Skip to main content

Kosmetyki z kombuchą porównanie

2021-05-03

Kosmetyki, Kosmetyki analiza, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Justyna Czybier

To chyba zupełny przypadek, że dwie marki kosmetyczne zdecydowało się na wypuszczenie linii kosmetycznej z dodatkiem kombuchy w tym samym czasie, ale nie dziwimy się. Substancja ta, podobnie jak inne fermenty zyskuje na popularności i jest całkiem rozpoznawalna dzięki branży spożywczej. Wzięliśmy pod lupę te propozycje i porównaliśmy ze sobą, ciekawi która wypadła lepiej? Sama […]

To chyba zupełny przypadek, że dwie marki kosmetyczne zdecydowało się na wypuszczenie linii kosmetycznej z dodatkiem kombuchy w tym samym czasie, ale nie dziwimy się. Substancja ta, podobnie jak inne fermenty zyskuje na popularności i jest całkiem rozpoznawalna dzięki branży spożywczej. Wzięliśmy pod lupę te propozycje i porównaliśmy ze sobą, ciekawi która wypadła lepiej?


Sama kombucha jest słodko-kwaśnym napojem, lekko gazowanym, który powstaje przez fermentowanie wybranej przez nas herbaty (najczęściej jest to czarna lub zielona) przez symbiotyczną kolonię bakterii i kultury drożdży (tzw. SCOBY). W niektórych domach napój ten znany jest od dawna i przygotowały go nasze babcie nim został zastąpiony przez łatwiej dostępne napoje gazowane, dlatego cieszy nas jego powrót.

I chociaż właściwości pro-zdrowotne nie zostały udowodnione, to kombucha jest całkiem ciekawą substancja w kosmetyce!

To nie pierwszy raz kiedy przemysł kosmetyczny czerpie inspirację ze znanych nam produktów spożywczych, ale po całkiem udanym trendzie na rozmaite „Skin Food” czy „Food for Skin” oraz wykorzystanie superżywności w kosmetykach przyszedł czas na coś innego, świeżego.

Dlatego nic dziwnego, że tak mocno zainteresowano się fermentami! Substancje te do tej pory wykorzystywały raczej niszowe marki, a teraz czeka nas mała rewolucja. Co tak naprawdę dają nam w kosmetykach?

Fermenty wykorzystywane w kosmetyce najczęściej powstają z udziałem bakterii lub drożdży i wybranych ekstraktów roślinnych. Dzięki pracy mikroorganizmów wybrane surowce ulegają przekształceniu i nabierają właściwości, których nie posiadają w stanie „surowym”. Dzieje się tak między innymi dzięki rozkładaniu cukrów na inne substancje czy też rozkładowi niektórych związków na mniejsze i łatwiej przystępne dla skóry i włosów. Dodatkowo po fermentacji odfiltrowywany jest cały ekstrakt łącznie z minerałami i witaminami potrzebnymi mikroorganizmom do życia i to wszystko trafia do kosmetyku.

Ciekawym przykładem jest ferment z bambusa, bogatego w naturalną krzemionkę, który po tym procesie zyskuje właściwości podobne do silikonów, jednak nadal pozostaje substancją naturalną!

Właśnie taką substancją jest kombucha, zwana czasem „magicznym grzybkiem„. Fermentowana herbata bogata jest w kwasy organiczne, witaminę C, witaminy z grupy B, substancje mineralne oraz niewielkie ilości alkoholu, kofeiny i cukru. Dzięki temu kombucha świetnie wspomaga nawilżenie, rozjaśnia skórę (głównie dzięki delikatnemu złuszczaniu), a przede wszystkim chroni ją przed wolnymi rodnikami i bakteriami.

Jak wypadają nowe linie kosmetyków?

Zebraliśmy na grafikach porównanie poszczególnych produktów i chociaż obie serie możemy śmiało polecić, to zwracamy w obu uwagę na obecność min. alergenów zapachowych.

Warto też podkreślić fakt, że produkty OnlyBio mogą być zdecydowanie nazywane naturalnymi, podczas gdy marka Soraya w kilku kosmetykach zdecydowała się na dodatki nie akceptowane w kosmetykach naturalnych.

A Wy co wybierzecie?


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Superfoods. Mała encyklopedia superpokarmów

45,90 zł


Piszemy Etykiety, Twoje kosmetyczne „zrób to sam”

44,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

79,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy e-book dla dziecka i rodzica na temat drugiego śniadania!

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2021