Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Jeśli Twoja skóra jest zaczerwieniona i gorąca, najważniejsze jest jej schłodzenie. Najlepiej zrobić to pod strumieniem chłodnej wody lub za pomocą chłodnych okładów. Unikaj domowych sposobów, które mogą dodatkowo podrażnić skórę, takich jak przykładanie lodu bezpośrednio na skórę czy stosowanie tłustych kremów. Zamiast tego, sięgnij po specjalistyczne preparaty łagodzące, zawierające:
Najważniejszym składnikiem dodawanym do tego typu preparatów jest pantenol, nazywany inaczej witaminą B5. Pantenol w kosmetykach pielęgnacyjnych ma przede wszystkim działanie nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne. Dodatkowo ułatwia on regenerację i gojenie się poparzonej skóry, dzięki czemu szybciej przynosi ulgę. Jego atutem jest także to, że wpływa na odbudowę bariery lipidowej naskórka, przywracając tym samym odpowiedni poziom nawilżenia skóry. W aptekach znajdziecie np. Pathenol w piance, który świetnie się sprawdzi na złagodzenie poparzenia
Oprócz tego dobrze, żeby wybrane przez nas mleczko zawierało substancje takie jak alantoinę (Allantoin), miks witaminy E (Tocopherol, Tocopheryl Acetate), które wzmocnią uszkodzoną skórę i przyspieszają gojenie. Nie zapominajmy też o nawilżaniu – uszkodzona skóra szybciej traci wodę, przez co może stać się napięta i wrażliwa, a to spowoduje jej złuszczanie i pogłębienie problemu – jedną z najczęściej stosowanych substancji nawilżających jest gliceryna (Glycerin), ale warto w składzie szukać również mocznika do 10% (Urea) czy sorbitolu (Sorbitol).
Żeby ograniczyć złuszczanie się skóry i ją chronić przed czynnikami zewnętrznymi włączmy do pielęgnacji naturalne emolienty np. masło shea (Butyrospermum Parkii Butter), które uelastycznia skórę i pozostawia delikatny, ochronny film na jej powierzchni.
Pamiętajmy też, że skóra uszkodzona jest bardziej podatna na przenikanie substancji, w tym niepożądanych – odradzamy aplikowanie produktów ze składnikami takimi jak donory formaldehydu (np. Diazolidinyl Urea), alkohol czy kosmetyki silnie pefrumowane.
Jeśli nie macie pod ręką gotowego kosmetyku to w roli produktu kojącego i przyspieszającego gojenie świetnie sprawdzi się uniwersalny żel aloesowy z dobrym składem – dla wzmocnienia efektu warto schłodzić go w lodówce! Aloes dużej zawartości wody posiada właściwości nawilżające oraz kojące naskórek. Świetnie spisuje się podczas oparzeń, ponieważ działa dezynfekująco, bakteriobójczo, antyseptycznie oraz antywirusowo, co dodatkowo zabezpiecza skórę przed rozwojem niepożądanych reakcji alergicznych oraz zmniejsza rumień. Aloes pomaga zmniejszyć stany zapalne na naskórku dzięki zawartość substancji zwanych beta-sitosterolami.
Oczywiście nie każdy kosmetyk stosowany po opalaniu musi mieć taką deklarację! Świetnie sprawdzą się także wszelkiego rodzaju balsamy dla osób z AZS, produkty dla dzieci czy po prostu bezzapachowe balsamy do cery wrażliwej, nawilżające i kojące!
Po oparzeniach unikaj dalszej ekspozycji na słońce i stosuj krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF50 lub SPF50+).
Odpowiednia pielęgnacja po opalaniu to klucz do szybkiej regeneracji skóry i utrzymania jej zdrowego wyglądu. Wybierając odpowiednie produkty, na przykład balsamy do ciała, oraz stosując się do powyższych wskazówek, możesz cieszyć się piękną i zadbaną skórą przez cały rok.
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz