Skip to main content

Płyny micelarne

2021-11-14

Kosmetyki, Kosmetyki analiza, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Karolina Kosmala

Płyn micelarny to produkty które ciągle cieszą się ogromnym zainteresowaniem- zarówno od strony producentów, jak i konsumentów. Wybór jest ogromny, na co warto zwrócić uwagę?

Płyny micelarne to wielofunkcyjny produkt to demakijażu, praktycznie każdy producent ma je w swoim portfolio. Powstają coraz to nowsze produkty, wiec czasem ciężko zdecydować który produkt wybrać. Jaki płyn wybrać? Czy należy go zmywać?

Demakijaż jest bardzo ważnym etapem codziennej pielęgnacji. Dzięki niemu pozbędziemy się nie tylko makijażu, ale również sebum, wcześniej nałożonych kosmetyków, kurzu, oraz innych zanieczyszczeń które zgromadziły się na twarzy podczas dnia. Zebraliśmy i przeanalizowaliśmy dla Was część płynów micelarnych dostępnych na rynku. Wybór jest ogromny!

Jak działają płyny micelarne?

Płyny micelarne to bardzo prosto mówiąc roztwór wodny wzbogacony w środki myjące, które tworzą… micele. Micele swoją budową przypominają kule i posiadają właściwości amfifilowe, co oznacza, że mają zdolność do usuwania zanieczyszczeń, zarówno rozpuszczalnych w tłuszczach, jak i w wodzie.
Spowodowane jest to tym, że cząsteczki będące wnętrzem miceli mają właściwości hydrofobowe i wiążą się z tłuszczami, natomiast odpychają one wodę. Zewnętrzna strona miceli utworzona jest natomiast przez cząsteczki o właściwościach hydrofilowych, które chętnie łączą się z wodą, natomiast odpychają tłuszcze. Sprytne, prawda?

To właśnie cząsteczki miceli sprawiają, że płyn micelarny jest w stanie jednocześnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na naszej twarzy- zarówno hydrofobowe jak i hydrofilowe. Skóra jest oczyszczona, przygotowana na dalsze etapy i odświeżona, a to wszystko bez naruszania bariery hydrolipidowej!

Co jeszcze zawiera płyn micelarny?

Wiemy już że mamy tam micele, wodę, środki konserwujące i niezbędne w kosmetykach, ale co jeszcze? Producenci zadbali by taki kosmetyk nie tylko zmywał i oczyszczał, ale niósł ze sobą wiele innych korzyści. Za pozostałe funkcje odpowiadają:

  • ekstrakty roślinne, które działają antyseptycznie, kojąco, odświeżająco a nawet nawilżająco, w zależności od zastosowanych przez producenta ekstraktów
  • substancje nawilżające, które wspomagają nawilżenie skóry i łagodzą działanie substancji myjących, znajdziemy je w składzie min pod nazwami Panthenol, Glycerin, LacticAcid, Urea, SodiumHyaluronate
  • naturalne oleje, które łagodzą efekt substancji myjących oraz ułatwiają rozpuszczenie makijażu wodoopornego.

Zmywać, nie zmywać? Oto jest pytanie!

Podczas stosowania płynu micelarnego nurtuje kwestia jego zmywania – producenci często deklarują, że produktu nie trzeba zmywać, jednak panuje opinia, że warto to robić, jak więc podejść do tematu? Czy to mit? Wiele zależy od składu i zastosowania! Jeśli w składzie widzimy typowe substancje myjące jak Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoyl Glutamate, Disodium Cocoyl Glutamate, Disodium Cocoamphodiacetate, Sodium Cocoamphoacetate, zwłaszcza na wysokiej pozycji w składzie to warto rozważyć zmycie płynu micelarnego wodą lub umycie twarzy żelem lub pianką myjącą. Podobnie ma się sprawa z wykorzystaniem płynu micelarnego do demakijażu twarzy – w tej sytuacji radzi się zmieniać waciki nasączone płynem tak długo, aż będą one czyste, jednak aby uniknąć pozostawiania płynu micelarnego i resztek makijażu na skórze warto wykonać oczyszczanie dwuetapowe i po demakijażu przystąpić do umycia skóry. Z pewnością ważne jest żeby obserwować jak skóra reaguje – pozostawianie na niej substancji powierzchniowo czynnych i środków myjących może prowadzić do pobudzenia gruczołów, wzmożonej produkcji sebum, podrażnień i objawów w postaci stanów zapalnych, nowych niedoskonałości czy suchych skórek uwidaczniających się pod makijażem. W takim przypadku rekomendujemy zmycie produktu i dodatkowo użycie produktu do mycia twarzy, przed przystąpieniem do tonizowania skóry i nakładania dalszej pielęgnacji.

Mitem również jest stwierdzenie, że płynu micelarnego można używać zamiast toniku, lub hydrolatu. Te produkty pełnią zupełnie inne funkcje w pielęgnacji i nie powinniśmy stosować ich zamiennie- płynem nie przywrócimy odpowiedniego pH, a tonikiem nie zrobimy demakijażu.

Jeśli w składzie widzimy tylko delikatne emulgatory jak np. Polyglyceryl-4 Laurate/Sebacate (and) Polyglyceryl-6 Caprylate/Caprate (kompleks kosmetyczny NatraGem™ S140 NP), Polyglyceryl-4 Caprate (and) Polyglyceryl-3 Ricinoleate (kompleks kosmetyczny Cuticlex) czy też Polyglyceryl-6 Caprylate (and) Polyglyceryl-3 Cocoate (and) Polyglyceryl-4 Caprate (and) Polyglyceryl-6 Ricinoleate (kompleks kosmetyczny TEGO® Solve 61) oraz te związki występujące pojedynczo, a sam płyn stosujemy tylko do oczyszczenia twarzy np. kurzu lub po siłowni to można rozważyć zastosowanie go samodzielnie lub po oczyszczeniu skóry dodatkowo przetrzeć twarz wacikiem nasączonym tonikiem lub hydrolatem. Substancje te mają nie tylko właściwości emulgujące, dzięki którym możemy usunąć zanieczyszczenia, ale także działają kondycjonująco na skórę, wspomagając jej nawilżenie, a nawet łagodzą podrażnienia. Co więcej są one akceptowane w kosmetykach naturalnych nawet przez tak wymagające jednostki certyfikujące jak Ecocert! 

Płyny micelarne są więc doskonałą alternatywą do demakijażu dla osób, które nie lubią oczyszczania cięższymi, tłustymi formułami jak mleczka czy płyny dwufazowe. Odpowiednio dobrane pod kątem składu sprawdzą się zarówno cerze tłustej i z niedoskonałościami, jak i osobom ze skórą suchą, wrażliwą i atopową. 

A nasz sposób na płyn micelarny? Spróbuj użyć butelki ze spieniaczem – płyn micelarny doskonale się dzięki niej spieni, możesz wykorzystać taką puszystą chmurkę klasycznie – na waciku lub w celu bardzo łagodnego oczyszczania twarzy z wodą np. rano.
Jaki jest Wasz ulubiony produkt do demakijażu?


AUTOR

Karolina Kosmala

Jestem Biotechnologiem i wielka pasjonatką kosmetyków. Zajmuję się analizowaniem składów oraz wpływem poszczególnych substancji na całość produktu, a ponadto uwielbiam sprawdzać działanie kosmetyków na własnej skórze. Od ponad 5 lat prowadzę bloga beautylover.pl oraz Instagram @beauty_lover_blog. Interesuję się tematyką true crime. Bardzo dużo czasu spędzam z mężem oraz córeczką, wspólnie uwielbiamy podróżować i odkrywać nowe miejsca.

STRONA INTERNETOWA: http://www.beautylover.pl/



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024