Kiedy i jak zacząć rozszerzanie diety u niemowląt – praktyczny przewodnik dla rodziców

Dziecko 18-07-2024
Autor: Aleksandra Biały Udostepnij artykuł:
Rozszerzanie diety dziecka

Rodzice często znajdują się w gąszczu sprzecznych informacji dotyczących rozszerzania diety niemowląt. Zalecenia zmieniały się na przestrzeni lat, a członkowie rodziny mogą mieć różne, często skrajne i niepoparte aktualną wiedzą medyczną, opinie. Jak, kiedy i od czego zacząć?
Odpowiedzi znajdziesz poniżej.


Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?

Zgodnie z zaleceniami najkorzystniejsze dla niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy przez pierwsze 6 miesięcy życia. Nie ma określonej daty, kiedy niemowlę powinno rozpocząć rozszerzanie diety. Przedział między 17 a nie później niż 26 tygodniem daje rodzicom szeroki przedział na podjęcie decyzji. Jak ją podjąć? Oto kilka wskazówek:

3 wskazówki, które pomogą podjąć decyzję o rozpoczęciu rozszerzania diety:

  • 6 miesięczne niemowlę mimo, że samodzielnie nie umie siedzieć, potrafi utrzymać pozycje siedzącą z podporem. Jeśli jej nie utrzymuje można sadzać malucha na kolanach rodzica,
  • Maluch zaczyna interesować się jedzeniem i nie wypycha jedzenia językiem,
  • Chwyta produkty i kieruje rączkę do buzi. Tą umiejętność dziecko kształtuje podczas rozszerzania diety oraz przy różnych zabawach.

Warto mieć świadomość, że przy pierwszych posiłkach maluch może wypluwać lub krztusić się posiłkiem. To naturalne, do tej pory znało tylko mleko i inna forma jedzenia jest dla niego trudniejsza. Nabywanie umiejętności jedzenia przychodzi z czasem i wraz z nabywaniem nowych umiejętności. Trening jedzenia jest konieczny do nabywania tych umiejętności.

Rozszerzanie diety nie oznacza, że należy przerwać karmienie piersią, które powinno być kontynuowane tak długo, jak pragną tego matka i dziecko. Żywienie mlekiem do skończonego roku jest podstawą żywienia. Jeśli mama chce przerwać karmienie przed skończonym rokiem powinna zastąpić je mlekiem modyfikowanym.

Od czego rozpocząć rozszerzanie diety?

Aktualne zalecenia dają rodzicom duży wybór produktów. Nie ma kalendarza produktów ani specjalnego harmonogramu kolejności wprowadzenia produktów. Akceptowanie nowych smaków, produktów i konsystencji dzieci nabywają z wiekiem. Najbardziej istotne są pierwsze 2 lata życia dziecka, gdzie kształtuje swoje preferencje smakowe. Preferencja smaku słodkiego jest wrodzona ponieważ maluch od urodzenia je mleko, które zawiera laktozę. Warto skupić się na przedstawieniu niemowlakowi tych mniej akceptowalnych smaków tj. smak warzyw.

Jeśli maluch odmawia jedzenia, nie należy go zmuszać. Cierpliwość jest kluczowa - niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, aby zaakceptować nowe smaki i konsystencje. Wprowadzenie nowych pokarmów to proces stopniowy a każde dziecko ma swoje tempo. Na początku niemowlę może zjeść bardzo małe porcje, rodzice powinni akceptować wybór i nie namawiać do zjedzenia większej porcji.

To, że niemowlę przy pierwszym podaniu produktu je odrzuciło nie należy go eliminować a proponować mimo wszystko. Okres drugiej połowy życia to również intensywny wzrost i rozwój malucha. Potrzebuje wartościowych produktów bogatych w żelazo czy tłuszcz. Jeśli rodzice nie czują się zbyt pewnie, można zacząć rozszerzanie diety od zmiksowanych posiłków i w miarę upływu czasu wprowadzać inne formy podania. Kawałki powinny być wprowadzone do diety niemowlaka do 10 miesiąca życia (wtedy też maluch jest najbardziej elastyczny) jednak nauka gryzienia kształtuje się do około 2 roku życia.

Pierwsze dni rozszerzania diety mogą to być ugotowane pojedyncze warzywa (zmiksowane, zgniecione widelcem lub w miękkim kawałku) skropione dodatkiem tłuszczu.

Po pierwszym kontakcie malucha z posiłkami można zacząć wprowadzać posiłki bardziej rozbudowane. Na przykład brokuł można podać na kilka sposobów, od podstawowego do składnika bardziej rozbudowanych dań:

Jak zacząć rozszerzanie diety?

Maluszka na początku rozszerzania diety można posadzić do posiłku po drzemce i mleku. Niemowlę na początku rozszerzania diety nie wie po co służy jedzenie, to moment nauki i oswojenia się z nową rzeczywistością. Rozdrażnione, śpiące niemowlę może nie mieć ochoty na próbowanie nowych posiłków.

W miarę upływu czasu stosuj dłuższe przerwy między posiłkiem stałym a mlecznym.

Pierwszy posiłek możesz wprowadzić po pierwszej drzemce. Drugi po kolejnej. Warto nie wprowadzać nowości do diety maluszka pod wieczór, aby uniknąć ewentualnych problemów brzuszkowych. Może to się okazać cenną wskazówką, przy podaniu alergenów. Aktualne badania pokazują, że korzystne jest wprowadzanie alergenów od początku rozszerzania diety w celu minimalizowania ryzyka alergii pokarmowych w przyszłości.

Ile posiłków przy rozszerzaniu diety dziecka?

Pierwsze dni można zacząć od pojedynczych produktów, aby po chwili dojść do 2-3 posiłków dziennie. Nie ma potrzeby przedłużania podawania pojedynczego produktu przez kilka dni przed włączeniem kolejnego. Takie podejście zapewni największą różnorodność i zwiększy ilość prób podania różnych produktów.

Ważne, aby niemowlę miało okazje do spróbowania wielu różnych produktów w różnej formie. Przy podaniu posiłku od początku rozszerzania diety należy wprowadzić wodę do picia. Nie trzeba liczyć zjadanych posiłków ani ilości wypitej wody. To nauka i proces, te ilości na początku mogą być małe i jest to zupełnie naturalne.

Czego można się spodziewać na początku rozszerzania diety?

  • niemowlę nie wie do czego służy jedzenie, krzywi się, wypluwa
  • niemowlę nie zjada przygotowanych porcji lub chce więcej – rodzic decyduje co i kiedy podać maluchowi, niemowlę decyduje co i ile z tego zje,
  • niemowlę rozgniata i wyrzuca posiłki
  • jednego dnia chętnie je, drugiego odmawia,
  • to, co chętnie zjadło jednego dnia, kolejnego może odmówić. Działa w dwie strony, dlatego
    ważne aby nie ograniczać produktów, które nie były raz zaakceptowane.

Co powinno zwrócić uwagę rodzica przy rozszerzaniu diety?

  • Niemowlę permanentnie odmawia posiłku, odwraca głowę
  • Niemowlę nie chce jeść konkretnej formy produktu,
  • Wysypka po posiłku.

Rozszerzanie diety to proces i stopniowa nauka. Wymaga wiele cierpliwości i akceptacji (bałaganu też :)). Niemowlę nie nauczy się jeść z dnia na dzień, podawanie mu posiłków zapewnia mu dostarczanie energii i ważnej w tym okresie nauki jedzenia.

Bibliografia:

  • https://www.usda.gov/media/blog/2021/04/13/spotlight-history-infant-nutrition, (dostęp 10.07.2024)
  • Szajewska H i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Stand. Med. Pediatria., 2021, s. 812
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7662522/ (dostęp 15.07.2024)
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308791/ (dostęp 10.07.2024)

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz