Prawidłowe przechowywanie żywności pozwala nam na ograniczenie jej wyrzucania. Zdarzyło się Wam w letni dzień zostawić na dłużej truskawki albo maliny poza lodówką? Mnie się raz zdarzyło zostawić wilgotne truskawki na stole. Mogłam potem podziwiać piękną pleśń...
Wskazówki
Bardzo nie lubię wyrzucać jedzenia, dlatego zawsze staram się odpowiednio przechowywać poszczególne produkty. Na ograniczenie wyrzucania żywności składają się również inne elementy. Zainteresowanym polecam wpis - klik. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących tego jak przechowywać owoce i warzywa:
- Obite, podgniłe lub uszkodzone sztuki oddzielaj od zdrowych.
- Owoce nietrwałe (np. truskawki, maliny) myj dopiero po wyjęciu z lodówki.
- Niedojrzałe owoce i warzywa przechowuj w temperaturze pokojowej.
- Niekorzystne jest przechowywanie owoców i warzyw (szczególnie zielonych) w zamkniętych plastikowych opakowaniach. W takich warunkach powstaje pleśń, a azotany przekształcają się w szkodliwe azotyny. Dlatego przed włożeniem do lodówki opakowanie powinno się otworzyć lub wyłożyć zawartość luzem.
- Podczas dojrzewania owoce (brzoskwinie, morele, jabłka, gruszki, śliwki) i warzywa (cukinia, papryka, dojrzałe pomidory) produkują etylen, który przyspiesza proces dojrzewania wielu roślin. Dlatego jeśli zależy Ci na przyspieszeniu dojrzewania niektórych owoców i warzyw to możesz wykorzystać ten efekt. Natomiast działanie etylenu na dojrzałe owoce i zioła jest niekorzystny, ponieważ powoduje ich więdnięcie, a nawet psucie się. Ziemniaki w towarzystwie jabłek szybko kiełkują. Natomiast brokuły, ogórki i sałata żółkną.
W lodówce
- brukselka - nieumytą można włożyć do papierowej torby (lub plastikowej wyłożonej ręcznikiem), a następnie do lodówki. Nie przechowywać dłużej niż 3-4 dni.
- maliny - możesz je przechowywać w pojemniczku, w którym je kupiłeś. Pamiętaj, żeby ich nie myć przed włożeniem do lodówki. Dopiero przed zjedzeniem ich umyj je, ale nie pod bieżącą wodą. Lepiej wlej do miski wodę i wypłucz w niej owoce. Maliny szybko się psują (mogą leżeć ok. 2 dni w lodówce), dlatego szybko je wykorzystuj.
- marchew - jeśli kupujesz marchew z nacią to przed włożeniem jej do lodówki pozbądź się jej (z nacią szybciej więdnie). Marchew możesz również przechowywać w piwnicy. W towarzystwie jabłek, gruszek i ziemniaków gorzknieje.
- papryka - unikaj zamoczenia papryki, zwłaszcza w okolicy ogonka. Mokra szybciej się psuje.
- rzodkiewka - po usunięciu liści pozostaje dłużej świeża. Liście z rzodkiewki są jadalne!
- sałata - najlepszą metodą na jej przechowywanie to owinięcie lekko zwilżonym papierowym ręcznikiem.
- truskawki - trzymaj je w lodówce, w pojemniku, w którym znajdowały się w chwili zakupu (ewentualnie przesyp je do plastikowego lub szklanego opakowania). Owoce umyj dopiero tuż przed jedzeniem. Pamiętaj, żeby szypułki odrywać po umyciu. Optymalny czas przechowywania wynosi 3-4 dni.
Poza lodówką
- awokado - aby dojrzało musisz je przechowywać w temperaturze pokojowej. Natomiast te, które już są dojrzałe, można luzem włożyć do lodówki. Pamiętaj, że kiedy nadejdzie ten moment szybko musisz je wykorzystać.
- banany - nie wkładaj do lodówki niedojrzałego banana, ponieważ niska temperatura sprawia, że nie może on dojrzeć prawidłowo, podczas gdy jego skórka brązowieje. Dojrzeją w temperaturze pokojowej, leżąc luzem.
- brzoskwinie i nektarynki - jeśli w momencie zakupu owoce nie są w pełni dojrzałe, najlepiej zostawić je w papierowej torebce w temperaturze otoczenia na dwa lub trzy dni.
- bakłażan i cukinia - optymalna temperatura przechowywania dla cukinii to 8°C, natomiast dla bakłażana to 10°C.
- dynia - nie lubi chłodu. Szkodzi jej temperatura poniżej 10°C.
- gruszki i jabłka- aby w pełni dojrzały trzymaj je w temperaturze pokojowej. Dojrzałe owoce możesz przechowywać luzem w lodówce.
- ogórki - optymalna temperatura przechowywania wynosi 12-13°C.
- owoce egzotyczne (np. ananas, mango, papaja) - nie lubią niskich temperatur.
- pomidory - należy przechowywać w temperaturze pokojowej, ogonkami do góry. Upewnij się, że nie są wystawione na działanie promieni słonecznych. Przechowywanie w lodówce niszczy ich smak i strukturę.
- ziemniaki - należy przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu w temperaturze 7-10oC. W wyższej temperaturze ziemniaki zaczynają kiełkować i wysychać. Natomiast za niska temperatura sprawia, że ziemniaki stają się słodkie. Dlatego nie wkładaj ziemniaków do lodówki.
W chłodnej piwnicy możesz przechowywać: buraki ćwikłowe, cebulę, marchew, selera korzeniowego i ziemniaki.
Teraz już wiesz jak przechowywać owoce i warzywa :)
https://youtu.be/4039s3kP5nc