Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Wybór jest bardzo duży, a ceny nie są niskie, stąd dobrze jest wybrać taką firmę, której odżywka białkowa będzie miała względnie najlepszą jakość. Po pierwsze powinna zawierać jak najwyższą ilość przyswajalnego białka o dobrym składzie aminokwasowym - przede wszystkim odpowiednią zawartość aminokwasów rozgałęzionych (BCAA). Pod względem zawartości białka najlepiej wypada WPC marki Bulkpowders (24,2 g białka w porcji), najsłabiej FA NUTRITION (20 g białka). Pamiętajcie, że im więcej białka, tym mniej cukrów (laktozy) i tłuszczu – a w przypadku odżywek białkowych nie o nie nam chodzi. Pod tym względem najlepsze będą izolaty białkowe (WPI), które zawierają ponad 90% białka serwatkowego – są jednak sporo droższe.
Kolejna rzecz to ilość dodatków do żywności, choć należy pamiętać, że wiele z nich pełni tam dość istotną funkcję. Na przykład lecytyna sojowa jest stosowana jako środek instantyzujący dla lepszej mieszalności i zapobiegania tworzenia się piany, ale najlepiej, by mimo wszystko było jej jak najmniej. Również aromaty są niezbędne, aby nadać odpowiedni smak i zapach – najlepszą opcją są naturalne aromaty, ale w odżywkach białkowych są one niestety rzadkie.
Trudno jest jednoznacznie ocenić odżywki białkowe – zwłaszcza, że różnią się one ropuszczalnością, strukturą, smakiem - nawet te, które mają jednakowy skład. Nie unikniemy w nich słodzików, ale możemy uniknąć zagęstników (guma arabska) oraz barwników (np. żółcień chinolinowa). Wybór jest więc też efektem różnych preferencji smakowych.
Mateusz
Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o odżywki białkowe. W tekście przeczytałem, że odżywki są również istotne w redukcji. W jaki sposób taki suplement może działać jako spalacz tłuszczu?
Dodaj komentarz