Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nic dziwnego zatem, że wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego żwirku dla swojego kota. Ponadto na rynku możemy znaleźć wiele producentów żwirków. Ich rodzaje również są zróżnicowane. Wejście na dział żwirków w sklepie naprawdę może przyprawiać o zawrót głowy, co tym bardziej nie ułatwia podjęcia decyzji.
Jednak istnieje kilka ogólnych zasad, które mogą nam pomóc w wyborze odpowiedniego żwirku dla naszego kota. Czym zatem powinien charakteryzować się dobry żwirek dla kota?
Jaki powinien być żwirek dla kota?
Dobry żwirek to taki, który… pasuje kotu! W tym wypadku to do naszego pupila należy ostatnie słowo. Jednak mówiąc ogólnie powinien być to żwirek, który:
• możliwie jak najmniej się pyli
• dobrze chłonie wilgoć i zapachy
• jest miękki dla delikatnych łapek kota
• dobrze się zakopuje
• jest dla kota w pełni bezpieczny.
Jakie żwirki spełniają te cechy? Sprawdźmy jakie mamy opcje do wyboru.
Żwirek bentonitowy
Żwirek bentonitowy jest wyprodukowany ze skały zwanej bentonitem. Bentonit charakteryzuje się dobrą chłonnością wody, dlatego wykorzystywany jest nie tylko jako żwirek dla kotów, ale również w przemyśle budowlanym. Przypomina jasny żwir, a po kontakcie z moczem zbryla się w dość zwarte kulki. Dobrze pochłania mocz i zapach, nie szeleści, pyli się umiarkowanie i jest zwykle łatwo akceptowane przez koty. Ma jednak specyficzny zapach po kontakcie z moczem, który nie wszystkim może odpowiadać.
Żwirek drewniany
Żwirek drewniany jest wyprodukowany z włókien drewnianych i trocin. To dość zróżnicowana grupa naturalnych żwirków. Możemy spotkać żwirki drewniane zbrylające i niezbrylające. Jest to żwirek dobrze chłonący zapach, wydajny i lekki. Niestety część z nich mocno się pyli i bywa droga.
Żwirek kukurydziany
Produkowany z kukurydzy, podobny w użytkowaniu do żwirków drewnianych. Dobrze pochłaniają zapachy i są wydajne. Niestety również mają skłonność do pylenia i bywają drogie. Ponadto część kotów próbuje jeść żwirki kukurydziane, dlatego należy uważać, szczególnie przy kociętach.
Żwirek silikatowy (silikonowy)
Zrobione z silikatu, mają formę małych białych kryształków. Żwirki te są wygodne dla opiekunów, niestety zwykle niewygodne dla kotów. Po pierwsze jest to żwirek, który swoją twardością i ostrymi krawędziami może mocno podrażniać łapki kota. Po drugie jest on bardzo głośny, a biorąc pod uwagę niezwykły słuch kota, sprawia mu to wiele nieprzyjemności podczas użytkowania kuwety.
Piasek
Tak naprawdę jest to punkt, którego nie powinno być na liście. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że piasek z podwórka zdecydowanie nie nadaje się do kociej kuwety. Piasek zebrany na dworze może być pełen chorobotwórczych drobnoustrojów i pasożytów.
Jak wybrać żwirek dla kota?
Nieodpowiedni dobór żwirku może być jedną z możliwych przyczyn załatwiania się poza kuwetą i tego wszyscy chcemy uniknąć. Jak jednak wybrać ten najlepszy pośród tylu możliwości?
Musisz pamiętać, że żwirek powinien przede wszystkim pasować kotu. W tym wypadku my i nasze potrzeby schodzimy na dalszy plan. Zadanie mamy o tyle utrudnione, że każdy kot jest inny. Jeden kot będzie preferował żwirek drobniejszy, drugiemu wygodniej będzie się załatwiać na większych kawałkach. Ostatnie słowo zawsze zależy od konkretnego kota.
Moja rada: zacząć próby znalezienia idealnego żwirku od tych najbardziej popularnych i preferowanych przez większość kotów – bentonitowych lub drewnianych.
Ważne informacje!
• Jeśli kot ma problemy z załatwianiem się w kuwecie to źle dobrany żwirek jest tylko jedną z wielu potencjalnych tego przyczyn. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy udać się z kotem do lekarza weterynarii, a jeśli zostaną wykluczone powody zdrowotne, należy skontaktować się z kocim behawiorystą.
• W Polsce nie powinno się spuszczać żwirków w toalecie. Nasze oczyszczalnie ścieków i sieci kanalizacyjne nie są przystosowane do usuwania żwirków przez toaletę, co może grozić zatkaniem rur.
• Nie ucz kota korzystania z WC. Nie jest to zgodne z jego naturalnymi potrzebami (zakopywanie odchodów), a przyjmowana pozycja jest wówczas nienaturalna. To wszystko może prowadzić do problemów behawioralnych i zdrowotnych.
• Kocich odchodów nie należy także wyrzucać do kontenerów na BIO odpady. Najlepszym miejscem na utylizację każdego rodzaju żwirku i kocich odchodów jest czarny pojemnik na odpady zmieszane.
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz