Odżywki do paznokci

Autor: Justyna Czybier Udostepnij artykuł:

Producenci odżywek do paznokci kuszą nas wizjami pięknych i zadbanych dłoni, gdzie paznokcie są ich ukoronowaniem i ozdobą. Mocne, długie, błyszczące... Sprawdźmy co kryje się w ich składzie!


Odżywki do paznokci to produkty, które mają głównie na celu pomóc nam zadbać o płytkę, wzmocnić ją i ułatwić ich zapuszczanie. Oczywiście pielęgnacja paznokci zaczynają się znacznie wcześniej niż po ich wyrośnięciu!

Czy wiesz, że u zdrowego człowieka paznokcie u rąk rosną średnio 3mm na miesiąc?

Prawidłowa, zdrowa płytka paznokcia jest zwykle owalna, o lekko różowej barwie z wyraźnym, białym półksiężycem (tzw. obłączek) w okolicy wału paznokciowego tylnego. Powierzchnia płytki powinna być gładka. Większość odstępstw od tej normy oznacza, że dzieje się coś niepokojącego i nie należy tego bagatelizować!

Zmiany mogą być spowodowane zarówno przyczynami zewnętrznymi zależnymi od nas, takie jak pielęgnacja czy kontakt z niektórymi substancjami czy też oznakami schorzeń.Dlatego warto je obserwować i w razie potrzeby skonsultować ich wygląd ze specjalistą.

Zmiany, które są zupełnie normalne obejmują min.
  • Osłabienie płytki po manicure, w tym po zabiegach z hybrydami
  • Przebarwienia po stosowaniu kolorowych lakierów
  • Siniaki i bruzdy pozostałe po uszkodzeniach mechanicznych.

Paznokcie, podobnie jak nasze włosy są martwym wytworem naskórka, dlatego w doborze produktów do ich pielęgnacji warto skupić się na wzmocnieniu jego wzrostu w okolicy łożyska paznokcia oraz pielęgnacji samej płytki i jej ochronie.

Odżywki w lakierze

Stanowią świetne uzupełnienie pielęgnacji dla osób, które regularnie malują paznokcie i chcą je wzmocnić, zredukować przebarwienia (lub ich uniknąć) czy też po prostu chronić przed ingerencją w trakcie manicure.

Dzięki zawartości polimerów, które zastygają na powierzchni płytki mamy także pewność, że nasze paznokcie chronione są przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do takich polimerów należą min. Adipic Acid/Noepentyl Glycol/Trimellitic Anhydride Copolymer, Acetyl Tributyl Citrate, Anhydride/Trimellitic Anhydride/Glycols Copolymer, Styrene/Acrylates Copolymer. Dzięki obecności rozpuszczalników (Butyl Acetate, Ethyl Acetate) lakiery są płynne w buteleczce. Rozpuszczalniki te są jednak lotne, dlatego ważne jest by produkt stosować w wentylowanym pomieszczeniu i z dala od źródeł ognia, a po skończeniu zabiegu dobrze dokręcać buteleczkę i unikać "pompowania" powietrza za pomocą aplikatora do środka.

Część lakierów zawiera również alkohol etylowy i izopropylowy, które przyspieszają jego wysychanie po nałożeniu na płytkę. Dlatego lepiej jest nałożyć dwie cienkie warstwy niż jedną, grubą.

Odżywki i sera olejowe

Produkty z tej kategorii to świetny sposób na wzmocnienie paznokci i pobudzenie ich wzrostu. Dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się przy aplikacji wykonać delikatny masaż, zwłaszcza ostatniego odcinka palca (paliczek dalszy).

Produkty te najczęściej zawierają odpowiednio skomponowaną mieszankę naturalnych olejów, które wzmacniają płytkę i macierz paznokcia, uzupełniają ją w lipidy i ceramidy, dzięki czemu jest bardziej elastyczna. Oprócz nich możemy znaleźć też hydrolizowaną keratynę i aminokwasy, które wykazują wysokie powinowactwo do keratyny będącej budulcem płytki czy substancje nawilżające takie jak gliceryna (Glycerin), propanediol oraz betaina.

Jakich substancji unikać?

Sporej ilości osób wydaje się, że substancje nałożone na płytkę paznokcia nie przenikają, jednak nie jest to prawda. Paznokieć zbudowany jest z warstw keratyny, które zapewniają częściową przepuszczalność dla wody, tlenu czy niektórych substancji. Pod paznokciem przebiegają naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Dodatkowo, podczas aplikowania odżywki ma ona często kontakt ze skórą czy wałami paznokcia.

Na szczęście jedna z najbardziej toksycznych substancji, jaka była spotykana w odżywkach została już wycofana. Mowa oczywiście o formaldehydzie (Formaldehyde, Formaldehyde Resin), który stosowany sporadycznie faktycznie utwardzał płytkę, jednak często powodował alergię, bolesność w okolicy płytki paznokcia, a nawet jej rozwarstwienie (onycholiza).

Obecnie sprzedawane odżywki są dość bezpieczne, jedyna substancja na jaką radzimy uważać to filtr przeciwsłoneczny starej generacjiBenzophenone.

Dodatkowo należy pamiętać o prawidłowym piłowaniu i przycinaniu paznokci. Akcesoria powinny być ostre, bez uszkodzeń i używane tylko przez jedną osobę. Nie należy również zbyt intensywnie usuwać obrąbka nadpaznokciowego (poprzez wycinanie lub zbyt intensywne odsuwanie skórek). To uchroni nas przed możliwymi infekcjami, zarówno bakteryjnymi jak i grzybiczymi.

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz