… siÄ™ denerwować. WymyÅ›lajÄ… różne zabawy, typu "leci samolocik", odwracajÄ… uwagÄ™ dziecka, żeby tylko dziecko zjadÅ‚o kolejnÄ… Å‚yżeczkÄ™. 
  • dziecko rozwija swoje umiejÄ™tnoÅ›ci manualne.

Jakich produktów unikać, podawanych w całości?

  • pomidorków koktajlowych - przekrój je wzdÅ‚uż
  • winogron - przekrój je wzdÅ‚uż
  • orzechów - podaj w postaci zmielonej albo masÅ‚a orzechowego (skÅ‚adajÄ…cego siÄ™ w 100% z orzechów)
  • suszonych owoców - pokrojone, rozdrobnione, zmiksowane
  • liÅ›ci saÅ‚aty - możesz podać np. w formie pesto (ale odpowiedniego dla niemowlaka)
  • oliwek - przekrój je wzdÅ‚uż, a najlepiej zaczekaj z podaniem, ponieważ jest to sÅ‚ony produkt. I unikaj tych nadziewanych anchois, ponieważ majÄ… kiepskie skÅ‚ady.

Te pokarmy majÄ… taki ksztaÅ‚t i wielkość, że z Å‚atwoÅ›ciÄ… można siÄ™ nimi zakrztusić, a nawet zadÅ‚awić. 

 

Rozszerzanie diety maluchowi to nie tylko podawanie stałych posiłków, ale również nauka picia wody. Bo dla niemowląt najlepsza do picia będzie woda i oczywiście mleko matki/modyfikowane. Zapotrzebowanie na wodę w drugim półroczu pierwszego roku życia wynosi 800 ml dziennie. Natomiast małe dzieci (1-3 lata) powinny pić 1300 ml wody na dobę. Jednak nie musisz liczyć tej ilości, zwłaszcza u niemowlaka, które pije mleko matki. Z tego względu nie stresuj się jeśli na początku Twoje dziecko odmawia picia wody. Nie oznacza to, że musisz mu podać do picia sok albo wodę z dodatkiem czegoś słodkiego. Po prostu daj maluchowi czas i przy każdej okazji proponuj mu wodę. Twoja cierpliwość się opłaci! Ewentualnie możesz do wody dodać listek mięty, kilka kropli soku z cytryny.

Czego nie podawać niemowlakowi?

Zakazane sÄ…:

  • napoje - wszystkie możliwe kolorowe, smakowe, przesÅ‚odzone napoje - nikt ich nie powinien pić. I uwaga! tzw. wody smakowe to też napoje! Picie napojów zwiÄ™ksza ryzyko rozwoju chorób dietozależnych.
  • soki - można zacząć je wprowadzać po pierwszym roku życia. Chociaż można siÄ™ z tym wstrzymać dÅ‚użej (i lepiej zacząć od soków warzywno-owocowych). Nadmierne i zbyt wczesne wprowadzenie soków do diety dziecka może prowadzić do rozwoju próchnicy, a nawet otyÅ‚oÅ›ci
  • herbatki rozpuszczalne - skÅ‚adajÄ… siÄ™ one przede wszystkim z cukru. Absolutnie ich NIE kupuj. Przez takie herbatki Twój maluch może mieć próchnicÄ™, a także zwiÄ™kszajÄ… one ryzyko rozwoju nadwagi i otyÅ‚oÅ›ci.
  • czarna herbata - zawiera teinÄ™ (dziaÅ‚a podobnie do kofeiny).
  • zielona i czerwona herbata - zawierajÄ… skÅ‚adniki, które mogÄ… utrudniać wchÅ‚anianie żelaza. 
  • syropy owocowe - nie dodawaj ich do wody, one skÅ‚adajÄ… siÄ™ z głównie z cukru! I tak samo jak wszystkie powyższe sÅ‚odkie napoje ich nadmierne spożycie może prowadzić do rozwoju próchnicy i innych chorób dietozależnych.
  • sÅ‚odkie deserki
  • cukier, miód, substancje sÅ‚odzÄ…ce
  • mleko krowie - dopuszczalny jest dodatek mleka do daÅ„, ale nie można zastÄ™pować nim mleka matki/modyfikowanego
  • grzyby
  • sól
  • surowe miÄ™so, surowe ryby, surowe jaja
  • żywność wysokoprzetworzona
  • smażone potrawy

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz