Jak wybrać dobry sos pomidorowy?

Autor: Daria Golba Udostepnij artykuł:
najlepszy sos pomidorowy o dobrym składzie

Gotowe sosy do spaghetti cieszą się sporą popularnością, bo stanowią podstawę ekspresowego, ale wciąż wartościowego posiłku. Ma to oczywiście też związek z niesłabnącą sympatią do składnika głównego, czyli spaghetti ;) Dlatego dziś zajmiemy się gotowymi sosami do spaghetti, aby jeszcze bardziej ułatwić Wam wybór! Tym bardziej, że w niektórych opcjach składy są bardzo zbliżone, a mogą różnić się tylko jednym małym szczegółem - ilością cukrów.


Jak wybrać dobry sos pomidorowy?

Ważne jest, aby sosy miały wysoką zawartość pomidorów na 100g produktu. Korzystnymi dodatkami są wzbogacające smak przyprawy, zioła i cebula oraz czosnek. Sosy pomidorowe na pewno nie potrzebują substancji zagęszczających i konserwantów - to dodatki, bez których można się obejść.

Pamiętajcie też o tym, żeby sprawdzać zawartość cukrów prostych w tabeli wartości odżywczych. Niektóre sosy mogą mieć nawet ponad 10g cukrów prostych na 100g produktu - takich lepiej unikać.

Sos pomidorowy o dobrym składzie

Te sosy wyróżniamy jako bardzo dobre opcje za to, że cukier jest na dalszych miejscach składu i mają poniżej 6g cukrów prostych w 100g produktu. Plusem jest też oczywiście dobry skład bez zbędnych dodatków :)

Poniższe opcje nadal są dobrym wyborem, natomiast tego cukru jest już więcej, dlatego warto bardziej kontrolować ich ilość. Niestety Dawtona ma cukier już na drugim miejscu składu - lepiej więc wybierać go rzadziej.

Sos od Makłowicz i synowie jest w porządku, ale ze względu na wysoką zawartość cukrów warto go ograniczać tak, jak w przypadku Dawtona. Mamy też dwie opcje neutralne - Dary Natury i Łowicz. Może ich skład jest krótki i prosty, ale dostarczają naprawdę sporo cukrów, dlatego chciałam je tutaj odróżnić od reszty. Lepiej sięgać po nie rzadko.

Jeśli lubicie wspierać swoje gotowanie takimi gotowcami, to najlepszym wyborem będą: Sos Boloński z Knorra, Mutti oraz Barilla.

Produktem, którego radziłabym unikać, jest Łowicz Spaghetti - tutaj producent naprawdę "poszalał" z ilością cukrów :(

Pozostałe produkty mają proste składy i są dobrymi wyborami, jednak zawierają nieco więcej cukrów prostych niż te z pierwszej grafiki. Jednak śmiało możecie ich próbować lub oczywiście nadal kontynuować ich spożywanie, jeśli lubicie ten smak.

Pamiętajcie, że taki sos w połączeniu z makaronem będzie szybkim posiłkiem, ale niestety słabo sycącym. Aby jeszcze bardziej podnieść jego sytość i najeść się na dłużej takim ekspresowym obiadem, możecie wprowadzić takie niewielkie zmiany:

  • Dodajcie źródło białka, np. mięso, tofu, mozzarellę, soczewicę, ciecierzycę, tuńczyka.
  • Skorzystajcie z makaronów pełnoziarnistych lub opcji ze strączków - mają one o wiele wyższą zawartość białka i błonnika pokarmowego niż tradycyjne.
  • Przygotujcie sałatkę warzywną i zjedzcie ją obok makaronu lub przed / po posiłku. Zwiększycie objętość potrawy i dostarczycie błonnika.

I ostatnia bardzo ważna rzecz - przetwory pomidorowe (czyli np. właśnie takie sosy z dobrym składem) nie są bezwartościowe! Zawierają likopen - związek, który działa przeciwzapalnie i pomaga organizmowi w wielu obszarach (np. poprawia stan skóry i wspiera pracę układu krwionośnego). O likopenie mamy nawet osobny artykuł, bo jego właściwości są naprawdę godne uwagi - "Dobroczynne właściwości likopenu" (klik).

Kierując się moimi dzisiejszymi podpowiedziami możecie stworzyć naprawdę solidny i odżywczy posiłek, który dostarczy Wam wielu ważnych składników! ;) 

Komentarze

Jak oszczędzać na zdrowej żywności i kosmetykach? Praktyczne rady na nowy rok - Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych

[…] stronie Czytamy Etykiety znajdziesz wiele zestawień z poleceniami takich produktów! Na przykład sosy pomidorowe (klik) czy szampony w kostce […]

Rodzaje mąk i ich zastosowanie - Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych

[…] Już wiecie, jaką mąkę wybierać, to teraz czas na wybranie najlepszego sosu pomidorowego do makaronu! (klik) […]

Dodaj komentarz