Napój sojowy – jak wybrać najlepszy?

Autor: Agnieszka W. Udostepnij artykuł:

Na rynku z roku na rok przybywa producentów napojów roślinnych, które mają służyć jako zamiennik mleka krowiego. Nic dziwnego, że jest ich coraz więcej - zwolenników diety wegetariańskiej i wegańskiej przybywa, podobnie - coraz więcej osób nie toleruje laktozy. Sporo osób również świadomie rezygnuje z nabiału ze względu - na przykład - na diety redukcyjne (laktoza m.in. przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, a zatem powstawania obrzęków oraz cellulitu wodnego).


Zamienników mleka krowiego jest naprawdę sporo - począwszy od mleczka kokosowego, przez mleko ryżowe, migdałowe, orkiszowe czy sojowe. Dziś przyjrzymy się temu ostatniemu - popularnemu mleku sojowemu, które tak naprawdę powinniśmy nazywać "napojem sojowym", bo z mlekiem ma niewiele wspólnego. Pod taką też nazwą funkcjonuje na rynku. Na co zwracać uwagę?

Napój sojowy jest na tyle "prostym" produktem, że można spokojnie wyprodukować go w domu, we własnym zakresie. Do zrobienia napoju sojowego wystarczy tylko woda i soja - nic więcej. I takiego mleka powinniśmy szukać również na sklepowych półkach - jest kilka, które możemy polecić - widzicie je na powyższej grafice. Są to napoje marki Carrefour, Enerbio, Natumi, Auchan i Alinor. Uzyskały one notę pozytywną. Wyjątkiem, który oprócz wody i soi zawiera jeszcze sól, jest napój Frias - po pierwsze, dodatek soli tutaj jest niewielki, nadaje smak i nie powinien szkodzić, a po drugie - mleko to zawiera najwięcej soi spośród wszystkich ujętych w rankingu - "aż" 13% :) słowo "aż" celowo wzięliśmy w cudzysłów - bo 13% wcale nie wygląda zachwycająco, ale w sklepowych mlekach nie spodziewajmy się więcej - taka specyfika produkcji. Przeważającym składnikiem zawsze będzie woda.

Napoje sojowe, których polecić nie możemy, zawierają zbędne składniki, takie jak cukier, syrop glukozowo-fruktozowy (i to w napoju przeznaczonym dla dzieci!!!) fosforany czy substancje zagęszczające (guma gellan). W niektórych mlekach sojowych dodane są też emulgatory (lecytyna słonecznikowa), aromaty lub koncentrat soków owocowych (nie dajcie się zwieść - to źródło cukru i służy właśnie do słodzenia :)). Najgorzej wypadły najdroższe i najbardziej znane napoje, czyli Alpro.

Komentarze

Asia

Jak zawsze bardzo pomocna informacja

Dodaj komentarz