Mleczka do demakijażu

Autor: Karolina Kosmala Udostepnij artykuł:

Mleczko do demakijażu to produkt, który istnieje już od wielu lat, ale dopiero od jakiegoś czasu ponownie zaczęliśmy się nim interesować! Co kryje skład popularnych produktów?

Mleczko do demakijażu (nazywane też mleczkiem oczyszczającym, mleczkiem kosmetycznym, śmietanką do demakijażu) powstało jako produkt oczyszczający dla cery wrażliwych, suchych i dojrzałych i miało ono na celu łatwe usunięcie makijażu bez podrażniania cery i wywoływania uczucia ściągnięcia

Samo mleczko jest lekką emulsją typu O/W, bardzo podobną do lekkich, lejących się… kremów. Dawniej jego główną bazą była płynna parafina (Paraffinum Liquidum), ze względu na jej niską cenę i dobre właściwości rozpuszczania makijażu, jednak z tego względu mleczka kosmetyczne kojarzyły się z produktem, który pozostawia tłustą, nieprzyjemną warstwę na skórze i to właśnie ta cecha najczęściej decydowała o miłości lub nienawiści do tego produktu.

Na szczęście obecnie tanią parafinę zastępuje się olejami naturalnymi, dzięki czemu posiadacze każdego typu cery znajdą coś dla siebie – mleczko może mieć bowiem bardziej treściwą formułę, ale może być też lekkie i nie pozostawiające na skórze wyczuwalnej warstwy. Co prawda mleczka szczególnie polecane są osobom ze skórą o specyficznych wymaganiach, są to min. osoby ze skórą:
- suchą (zarówno z takim typem skóry lub z problemami związanymi z leczeniem, zabiegami lub niewłaściwą pielęgnacją)
- atopową
- wrażliwą
- naczynkową, demakijaż mleczkiem można wykonać z zupełnym wyeliminowaniem pocierania cery!
- po zabiegach, uszkodzoną

Nie znaczy to, że osoby ze skórą tłustą czy mieszaną, a nawet trądzikową nie powinny sięgać po te kosmetyki! Wiele zależy od preferencji naszej skóry i składu produktu, jednak tym osobom szczególnie zalecamy mleczka bez dodatku parafiny czy silikonów. Jedną z zalet oczyszczania skóry mleczkiem jest jego delikatność – produkty te nie naruszają bariery hydrolipidowej, a podczas oczyszczania nimi nie ma konieczności pocierania skóry jak to może mieć miejsce w przypadku innych metod. Kolejną zaletą mleczka do demakijażu jest jego wydajność i pozostawianie skóry miękkiej i przyjemnej w dotyku.

Jak stosować mleczko?

Mleczka często zawierają środki myjące (np. łagodne Lauryl Glucoside, Coco-Glucoside lub takie o mocniejszym działaniu np. Sodium Stearoyl Lactylate, Sodium Cetearyl Sulfate), które w połączeniu z emulgatorami (min. Glyceryl Stearate Citrate, Polyglyceryl-4 Laurate, Sorbitan Stearate czy też naturalnego emulgatora – lecytyny (Lecithin)) oraz naturalnymi olejami i masłami pomagają delikatnie, ale skutecznie rozpuścić makijaż i go usunąć z powierzchni twarzy. 

Sama metoda stosowania mleczek zależy od naszych preferencji, najczęściej stosowane jest ono na jeden ze sposobów:

- demakijaż mleczkiem za pomocą wacika – mleczko nanosimy za pomocą nasączonym wacika, rozpuszczamy i usuwamy makijaż, następnie przechodzimy do umycia skóry produktem myjącym – żelem lub emulsją

- dwuetapowy demakijaż i oczyszczanie mleczkiem – za pomocą mleczka i dłoni lub wacika rozpuszczamy i usuwamy makijaż, następnie spłukujemy produkt ze skóry wodą i aplikujemy świeżą porcję mleczka dłońmi, po krótkim masażu ponownie spłukujemy wodą.

Mleczko należy zmyć- nie polecamy pozostawiania środków myjących na twarzy na dłuższy okres czasu, oraz dzięki dodatkowemu myciu usuniemy resztki zanieczyszczeń oraz makijażu! Całe szczęście, mleczka zmywają się bardzo łatwo i nie wymagają mocnego pocierania

Używacie mleczek do demakijażu? Macie swoje ulubione?

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz