Skip to main content

Szampony przeciwłupieżowe

2022-03-13

Kosmetyki, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Karolina Kosmala

Łupież to jedna z tych spraw, której wolimy nie mieć na głowie. Na rynku jest sporo szamponów które pomogą nam pomóc w rozprawieniu się z tą dolegliwością. Na co zwrócić uwagę?

Łupież jest jedną z najczęstszych schorzeń skóry głowy, która nas dotyka. Sprawdziliśmy jakie szampony znajdziemy na drogeryjnych półkach.


Zanim jednak kupimy produkty, które pomogą nam w zwalczaniu łupieżu warto przyjrzeć się z jakim jego rodzajem przyszło nam się zmierzyć – każdy z nich wymaga innego podejścia. Najprostszy podział tej dolegliwości skóry głowy to łupież suchy i tłusty. Czym się różnią?

Łupież suchy ma postać bardzo drobnych, białych łusek, które przypominają nieco proszek, a skóra głowy jest bardzo sucha i ściągnięta, w nasilonej formie mogą formować się białe, nawarstwione i ściśle przylegające strupy. Za jego wystąpienie najczęściej odpowiedzialne są czynniki środowiskowe jak ogrzewanie czy klimatyzacja, stres, zła dieta (min. uboga w cynk), nadmiar kosmetyków do stylizacji czy niewłaściwa pielęgnacja powodująca przesuszanie skóry głowy i zaburzenie jej pH.

Łupież tłusty z kolei ma postać łusek o żółtym zabarwieniu i sporych rozmiarach, towarzyszy mu zwykle świąd oraz stan zapalny skóry głowy, możemy też zaobserwować szybsze przetłuszczanie. Ten rodzaj łupieżu spowodowany jest nadmierną kolonizacją drożdżaków z grupy Malassezia, które występują normalnie na skórze człowieka. Łupież tłusty może też być efektem nieleczonego łupieżu suchego, dlatego warto działać przy pierwszych objawach.

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze szamponu przeciwłupieżowego? W walce z tą nieprzyjemną dolegliwością pomocne będzie kompleksowe podejście do tematu. Idealny szampon będzie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów, usunie zrogowaciały naskórek, wspomoże nawilżenie naskórka i złagodzi ewentualne stany zapalne. Składniki odpowiedzialne za hamowanie rozwoju drobnoustrojów to najczęściej olamina piroktonowa (Piroctone Olamine), która pełni również funkcję konserwantu, czy Diizotionian heksamidyny (Hexamidine Diisethionate), a także Kwas Salicylowy (Salicylic Acid). Pomocniczo w tego typu szamponach stosuje się również związki cynku np. Glukonian Cynku (Zinc Gluconate), które oprócz hamowania rozwoju drobnoustrojów wspomagają oczyszczanie skóry i regulują wydzielanie łoju. Do tej pory popularnym składnikiem był również Pirytonian cynku (Zinc Pyrithione) który wykazuje działanie przeciwłupieżowe. Został jednak wpisany na listę substancji zakazanych w kosmetykach na terenie UE i od 1 marca 2022 roku nie znajdziemy już go w produktach przeciwłupieżowych. Wszystkie szampony które go zawierały zostały wycofane (m.in Head&Shoulders czy Garnier). Spokojnie- wrócą za jakiś czas ze zmienionym, poprawnym składem. Warto dodać, że szampon przeciwłupieżowy może być skuteczny, a jednocześnie delikatny! Nie musi być oparty na SLS czy SLeS, a wręcz przeciwnie- wrażliwa skóra głowy która jest skłonna do podrażnień, lepiej zareaguje na delikatniejszy SPC.

Oprócz tego producenci często decydują się na dodatek wyciągów roślinnych o właściwościach antyseptycznych i regulujących pracę gruczołów np. rozmaryn, szałwia czy pokrzywa lub dziegieć oraz składniki mające wspomóc nawilżenie skóry np. Gliceryna (Glycerin) czy Propanediol i złagodzić stany zapalne np. Pantenol (Panthenol) oraz Allantoina (Allantoin) czy kwas mlekowy (Lactic Acid) w niskim stężeniu.

Przy skłonnościach do łupieżu i jego częstych nawrotach warto również przyjrzeć się czy dostatecznie spłukujemy z włosów środki myjące i odżywki oraz przyjrzeć się swojej pielęgnacji – pomocne może być włączenie do rutyny regularnych, delikatnych peelingów, które usuną zalegający naskórek bez podrażniania skóry głowy. Szczególnie skuteczne mogą okazać się tutaj peelingi enzymatyczne. Nie nakładajmy na skórę głowy odżywek i innych preparatów, które nie są dla mniej przeznaczone (np. odzywki silikonowe)

W naszym zestawieniu skupiliśmy się na szamponach dostępnych w drogeriach, a nie na produktach leczniczych, aptecznych (jak. np. popularny Nizoral). Pamiętajmy jednak, że jeśli wybrane metody nie przynoszą rezultatu to może być konieczna wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.


AUTOR

Karolina Kosmala

Jestem Biotechnologiem i wielka pasjonatką kosmetyków. Zajmuję się analizowaniem składów oraz wpływem poszczególnych substancji na całość produktu, a ponadto uwielbiam sprawdzać działanie kosmetyków na własnej skórze. Od ponad 5 lat prowadzę bloga beautylover.pl oraz Instagram @beauty_lover_blog. Interesuję się tematyką true crime. Bardzo dużo czasu spędzam z mężem oraz córeczką, wspólnie uwielbiamy podróżować i odkrywać nowe miejsca.

STRONA INTERNETOWA: http://www.beautylover.pl/



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024