Marmolady wieloowocowe – porównanie

Autor: Agnieszka W. Udostepnij artykuł:

Tłusty czwartek już w tym tygodniu! Jak co rok w sklepach królują pączki, faworki i inne słodkie wypieki - i w domach w czwartek będzie podobnie. Warto jednak patrzeć na składy, bo niestety takie wypieki potrafią (negatywnie) zaskoczyć długą listą składników... Z tego względu, według nas lepszą opcją jest zrobienie pączków samemu. Niezbędnym ich elementem są nadzienia - w tym wypadku marmolady. One też powinny mieć dobry skład!


Marmolady, obok dżemów i konfitur, to najpopularniejsze przetwory owocowe. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie, ale pod względem zastosowań mogą się różnić - marmolady np. dużo lepiej, niż dżemy, nadają się do wypieków. W odróżnieniu do dżemów, zgodnie z Prawem Żywnościowym, do marmolad można dodawać dodatki aromatyczne sztuczne i naturalne, za co już obniżamy im ocenę - producenci to chętnie wykorzystują i wzmacniają nimi smak. Na ogół marmolady mają sporo dłuższe składy, niż dżemy.

Marmolady w plastiku = o jeden chemiczny dodatek więcej

Przygotowując to zestawienie, zauważyłam też jedną ciekawą rzecz: do wielu marmolad dodaje się konserwant, sorbinian potasu. Prawdopodobnie jest to spowodowane sposobem pakowania tych produktów - zazwyczaj są one przecież w plastiku (co np. w przypadku dżemów jest niemożliwe - widzieliście kiedyś dżem w plastikowym opakowaniu?). Pamiętajcie, że opakowania sztuczne nie są korzystne dla zdrowia, ponieważ w trakcie przechowywania żywności migrują do niej składniki z tworzywa sztucznego, w którym się znajduje... Obecność sorbinianu jest więc po części uzasadniona - ale z drugiej strony - czy nie lepiej byłoby wszystkie przetwory owocowe pakować w szkło?

Zwróćcie uwagę, że tylko jedna z marmolad, którą oceniliśmy neutralnie, znajduje się plastiku i nie zawiera sorbinianu potasu. Jedna jedyna z oceną pozytywną (Pińczów) oraz reszta neutralnych zapakowana jest w słoik. Producenci dobrze rozwiązali dwa problemy - migracji składników z tworzywa sztucznego oraz konieczność dodatku konserwantu.

Syrop glukozowo-fruktozowy

Niestety spotyka się go i w dżemach i w marmoladach. O ile cukier jest czymś naturalnym i nawet tutaj potrzebnym (służy, prócz do nadania słodokiego smaku, także do przedłużenia trwałości przetworu), o tyle syrop glukozowo-fruktozowy jest totalnie zbędny. Po co słodzić dwoma substancjami na raz? W dodatku jest on dużo bardziej szkodliwy, niż zwykły cukier - m.in. prowadzi do otyłości i insulinooporności.

Od marmolad zdecydowanie lepiej wybrać konfiturę, powidła - lub nawet dżem, choć w jego przypadku także trzeba pilnować składu. Konfitury i powidła mają znacznie lepsze składy od pozostałych przetworów!

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz