Kremy do cery suchej

Autor: Karolina Kosmala Udostepnij artykuł:

Tak naprawdę cera sucha jest… jedną z najbardziej problematycznych w pielęgnacji! Podejrzewamy że potwierdzi to każdy jej posiadacz. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego kremu. Sprawdźmy więc składy kilkunastu propozycji!

Jaka właściwie jest cera sucha i po czym ją poznać? Najczęściej występuje ona w momencie gdy nasza skóra produkuje za mało sebum, przez co występuje zaburzenie w gospodarce lipidów. Skóra pozbawiona naturalnej ochrony szybciej traci nawilżenie, a co za tym idzie staje się też mniej elastyczna i jędrna, doskwiera jej odczucie suchości, matowy wygląd, szorstka powierzchnia, a czasem odstające skórki.

Warto pamiętać, że skóra sucha to często skóra wrażliwa, może się też taka stać w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji, po zabiegach, niektórych lekach czy też pod wpływem hormonów! Także z wiekiem aktywność gruczołów łojowych maleje i spada poziom nawilżenia w skórze, dlatego często skóra dojrzała jest często jednocześnie suchą. Chyba jedyny plus takiej cery to mniejsza skłonność do zmian trądzikowych jak zaskórniki czy krosty, chociaż nie jest to reguła.

Za to zdecydowanie łatwiej o podrażnienia i alergie – skóra pozbawiona jest naturalnej warstwy ochronnej, a naskórek często cieńszy przez co bardziej podatna jest na wnikanie w nią alergenów i substancji drażniących oraz patogenów. Cera sucha to też cera, u której bardzo łatwo zaburzyć barierę hydrolipidową!

Sucha czy odwodniona?

Dość często myli się skórę suchą i odwodnioną, w kwestii pielęgnacji nie jest to duży błąd, ale warto znać różnicę:

Skóra sucha to typ cery, towarzyszy nam przez większość życia i związana jest ze zbyt małą ilością natłuszczenia

Skóra odwodniona to etap przejściowy, może dotyczyć każdego typu cery i oznacza za niskie nawilżenie naskórka. Taka skóra może być jednocześnie przesuszona i przetłuszczająca się. Za skórę odwodnioną może odpowiadać min. nieprawidłowa pielęgnacja, niektóre kuracje (kwasami, retinoidami), zaburzona bariera hydrolipidowa czy zabiegi kosmetyczne.

Po czym poznać czy masz cerę suchą?

W przypadku cery suchej często objawia się to już przy myciu, skóra jest nieprzyjemnie ściągnięta i napięta, łatwiej się też podrażnia, w dłuższej perspektywie przy braku nawilżania i natłuszczania można zaobserwować łuszczenie, pojawianie się suchych skórek i drobnych zmarszczek. Oprócz tego skóra jest wyraźnie cieńsza i delikatniejsza. Do najczęstszych objawów należą:

  • suchość i ściągnięcie po myciu, utrzymujące się w ciągu dnia jeśli nie użyjemy kremu
  • łuszczenie
  • szorstkość
  • suche skórki
  • bladość i matowe wykończenie
  • podatność na podrażnienia
  • wiotkość, brak jędrności
  • delikatne zmarszczki, które znikają po aplikacji kosmetyków

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kremu?

Zanim wybierzemy krem, to warto przyjrzeć się pozostałym aspektom pielęgnacji, przede wszystkim oczyszczaniu. Powinno ono być delikatne i w większości wypadków sugeruje się dobór produktów myjących o konsystencji emulsji lub olejków myjących. Dzięki temu unikamy nadmiernego odtłuszczania skóry, ale mamy pewność, że makijaż i zanieczyszczenia zostaną usunięte! Jeśli preferujemy płyny micelarne to warto by były one skierowane właśnie do skóry suchej i wrażliwej, a podczas ich używania unikajmy pocierania skóry wacikiem. Warto zrobić to jak najdelikatniej! Zamiast tego zwilżony wacik lepiej położyć i przytrzymać na chwilę na skórze i dać mu czas zadziałać, a następnie delikatnym ruchem „ściągnąć” makijaż ze skóry. Pamiętaj aby nie pocierać i nie naciągać skry.

Cera sucha może polubić się z pielęgnacją warstwową – jeśli czujesz, że sam krem nie wystarczy to nic złego! Jego działanie można wspomóc odpowiednio dobranym serum lub niewielką porcją oleju w pielęgnacji np. na noc. W przypadku tej cery warto też na dzień stosować pod filtry przeciwsłoneczne dodatkowy krem nawilżający, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia w ciągu dnia!

W kremach powinniśmy szukać przede wszystkim natłuszczenia, z pomocą przyjdą kremy bogate w naturalne masła i oleje np. olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, olej z wiesiołka, olej sojowy, masło shea, masło mango czy masło kakao. Oczywiście pozostałe oleje i masła także sprawdzą się w pielęgnacji, nie tylko będą wspomagać prawidłowy skład lipidów skóry, ale przede wszystkim zapobiegną utracie nawilżenia.

Dodatkowo warto postawić na odpowiednie nawilżanie i wiązanie wody w naskórku, za to odpowiedzialne są takie substancje jak gliceryna, propanediol, kwas hialuronowy, betaina, trehaloza, skwalan, mocznik czy też aloes.

Świetnymi substancjami, które pełnią zarówno funkcję nawilżającą i budulcową są ceramidy. Substancje te wchodzą w skład lipidów skóry i wypełniają przestrzeń międzykomórkową. Z tego powodu czasami porównywane są do „zaprawy”, a sama warstwa rogowa jest murem, w którego skład wchodzą korneocyty jako cegiełki i lipidy w formie „spoiwa”.

Ostatnią grupą substancji wartą uwagi (nie tylko w pielęgnacji cery suchej) są prebiotyki. Związki te nie tylko wspomagają nawilżenie i łagodzenie zmian skórnych, ale także dbają o rozwój prawidłowej mikrobioty skóry, która w przypadku cery suchej może być nieco zubożona. Odpowiednie drobnoustroje chronią skórę nie tylko przed alergenami ale także patogennymi szczepami, dlatego tak istotne jest by o nie dbać!

W zdrowej skórze występuje tak zwany Naturalny Czynnik Nawilżający czyli NMF (Natural Moisturizing Factor), jednak w skórze suchej bardzo często brakuje wchodzących w jego skład składników. Aby go wspomóc warto szukać jego odpowiedników czyli odpowiednich kompleksów kosmetycznych np. kompleks aminokwasów o handlowej nazwie PRODEW® 600 (Proline & Arginine & Threonine & Lysine HCl & Glutamic acid & Glycine & Alanine & Serine & PCA & Sodium Lactate & Sodium PCA & Betaine).

Czego unikać?

W przypadku cery suchej należy unikać czynników, które mogą zaburzać funkcjonowanie bariery hydrolipidowej i wysuszać skórę jeszcze bardziej. Należą do nich min.

  • toniki na bazie alkoholu
  • mycia gorącą wodą
  • brak demakijażu lub niedokładny demakijaż
  • matujących żeli i pianek do mycia skóry np. tych do cery tłustej
  • kremów matujących
  • peelingów mechanicznych, zwłaszcza gruboziarnistych

Najlepiej unikać także:

  • opalania i nadmiernej ekspozycji na słońce
  • papierosów i dymu papierosowego
  • alkoholu

Mały pro-tip: W przypadku wyboru kremu czasem warto sięgać w ciągu dnia po te do stosowania… na noc. Kremy te często są cięższe i bogatsze przez co nie zawsze sprawdzają się na dzień, pod makijaż, ale w przypadku suchej skóry będą zdecydowanie dobrym wyborem!

Istotna jest także nakładana ilość, czasem nie musimy zmieniać kremu na nowy, wystarczy po prostu… nakładać go więcej! Polecamy wypróbować taką metodę w okresach gdy skóra potrzebuje więcej nawilżenia.

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz