Odżywki i maski do włosów

Autor: Justyna Skakowska Udostepnij artykuł:

Odżywki i maski do włosów to nieodzowne elementy pielęgnacji, które pomagają utrzymać włosy w dobrej kondycji, zapewniając im nawilżenie, odżywienie i ochronę. Choć często używane zamiennie, te dwa produkty różnią się składem, działaniem i sposobem stosowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej odżywkom i maskom, poznamy ich składniki, dowiemy się, jak je prawidłowo stosować oraz co to jest równowaga PEH.


Odżywka czy maska - czym się różnią?

Odżywka do włosów to kosmetyk o lekkiej konsystencji, który stosujemy po każdym myciu włosów. Jej głównym zadaniem jest wygładzenie włosów, ułatwienie rozczesywania, zapobieganie elektryzowaniu się oraz ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi. Odżywki działają powierzchniowo, tworząc na włosach ochronny film.

Maska do włosów to kosmetyk o bogatszej, bardziej treściwej formule, który stosujemy raz na jakiś czas, zazwyczaj raz w tygodniu lub rzadziej. Maska głęboko nawilża, odżywia i regeneruje włosy, poprawiając ich elastyczność, miękkość i blask. Składniki aktywne zawarte w masce mogą wnikać w głąb włosa.

Równowaga PEH

PEH to skrót od:

P – Proteiny: Wzmacniają włosy i zwiększają ich elastyczność. Należą do nich keratyna, proteiny jedwabiu, proteiny pszenicy, kolagen. Proteiny najczęściej poznajemy po nazwie z dopiskiem ~protein, ale te pochodzenia odzwierzęcego mają swoje nazwy i są to najczęściej Keratin, Elastin, Collagen, Silk. Dopisek Hydrolyzed oznacza, że cząsteczki są mniejsze, przez co będą mocniej działać na włosy – jeśli uważasz, że proteiny Ci nie służą wypróbuj roślinnych i nie hydrolizowanych np. ze spiruliną! Jeśli jednak czujesz, że Twoje włosy je lubią (co zdarza się często przy prostych, niskoporowatych włosach) to możesz próbować wprowadzić je w większej ilości. Proteiny zaznaczyliśmy na RÓŻOWO.

E – Emolienty: Tworzą na włosach ochronny film, wygładzają je, zapobiegają utracie wilgoci i ułatwiają rozczesywanie. Należą do nich oleje roślinne np. olej makadamia Macadamia Ternifolia Seed Oil, olej z pestek winogron Vitis Vinifera Seed Oil, olej arganowy Argania Spinosa Kernel Oil czy inne z końcówką ~oil oraz ~butter i łacińską nazwą rośliny. Dodatkowo rolę emolientów pełnią min. alkohole tłuszczowe– należą do nich min Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Cetyl Alcohol i inne, które w zestawieniu zaznaczyliśmy kolorem FIOLETOWYM.

Ostatnią grupą emolientów są silikony i parafina oraz jej pochodne, takie składniki mogą się przydać przy pielęgnacji włosów mocno zniszczonych i długich. Jednak mogą nadbudowywać się na powierzchni włosa, obciążać go i tworzyć konieczność usuwania ich mocnymi detergentami. Nie są one substancjami szkodliwymi, jednak zaliczane są do substancji nie-ekologicznych, nie posiadają też właściwości odżywczych – ich jedyna funkcja to spowolnienie utraty wody przez włosy i nadanie im zdrowego wyglądu. Silikony najczęściej posiadają końcówkę ~methicone jak Dimethicone lub Cyclomethicone oraz ~siloxane jak w Cyclopentasiloxane. Silikony lotne są często polecane w serum ochronnym do końcówek. Parafina i jej pochodne kryją się pod wieloma nazwami, warto zwrócić obecność na substancje takie jak Paraffinum Liquidum, Isododecane czy też Mineral Oil, który można przegapić przez mylącą końcówkę ~oil.

H – Humektanty: Przyciągają i zatrzymują wilgoć we włosach, zapewniając im nawilżenie. Należą do nich gliceryna, pantenol, aloes, kwas hialuronowy, mocznik. Oznaczyliśmy je na NIEBIESKO. Odżywki, które uznaliśmy za humektantowe mają więcej substancji nawilżających – występują one najczęściej zaraz po wodzie, przed pierwszymi emolientami lub tuż po tych lekkich. 

Aby włosy były w dobrej kondycji, należy zachować równowagę między tymi trzema grupami składników. Najczęściej polecana kolejność to: Emolienty > Humektanty > Proteiny. Czy to oznacza, że potrzebujemy 3 różnych odżywek i masek do włosów? Absolutnie NIE! Najważniejsze to rozpoznać potrzeby włosów tak, by móc samemu określać, jakich substancji im brakuje i dobrać skład jednego produktu, który poprawi ich stan. Jeśli Twoje włosy są:

  • Suche, łamliwe, szorstkie: Potrzebują więcej emolientów i humektantów.
  • Słabe, pozbawione objętości, łatwo się rozciągają: Potrzebują więcej protein.
  • Przetłuszczające się, oklapnięte: Potrzebują mniej emolientów, a więcej protein i humektantów.

Jak stosować maski i odżywki?

  • Odżywka: Nałóż na umyte, wilgotne włosy, pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz.
  • Maska: Nałóż na umyte, wilgotne włosy, pozostaw na 15-30 minut (lub dłużej, zgodnie z zaleceniami producenta), a następnie dokładnie spłucz.

Odżywki i maski do włosów to niezbędne elementy pielęgnacji, które pomagają utrzymać włosy w dobrej kondycji. Wybierając odpowiednie produkty i stosując je regularnie, możesz cieszyć się pięknymi, zdrowymi i lśniącymi włosami.

Więcej o równowadze PEH, pożądanych składnikach i rozpoznawaniu potrzeb włosów napisaliśmy w naszym ebooku „Włos Ci z głowy nie spadnie”. Zapraszamy do zakupu ebooka TUTAJ.

Komentarze

Gosia

Bardzo pomocny artykuł! Dziękuję Ci za niego 🙂

Justynka

Cudowny i szczegółowy wpis! Bardzo Ci za niego dziękuję! :)

oldrelative

Czyli jeśli odżywka jest PEH to wystarczy zastosować tylko ją na mycie?

Dodaj komentarz