Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Ciepły blask świecy i przyjemny aromat umilają nam dzień i pomagają wprowadzić się w odpowiedni nastrój, nie tylko od święta! Większość świec jest zapakowana w ładne słoiczki, ceramikę, a nawet znajdziemy takie w łupinie kokosa, dlatego będą cieszyć oko zarówno jako ozdoba domu, jak i świetnie nadadzą się jako prezent!
Najczęściej spotykanymi rodzajami świec są świece parafinowe, jednak nie jest to najlepszy wybór. Dlaczego? Jest to surowiec nieekologiczny, świece te często są barwione i podczas ich spalania mogą uwalniać się szkodliwe substancje. Część osób skarży się, że przy paleniu tego typu świec odczuwa nieprzyjemne zawroty głowy, ból czy duszności. Parafina jest też tanim surowcem, mimo to ceny świec z niej wykonanych są często zawyżone.
Wśród roślinnych świec najbardziej popularne są świece sojowe, ale na rynku mamy też świece z wosku rzepakowego czy słonecznikowego- jeśli produkowane są lokalnie tym bardziej super! Przewagą świec z naturalnych wosków jest też niższa temperatura spalania, przez co wystarczają nam na dłużej, nie kopcą, nie wydzielają tyle sadzy co świece parafinowe (która później osadza się na meblach czy tkaninach) i są bezpieczne dla zdrowia.
Nie każdy lubi i może otaczać się zapachami. Producenci wychodzą więc naprzeciw i na rynku mamy też dostępnych wiele świec bezzapachowych. Jest to idealna opcja dla osób z alergiami, które są miłośnikami żaru świec i klimatu, który stwarzają.
Innym popularnym rodzajem wosku jest wosk pszczeli, jednak nie jest to rozwiązanie akceptowane przez wegan, więc jeśli kupujemy świece na prezent warto upewnić się, czy obdarowana osoba akceptuje ten surowiec! Świece te poprawiają jakość powietrza i eliminują nieprzyjemne zapachy (w tym zapach dymu tytoniowego). Ich zapach jest w pełni naturalny, delikatny, miodowy.
Knot- w miarę możliwości wybierajmy knot bawełniany nasączany woskiem roślinnym lub drewniany, którego dodatkową zaletą jest wydawanie przyjemnych dźwięków przypominających palenie drewna w kominku. Warto zwrócić też uwagę na zapachy-olejki eteryczne to wbrew pozorom nie najlepsze rozwiązanie, ponieważ mają one niską temperaturę spalania. Świetne wybór to olejki przeznaczone do użytku w świecach i posiadające certyfikat IFRA.
By dłużej cieszyć się swoją ulubioną świecą warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest tunelowanie, które niestety skraca żywotność naszej ulubionej świecy. Tunelowanie to nic innego jak tworzenie się wgłębienia w okolicy knota i osadzanie nadmiaru wosku na ściankach. Przy pogłębianiu się zjawiska może dość do zalania płomienia woskiem i jego zagaszenia. By tego uniknąć pamiętajmy o zapalaniu świecy na nie krócej niż do rozpuszczenia się całego wosku na wierzchu, dzięki temu po zgaszeniu utworzy on równą warstwę.
Ostatni, ale nie mniej ważny aspekt to bezpieczeństwo stosowania świec. Pamiętaj by nigdy:
-nie zostawiać zapalonej świecy bez nadzoru,
-nie przenosić zapalonej świecy
-nie dotykać zapalonej świecy i opakowania chwilę po jej zgaszeniu,
-trzymać zarówno zapaloną świecę jak i zapałki z dala od dzieci i zwierząt domowych.
Jak zrobić domowe SPA? - Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych
[…] lawendy, wanilii czy drzewa sandałowego. Więcej o rodzajach i składach świeczek dowiesz się z tego wpisu. Włącz spokojną muzykę lub dźwięki natury. Przygotuj miękkie ręczniki, ciepły szlafrok i […]
Ollcia
Rewelacyjny wis, dużo sie dowiedziałam. Dla mnei teraz hitem sa swiece z wosku pszczelego, kupowałam w miód i bursztyn i ogólnie widzę różnice i to dużą pomiędzy parafiną, a woskiem pszczelim. Wosk jets dla mnie o wiele lepszy kojący i zdrowszy
Dodaj komentarz