Olejki pod prysznic i do kąpieli – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Autor: Justyna Skakowska Udostepnij artykuł:

Olejki myjące to prawdziwy hit ostatnich lat i nic dziwnego! To nie tylko sposób na oczyszczenie skóry, ale też zastrzyk nawilżenia i odżywienia. Jeśli masz dość uczucia ściągnięcia po kąpieli, to ten wpis jest dla Ciebie!


Czym się różnią olejki myjące od standardowych żeli?

Standardowe żele pod prysznic składają się głównie z:

  • Związków myjących, czyli surfaktantów. Podzielić je można ze względu na budowę na niejonowe oraz jonowe: kationowe, anionowe oraz amfoteryczne;
  • Modyfikatorów reologii w tym elektrolity - popularny chlorek sodu, czyli nic innego jak sól kuchenna (substancje mające na celu zwiększenie lepkości preparatu, zapewniają lepszą trwałość produktu);
  • Konserwantów (mające na celu ochronę przed rozwojem drobnoustrojów);
  • Kompozycji zapachowych;
  • Barwników;
  • Dodatkowych substancji: składniki aktywne, wyciągi, drobiny peelingujące, kwasy.

W związku z tym, że niekiedy żele nadmiernie wysuszają naszą skórę m. in. przez zastosowanie drażniących surfaktantów, jako alternatywę opracowano olejki myjące pod prysznic. Preparaty, które oprócz zadań, jakie spełnia kosmetyk do codziennego mycia ma również natłuszczać, tak aby nie było potrzeby stosowania po kąpieli balsamu, czy też lotionu. Składy olejków w znacznej mierze różnią się  między sobą. Począwszy od kosmetyków naturalnych, po klasyczne rynkowe kosmetyki.

Co jest w składzie olejków myjących?

Jak sama nazwa wskazuje – oleje, ale też wyciągi olejowe, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (m. in. tokoferole), olejki eteryczne oraz substancje solubilizujące. Jak wiemy olej w wodzie się nie rozpuszcza, stosując solubilizatory te dwie substancje tworzą razem emulsje.

W wielu popularnych olejkach myjących, producenci sięgają po syntetyczne detergenty i emulgatory, takie jak Laureth-4, Polysorbate-20 czy Cocamide MEA. Choć skutecznie usuwają zanieczyszczenia i tworzą przyjemną konsystencję, mogą podrażniać wrażliwą skórę.

Olejki o dobrym składzie stawiają na naturalne emulgatory, takie jak poliglicerydy (np. Polyglyceryl-3 Stearate). Są one łagodne dla skóry, a jednocześnie skutecznie łączą olej z wodą. Dodatkowo, powinny zawierać naturalne oleje, ekstrakty, substancje nawilżające i witaminy. Dzięki temu nie tylko myją, ale też odżywiają i chronią skórę, nie naruszając jej naturalnej bariery ochronnej.

Wybierając olejek myjący, warto zwrócić uwagę na jego skład. Naturalne składniki to gwarancja delikatnego, a zarazem skutecznego oczyszczania i pielęgnacji skóry. A jeśli zastanawiasz się jaki balsam wybrać po kąpieli, to zapraszam Cię do tego wpisu.

Komentarze

Płyny do kąpieli dla dzieci - Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych

[…] Dodatkowo, w płynach do kąpieli dla dzieci można znaleźć także witaminę E (Tocopherol), aloes (Aloe Barbadensis Leaf Water), owies (Avena Sativa Bran Extract), wyciąg z rumianku (Chamomilla Recutita Flower Extract) czy Bisabolol – naturalny składnik olejku z rumianku, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Świetnie się też sprawdzą olejki do kąpieli. […]

Dodaj komentarz