Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Pierwsza zasada to poprawna segregacja kolorów. Nawet jeśli odzież była już prana kilkukrotnie i nie wydziela barwników, to nadal może pozostawiać po sobie mikrowłókna, które z łatwością przylegają do innych materiałów podczas prania.
Pod względem kolorystycznym, najczęściej zaleca się wprowadzenie 3 kategorii:
Oczywiście granice między tymi grupami barw pozostają płynne oraz zależne od własnego uznania i zawartości szafy. Warto jednak wziąć pod uwagę także typ odzieży i rodzaj materiału - przykładowo ze względu na gramaturę i specyfikę odzieży może nie być najlepszym pomysłem pranie delikatnej bielizny z kurtkami itp. ze względu na tarcie pomiędzy włóknami i elementami ubrania.
By zachować biel warto także prać w proszku lub płynie dedykowanym do białego - tego typu detergenty zawierają nadwęglan sodu, który ma działanie wybielające. Alternatywą może być soda oczyszczona stosowana przy praniu wstępnym lub jako zamiennik dla proszku.
Negatywny wpływ na zachowanie bieli mają niektóre płyny do płukania - ich składniki zatrzymują się we włóknach i mogą wpływać na kolor. Zamiennie możesz skorzystać z octu. Jeśli jednak zależy Ci na korzystaniu z płynu, do białego wybierz taki o neutralnym, jasnym kolorze.
Znaczenie dla czystości naszego prania ma także sama higiena pralki. Brudny filtr, szufladki, kołnierz czy sam bęben wpływają na jakość prania. By zachować czystość pralki, po każdym praniu pozostaw drzwiczki i szufladkę na detergenty otwartą. W ten sposób pozbędziesz się wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii. Dodatkowo przetrzyj kołnierz pralki - często właśnie tam zatrzymują się pozostałości z prania takie jak włosy czy nawet drobne przedmioty np. spinki. Od czasu do czasu warto nastawić puste pranie z odrobiną octu, a także wyczyścić filtr w pralce.
Gotowe pranie w miarę możliwości najlepiej suszyć na świeżym powietrzu. Białe tkaniny możemy pozostawić na słońcu aż do wyschnięcia - promienie słoneczne nie tylko rozjaśniają, ale także zabijają bakterie. Przy zbyt długiej ekspozycji na słońce pranie może jednak pożółknąć, dlatego warto suszyć je na lewej stronie i zebrać jak tylko wyschnie. Uważniej należy obchodzić się z delikatnymi materiałami, które niezależnie od koloru nie powinny zbyt długo być wystawione na słońce.
Podsumowując - jako zachować biel ubrań?
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz