Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Często tego nie zauważasz, bo początkowego "stadium" odwodnienia nie widzimy (zachodzą różne zmiany na poziomie przemian chemicznych w organizmie, pewne procesy się zaburzają). I wbrew pozorom, kiedy łapie nas pragnienie czy suchość w ustach, to nie jest to oznaka "o, może warto się napić" - tylko organizm już alarmuje, że jest bardzo odwoniony! Zatem pragnienie i inne widoczne aspekty są jednymi z poważniejszych objawów tego stanu. Jak organizm manifestuje odwodnienie?
Po przebudzeniu najlepiej wypić 1-2 szklanki wody. Organizm jest odwodniony po nocy i taka dawka wody często potrafi obudzić i dać więcej energii niż kawa. Do wody można dodać imbir i sok z cytryny, lub szczyptę soli himalajskiej. Najlepiej przez cały dzień popijać wodę małymi łykami. Wtedy mamy pewność, że nasz organizm zostanie dobrze nawodniony i wesprzemy pracę nerek.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile wody dziennie powinno się spożywać, to koniecznie zajrzyj do tego wpisu (klik).
Tak! Zarówno zbyt mała ilość wody w diecie, jak i zbyt duża mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych. Stan zwany przewodnieniem hipotonicznym (lub zatruciem wodnym) może być równie niebezpieczny, jak odwodnienie. Jakie są jego przyczyny?
Mogą być one związane ze stanami chorobowymi (m.in. niedoczynnością tarczycy, chorobami nerek), ale przewodnienie może nastąpić także u zupełnie zdrowych osób, jeśli przyjmą zbyt duże ilości wody w krótkim czasie. Nadmiar wypijanej w krótkim czasie wody może prowadzić do niebezpiecznego spadku stężenia sodu (ale też potasu) we krwi, a skutkami tego są:
Przewodnienie może doprowadzić nawet do śpiączki! Tutaj idealnie widać, że słynne powiedzenie Paraselsusa, którego sens to mniej-więcej: "wszystko jest trucizną i nic nią nie jest - wszystko zależy od dawki". Nawet, jeśli składnik jest dla nas niezbędny, to nie powinniśmy z nim przesadzać
Często spotykam się z twierdzeniem, że zwykła woda jest niesmaczna i lepiej sięgać po wody smakowe. Niestety często nie jest to dobry wybór, zwłaszcza dla dzieci. Taka woda najczęściej zawiera mnóstwo cukru i dodatków.
Sporo z nich nie tylko zawiera cukier, ale też inne dodatkowe "dosładzacze", jak syrop glukozowo-fruktozowy, acesulfam K czy sukraloza. Sięgając po wodę smakową zawsze czytajcie etykiety - na rynku jest coraz więcej takich, które mają fajny skład (i nie zawierają cukru i słodzików), ale wciąż są one w mniejszości w porównaniu z tymi "zasłodzonymi".
Co w takim razie zrobić, jeśli nie smakuje nam zwykła woda? Na początek na pewno warto wypróbować wody różnych producentów i sprawdzić, czy smak którejś będzie dla nas odpowiedni. Jeśli to nie pomoże, można samemu zrobić wodę smakową! Wystarczy woda i ulubione owoce i już możemy się cieszyć smakiem naturalnej wody – bez dodatku cukru i innych słodzików.
Pyszna, domowa woda smakowa z grejpfrutem, pomarańczami i sokiem z cytryny. Jeśli wyszło zbyt kwaśne, można dodać odrobinę naturalnego miodu. Można również dodać świeżą miętę lub inne zioła. Ciekawą opcją będzie też przygotowanie kostek lodu na bazie tłoczonych soków owocowych.
Dużo osób decyduje się również na picie filtrowanej wody z kranu. Uważam, że jest to dobry pomysł. Nie trzeba dźwigać zgrzewek wody ze sklepu, a także sporo oszczędzamy z perspektywy czasu. Najważniejsze to wybrać odpowiedni dla siebie filtr. Mamy do dyspozycji:
Filtry dzbankowe - te filtry zazwyczaj zawierają węgiel aktywowany, który usuwa chlor i jego pochodne, a także inne substancje zaburzające smak i walory zdrowotne wody kranowej. Redukują również twardość wody, co zapobiega osadzaniu się kamienia w czajniku. Niektóre są wzbogacane w żywicę jonowymienną, która usuwa metale ciężkie. Najlepiej wybrać filtr ze szklanym dzbankiem.
Ultrafiltrację - świetnie sprawdza się dla osób, które spożywają duże ilości wody. W tym procesie filtracji nie są usuwane z wody wapń i magnez, a większość zanieczyszczeń zostaje skutecznie wyfiltrowana. Filtr z ultrafiltracją montuje się w kuchni pod zlewem. Jednak to jest metoda dla osób, które mają wodę nienajgorszej jakości, ponieważ nie przefiltruje nam bakterii, zawartych w wodzie.
Odwróconą osmozę - to obecnie najbardziej zaawansowana metoda oczyszczania wody i najbardziej skuteczna. Filtracja membranowa usuwa 90-98% wszystkich zanieczyszczeń wody, w tym mechaniczne (piasek, osady, cząstki rdzy, pył, muł), związki rozpuszczone (chlor, związki organiczne i nieorganiczne) i mikroorganizmy (bakterie, wirusy, metale ciężkie, pierwiastki). Woda spożywcza, którą jesteśmy w stanie czerpać za pomocą tego filtra jest smaczna, zdrowa, pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń.
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nie zapominajmy o prawidłowym nawodnieniu (szczególnie w upalne dni!).
Nasze top 6 sposobów to:
Zastanawiasz się, jaką wodę wybierać na co dzień? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź ten wpis (klik) i wybierz idealną opcję dla siebie!
Podrzucamy też darmową planszę (klik), dzięki której będziesz kontrolować postępy w wyrabianiu nawyku picia większej ilości wody. Wystarczy ją wydrukować i możesz działać! :)
Balsamy nawilżające do ciała - Czytamy Etykiety
[…] Jeśli jednak pomimo regularnego stosowania balsamów nawilżających nasza skóra nadal jest sucha, mało elastyczna i nieprzyjemnie ściągnięta to warto przyjrzeć się dwóm innym aspektom. Pierwszy z nich to pozostałe elementy pielęgnacji - zwłaszcza wybór środków myjących oraz temperatura wody, jaką stosujemy pod prysznicem czy w kąpieli, ale warto także przyjrzeć się swojej diecie i przeanalizować czy pijemy odpowiednią ilość wody w ciągu dnia - piękna skóra to działanie zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Więcej o wodzie dowiesz się z tego wpisu (klik). […]
Dodaj komentarz