Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Kwasy to grupa substancji chemicznych o różnorodnym działaniu, które potrafią zdziałać cuda dla naszej skóry. Ich głównym atutem jest zdolność do złuszczania naskórka, czyli usuwania martwych komórek, które blokują ujścia gruczołów łojowych, powodują szorstkość i matowy wygląd skóry. Dzięki temu kwasy odsłaniają ,,świeżą" warstwę skóry, która jest bardziej promienna, gładka i lepiej absorbuje składniki aktywne z innych kosmetyków.
Ale to nie wszystko! Kwasy regulują również wydzielanie sebum, co jest szczególnie ważne dla osób z cerą tłustą i trądzikową. Niektóre kwasy, takie jak kwas glikolowy, ferulowy czy azelainowy, rozjaśniają przebarwienia i wyrównują koloryt skóry. A dla tych, którzy chcą walczyć z oznakami starzenia, kwasy są prawdziwym sprzymierzeńcem - stymulują produkcję kolagenu, poprawiając jędrność i elastyczność skóry.
Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe lub nadmierne stosowanie kwasów może prowadzić do podrażnień, uczuleń, nadwrażliwości na słońce, a nawet uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry.
Świat kwasów jest niezwykle różnorodny. Wyróżniamy w nim kilka głównych grup:
W produktach do pielęgnacji domowej stężenia kwasów są niższe niż w gabinetach kosmetycznych, co zapewnia większe bezpieczeństwo stosowania. Najczęściej spotykane stężenia to 5-10% dla AHA, 0,5-2% dla BHA oraz 4-10% dla PHA. Jednak oprócz stężenia, istotne jest również pH produktu, które wpływa na siłę działania kwasu. Im niższe pH, tym kwas jest bardziej aktywny. Dla produktów przeznaczonych do użytku domowego, zaleca się pH nie niższe niż 3,5, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Pamiętaj, że zaczynając przygodę z kwasami, zawsze warto wybrać produkty o niższym stężeniu i wyższym pH, stopniowo zwiększając stężenie i obniżając pH, obserwując reakcję skóry.
Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego kwasu do potrzeb Twojej skóry. Pamiętajcie, że kwasy mogą się uzupełniać przez co zwiększają swoje możliwości.
Wysyp po kwasach może być spowodowany podrażnieniem i powstaniem stanu zapalnego mieszków włosowych, które również skutkuje pojawieniem się wyprysków. Więcej na temat powstawania krost znajdziesz TUTAJ. Objawy wysypu to przede wszystkim podskórne grudki i liczne wypryski, często w miejscach, gdzie wcześniej się nie pojawiały.
Czas trwania wysypu jest indywidualny i zależy od reakcji skóry oraz odpowiedniej pielęgnacji. Zwykle ustępuje po zaprzestaniu stosowania produktów powodujących nadmierne powstawanie wyprysków. Choć wysyp po kwasach jest zjawiskiem normalnym, lepiej go unikać, ponieważ świadczy o złej tolerancji kwasu przez skórę. Dlatego warto zaczynać od niższych stężeń i wybierać produkty dopasowane do swojego typu cery. Aby zmniejszyć ryzyko wysypu, stosuj się do tych zasad.
Pamiętaj, że kwasy to substancje aktywne, które wymagają odpowiedniego stosowania.
Kwasy to potężne narzędzia w pielęgnacji skóry, które mogą przynieść spektakularne efekty. Jednak, jak każde silnie działające substancje, wymagają one wiedzy i ostrożności. Wybierając odpowiednie kwasy, stosując je zgodnie z zaleceniami i pamiętając o ochronie przeciwsłonecznej.
Zbliżająca się jesień jest idealnym momentem, żeby wprowadzić kwasy do swojej pielęgnacji. Stosujecie kosmetyki z kwasami? A może wolicie zabieg kwasami w gabinecie specjalisty?
Kwasy możemy stosować na różne obszary ciała! Sprawdź jak możesz je wprowadzić do pielęgnacji włosów.
Maseczki do twarzy oczyszczające: jak działają i dla kogo są odpowiednie? - Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych
[…] Kwas salicylowy: pomaga złuszczać martwy naskórek i redukować zaskórniki. Wiecej o kwasach przeczytasz TUTAJ. […]
Tych składników nie łącz! – Kluczowe zasady pielęgnacji skóry - Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych
[…] nie?Łączenie retinoidów z kwasami AHA i BHA może prowadzić do silnych podrażnień i przesuszenia skóry. Oba składniki są bardzo […]
Serum nawilżające do twarzy - Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych
[…] aby wzmocnić efekt nawilżenia. Pamiętaj jednak, aby unikać łączenia serum z retinoidami lub kwasami, chyba że producent kosmetyku zaleca […]
TOP 3 zabiegi kosmetyczne jesienią - Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych
[…] Peelingi chemiczne: wykonywane z użyciem kwasów, takich jak kwas glikolowy, mlekowy, salicylowy, pirogronowy, migdałowy czy ferulowy. Dobierane są indywidualnie do potrzeb skóry. Kosmetyki do domowego użytku znajdziesz TUTAJ. […]
Peelingi do twarzy - Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych
[…] Peelingi chemiczne (kwasowe): Zawierają kwasy, takie jak kwas glikolowy, mlekowy czy salicylowy, które złuszczają naskórek i regulują pracę gruczołów łojowych. Są skuteczne w walce z trądzikiem, przebarwieniami i oznakami starzenia, ale wymagają ostrożności w stosowaniu. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj. […]
Dodaj komentarz