Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Odpowiadamy na pytanie zawarte we wstępie: TAK! Musimy mieć jednak na uwadze kilka rzeczy, aby dobrze wybrać - albo po prostu ściągnąć na telefon grafiki z tego posta i chodzić z nimi na zakupy w poszukiwaniu żelków :)
Żelków na rynku jest naprawdę wiele różnych rodzajów - w sklepach można dostać prawdziwego, kolorowego oczopląsu. Te, które tu przedstawiliśmy, to tylko część. Najpopularniejsze marki, które wzięliśmy pod uwagę w zestawieniu, mają również inne smaki i inne rodzaje, kształty żelków. Zazwyczaj jednak w jednym zakładzie wykorzystuje się bardzo zbliżone receptury, różniące się tylko dodatkiem aromatu czy barwnika w zależności od tego, jaki smak chcemy uzyskać. Dlatego też wybraliśmy po jednym rodzaju z każdej marki :)
Przedzierając się między sklepowymi półkami ze słodyczami można się nieźle zagubić - a jeśli bierzemy na zakupy dziecko, które jak tylko zobaczy coś, co mu się spodoba, MUSI to mieć, bardzo często rezygnujemy z czytania składu i jak najszybciej uciekamy z miejsca "zagrożenia", wybierając nie najlepszy produkt... :)
Żelki na ogół nie mają zbyt dobrych składów. Na szczęście znaleźliśmy (również z pomocą naszych Czytelników) takie, których podstawą są soki i przeciery owocowe. Są to żelki Veri Beri, BeRAW, Bombus czy nawet Dr Oetker! Dalej składy też wyglądają bardzo dobrze - o tym za chwilę!
Porównajcie długość składów poszczególnych żelków. Ocenę pozytywną dostały właśnie żelki, o których pisaliśmy przed chwilą. Bo nie dość, że zawierają soki owocowe na pierwszych miejscach, to oprócz nich jeszcze tylko błonnik, pektyny i naturalne aromaty. Najprościej jak się da i tak powinno być!
Reszta, zarówno z oceną neutralną jak i negatywną, na pierwszych miejscach zawierają już cukier i syropy cukrowe, które zaznaczyliśmy na pomarańczowo. Przypominamy, że nadmiar cukrów prostych oraz sacharozy w diecie absolutnie nie jest wskazany - jest on jedną z głównych przyczyn otyłości, ale też chorób układu krążenia. W dodatku duże wahania poziomu glukozy we krwi mogą prowadzić do insulinooporności oraz cukrzycy typu drugiego - a pamiętajmy, że żelki często spożywane są między posiłkami "ot tak" jako przekąska.
Innymi składnikami, jakie pojawiają się się w składzie żelków, są m.in. regulatory kwasowości (często kilka różnych), oleje roślinne, substancje glazurujące, aromaty, barwniki (te ostatnie najczęściej naturalne - na szczęście!). Nie mówimy, że wszystko jest szkodliwe, ale na pewno zbędne. Uważamy też, że długość składu bardzo świadczy o jakości - im mniej składników, tym lepiej - świadczy to o tym, że producent użył więcej tego, co podstawowe i potrzebne. A jeśli da się znaleźć żelki z dobrym składem - to czy warto kupować byle jaki i sugerować się wyłącznie rozpoznawalnością marki?
Pod względem pochodzenia surowców - na pewno tak. Ale jeśli mamy ekologiczne żelki z olejami roślinnymi (nawet najbardziej ekologicznymi na świecie), substancjami glazurującymi, kwasem cytrynowym i cytrynianem wapnia, to lepiej wybrać żelki bez znaczka EKO, ale z krótkim składem.
Inna rzecz, zupełnie odrębna, to środek żelujący. Zarówno pektyny jak i żelatyna wieprzowa to substancje naturalnego pochodzenia. Obecność żelatyny jest dla wielu osób kontrowersyjna (choć pod względem właściwości technologicznych - zupełnie normalna). My powiemy tak: to kwestia przekonań. Wegetarianin oczywiście nie wybierze żelków z żelatyną, "niewegetarianinowi" będzie to obojętne. My nie oceniamy i nie demonizujemy żelatyny.
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz