Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Płyny do płukania zawierają najczęściej delikatne, kationowe środki powierzchniowo czynne, które wypłukują pozostałości środków piorących (np. proszku do prania) oraz pełnią funkcje antystatyczne, wiele z nich znajdziesz także w środkach do pielęgnacji włosów np. w odżywkach.
Oprócz nich w tych produktach stosuje się również związki nawilżające – glicerynę, betainę, aloes, które maja zmiękczyć nasze ubrania i wydłużyć ich trwałość.
Związki zapachowe dzielimy na naturalne i syntetyczne – najczęściej opisane są jako „kompozycja zapachowa” lub „parfum” ale często stosuje się po prostu olejki eteryczne z wyszczególnieniem alergenów takich jak linalol, limonene i inne. Na związki zapachowe powinny uważać osoby z bardzo wrażliwą skórą, nie powinno się ich również stosować w przypadku prania ubranek dziecięcych – w takich sytuacjach radzimy wybór płynu do płukania bez zapachu.
Do płynu do płukania bez zapachu możemy dodać własny olejek eteryczny, o którym wiemy, że nas nie uczula – dzięki temu nasze pranie nadal będzie przyjemnie pachnieć bez ryzyka reakcji alergicznej!
Jeśli chodzi o konserwanty to radzimy zachować szczególną ostrożność i sprawdzać jakie zostały zastosowane! Napis „Hipoalergiczny” nie oznacza, że nie znajdziemy tu drażniących Benzisothiazolinone i Methylisothiazolinone, Octylisothiazolinone (i inne z kategorii Izotiazolinonów) czy donorów formaldehydu (np. w postaci 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol). Konserwanty takie jak Formic Acid (czyli… kwas mrówkowy) uznane są za bezpieczne w produktach tego typu, jednak jeśli Wasz płyn nie zawiera związków zapachowych, a po użyciu wystąpiła reakcja – alergiczna lub podrażnienie skóry to warto przyjrzeć się również im.
Płynów do płukania nigdy nie lejemy bezpośrednio na tkaninę i zawsze stosujemy w formie rozcieńczonej – w pralkach automatycznych urządzenie samo rozcieńcza płyn z wodą, jednak pamiętajmy, żeby nie wlewać go zbyt wiele, w przypadku prania ręcznego stosujmy się do zaleceń producenta.
A jak zrobić domowy płyn? Wystarczy dodać ocet do komory na płyn do płukania i kilka kropel ulubionego olejku eterycznego
Katarzyna
Czy można liczyć na podobne porównanie proszków i płynów do prania? :)
Dodaj komentarz