Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Dla mnie skład lodów sklepowych idealny to taki jak domowy. Do zrobienia domowych lodów potrzebne są: śmietanka, żółtko jaja (ale nie jest to konieczne), coś do posłodzenia - najczęściej cukier (chociaż byłoby dobrze gdyby zastąpiono go ksylitolem albo erytrytolem). I tyle składników. Nic więcej nie będzie potrzebne. Można też przygotować lody składające się tylko ze śmietanki i mleka skondensowanego. Natomiast, jak przeczytamy skład lodów sklepowych, to możemy się zdziwić. Śmietanki zazwyczaj zawierają tylko odrobinę, a zamiast niej mleko. Do tego mnóstwo emulgatorów i stabilizatorów... Niektóre smakują dobrze (to kwestia indywidualna), ale dlaczego skład nie jest krótszy?
Śmietanka nie jest najtańsza, dlatego producenci stosują mleko i przeróżne dodatki kształtujące odpowiednią konsystencję, smak, barwę, aromat. Na liście składników lodów można znaleźć m.in.:
W sprzedaży znalazłam lody ze świetnym składem. W końcu mamy coraz większy wybór! Lody z dobrym składem są oczywiście droższe, ale naprawdę warto!
W składach została zaznaczona ilość śmietanki. Jak widzicie waha się między 40 a 0,5%. Różnica jest ogromna... Dlatego nie dziwcie się, że również cena tych pozytywnie ocenionych lodów jest wyższa. Ilość śmietanki w lodach Grycan również jest wysoka, ale one zawierają niestety emulgatory i stabilizatory. Rzadkością są również lody bez tłuszczów roślinnych (zazwyczaj jest to tłuszcz kokosowy). Takie lody powinny być smaczniejsze (nie próbowałam, więc nie mogę tego stwierdzić na pewno). Niestety tylko kilka z nich ma dobry skład, pozostałe zawierają inne, zbędne składniki.
Podsumowując:
Pamiętajcie, że zawsze macie wybór!
Agnieszka
No właśnie. Ja cały czas jestem zaskoczona, że najlepsze składy - nie tylko lodów - można dostać w Biedronce. I troszkę mnie martwi, czy jednak nie oszukują. Dziękuję za to porównanie. Pozdrawiam.
Dodaj komentarz