Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Pektyny to polisacharydy stanowiące ok. 35% masy ścian komórek roślinnych. W dużych ilościach obecne są w młodych owocach m.in.: owocach cytrusowych, porzeczkach, agreście, brzoskwiniach, jabłkach, czereśniach i winogronach. Zasada jest taka, że im owoc bardziej dojrzały tym zawiera mniej pektyny. Dlatego ważne jest tak wybierać owoce, żeby nie robić przetworów z przejrzałych owoców. Najlepsze będą takie, które dopiero dojrzały.
Na skalę przemysłową otrzymuje się je w wyniku ekstrakcji wytłoków jabłkowych lub cytrusowych w środowisku słabo kwaśnym. W przemyśle spożywczym pektyny stosowane są jako:
Są one powszechnie stosowane, dlatego są istotnym elementem naszej diety. Łączne spożycie w postaci naturalnej (jako składnika owoców i warzyw) i przetworzonej (jako dodatku do żywności) wynosi 4-5 g.
Pektyny korzystnie wpływają na mikroflorę przewodu pokarmowego - blokują przyleganie patogennych drobnoustrojów do błony śluzowej jelita. Ponadto w wyniku fermentacji pektyn powstają związki wykazujące korzystne działanie w biegunce i zapobiegające zaparciom.
Dodawanie pektyn do diety skutecznie obniża stężenie glukozy we krwi. Jest to skutek kilku nakładających się zjawisk:
Ograniczanie przez pektyny wchłaniania glukozy w jelicie cienkim może mieć praktyczne zastosowanie, zwłaszcza w terapii osób chorych na cukrzycę typu 2.
Spożywanie pektyn obniża stężenia cholesterolu, triglicerydów, fosfolipidów i wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu i tkankach. Wszystko dzięki temu, że pektyny tworzą trójwymiarową strukturę żelu w przewodzie pokarmowym, co spowalnia proces lipolizy (proces prowadzący do powstania kwasów tłuszczowych i glicerolu), deestryfikację cholesterolu, a także uniemożliwia prawidłową absorpcję powstających w wyniku tych procesów produktów. Ponadto pektyny nasilają wydalanie kwasów żółciowych wraz z kałem. W efekcie obniżają stężenie cholesterolu, triglicerydów, fosfolipidów i wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu i tkankach.
Pektyny wspomagają detoksykację organizmu - przyspieszają wydalanie z organizmu metali ciężkich: ołowiu i rtęci. Na szczęście nie wiąże się to z utratą pierwiastków ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak żelazo czy wapń.
Obecność pektyn w diecie może sprzyjać eliminowaniu kancerogenów i mutagenów w ten sposób ograniczając zapadalność na niektóre typy nowotworów.
Jako rozpuszczalna frakcja włókna pokarmowego (błonnika) korzystnie wpływają na pracę jelit. Natomiast pektyny jabłkowe i cytrusowe są pomocne w leczeniu otyłości.
Jak widzicie, nie ma czego się bać. Mam dla Was wskazówkę -> podczas robienia przetworów zamiast cukrów żelujących kupcie pektynę! Cukry żelujące zawierają zbędne składniki - czysta pektyna jest lepszym rozwiązaniem!
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz