Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Pieczywo żytnie na zakwasie to skarbnica witamin i innych korzystnych dla organizmu związków. Od razu napiszę, że mówiąc "ciemne" będę miała na myśli to prawdziwie, z mąki żytniej razowej pełnoziarnistej, które faktycznie naturalnie ma ciemną barwę.
Olbrzymią zaletą pieczywa na zakwasie jest to, że... jest na zakwasie :) w zakwasie rozwijają się bakterie kwasu mlekowego i octowego, we właściwych proporcjach, które odpowiadają za fermentację, a co za tym idzie - rośnięcie ciasta. Wytwarzane w tym procesie kwasy są odpowiedzialne za zakwaszanie ciasta i spulchnianie produktu końcowego. Fermentacja na zakwasie trwa dłużej (i przebiega inaczej), niż fermentacja drożdży.
Jakby tak ująć w kilku punktach jego zalety...
Zwracajcie uwagę na skład takiego pieczywa - a także właściwości sensoryczne. Powinien być lekko wilgotny w środku, a zapach powinien być lekko kwaskowy. Przykładem dobrego pieczywa razowego na zakwasie jest chleb ze słonecznikiem Oskroba - na liście składników znajdują się: mąka żytnia 42,5% (w tym razowa 26,6%), zakwas żytni 31,9% (mąka żytnia razowa 16%, woda), woda, słonecznik 9,9%, sól. Bez żadnych dodatków :)
Nie jest tak, że chleb na drożdżach SZKODZI (właśnie przez te drożdże). Według mnie to bzdura - oczywiście, mówię o przypadkach osób bez nietolerancji glutenu ani celiakii, bo to już inna historia. Kwas octowy, który powstaje w procesie fermentacji (i o którym mówi się, że ma drażniące właściwości dla jelit i żołądka), szybko się utlenia, więc o ile nie jemy świeżo wypieczonego, jeszcze ciepłego chleba, nie powinniśmy mieć problemów trawiennych. Pieczywo generalnie jest kaloryczne (a jasne ma dodatkowo wyższy IG, niż ciemne) natomiast pisanie, że jasny chleb jest szkodliwy, bo ma kalorie, to spore nadużycie (kalorie to w końcu energia, której potrzebujemy). Tym bardziej, że też ma całkiem fajne właściwości:
Skąd się bierze mit o szkodliwości jaśniejszego pieczywa? Pewnie stąd, że po prostu ma inne właściwości zdrowotne, niż ciemne. Mniej witamin czy błonnika, wyższy IG (bo kalorycznie są całkiem zbliżone - a przypominamy, że największe znaczenie dla kaloryczności kanapek ma to, co na nich położymy :)). Nie oznacza to jednak, że jaśniejszy chleb jest szkodliwy, a tym bardziej "trujący". Po prostu we wszystkim trzeba zachować umiar - dla wielu osób jest on wręcz wskazany!
Pieczywo jaśniejsze jest przeznaczone dla innej grupy (choć w przypadku zdrowych osób oczywiście każdy może jeść, jakie chce :)). Jest kilka takich grup, które ze względów zdrowotnych potawić najasne pieczywo - będzie dla nich znacznie korzystniejsze. Są to:
Zawsze zwracajcie też uwagę na skład pieczywa.
Unikajcie chlebów, które na liście składników mają, emulgatory i konserwanty (powszechne w chlebach tostowych). Prosty skład pieczywa jest najważniejszy!
My wybieramy pieczywo Oskroba. Przykładem dobrego chleba pszenno-żytniego jest ich Wiejski - mieszany (z zakwasem i drożdżami). Na liście składników jest tylko to, co powinno znaleźć się w chlebie: mąka pszenna 40,9%, zakwas żytni 29,4% (mąka żytnia 14,7%, woda), woda, mąka żytnia 14,8%, drożdże, sól, słód pszenny jasny.
Pieczywo może być podstawą szybkiego, zrównoważonego posiłku - duże znaczenie ma to, z czym je komponujemy. Kanapka z twarożkiem i warzywami to bardzo dobrze zbilansowany posiłek zarówno dla osób zdrowych jak i dla osób na diecie redukcyjnej. Plusem pieczywa jest też to, że w przeważającej większości jest wegańskie - w zasadzie tylko słodkie bułki maślane oraz pieczywo z dodatkiem maślanki czy kefiru nie są wegańskie.
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz