Kasza jaglana to prawdziwa bomba witaminowa i nie tylko witaminowa! Zawiera m.in. cenną krzemionkę mającą zbawienny wpływ na stawy oraz włosy, skórę, paznokcie.
Ponadto kasza jaglana:
- nie zawiera glutenu – jest więc doskonała dla osób na diecie bezglutenowej,
- posiada więcej soli mineralnych niż pszenica, jęczmień i żyto,
- zawiera: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, mangan, selen,
- wyróżnia się wysoką zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny),
- zawiera dużo białka, mało skrobi, jest lekkostrawna i nie powoduje wzdęć,
- zawiera lecytynę, która poprawia pamięć i koncentrację, usprawnia funkcje układu nerwowego, reguluje poziom cholesterolu we krwi i chroni ściany żołądka,
- zawiera bardzo rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą zbawienny wpływ na stawy oraz włosy, skórę, paznokcie
- zawarte w kaszy jaglanej antyoksydanty, czyli substancje wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki, zapobiegają powstaniu nowotworów,
- jest cennym składnikiem diety przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych, jest korzystna dla osób cierpiących na zapalenie zatok (więcej na temat kaszy jaglanej tutaj - klik).
Kaszę jaglaną można przyrządzić na słodko i na słono. Można ją dodawać do koktajli, zupy, zrobić z niej budyń, sałatkę albo kaszotto. Możliwości jest naprawdę wiele, a ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Większość dzieci nie lubi kasz, ale podana na słodko z cynamonem, jabłkiem i suszonymi owocami może okazać się dla nich dużo bardziej atrakcyjna.
Kasza jaglana na słodko
Składniki:
- 1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej,
- 1 i 1/2 szklanki wody,
- rodzynki/żurawina/suszone morele,
- orzechy włoskie (opcjonalnie),
- pół pokrojonego w kostkę jabłka,
- szczypta cynamonu,
- można też dodać szczyptę imbiru i kardamonu
Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną ugotuj z rodzynkami. Pod koniec gotowania dodaj przyprawy, a do lekko ostudzonej – pokrojone jabłko. Wszystkie składniki wymieszaj.
https://youtu.be/BMeL-kHsqbI