Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Dobre ubranie to takie, które spełnia swoją funkcję. Lektura metki pomoże nam ocenić czy wypatrzona rzecz sprosta naszym oczekiwaniom i zostanie z nami na dłużej.
Skóra jest naszym największym organem - nie zapominajmy, że nasze ubrania są z nią w stałym kontakcie. Podobnie jak stosowane kosmetyki, noszona garderoba ma wpływ na nasz organizm i może prowadzić np. do alergii.
Podczas gdy dodatkowe przywieszki często mają charakter marketingowy, wszywki muszą spełniać określone wymogi prawne. Producent jest zobowiązany podać skład surowcowy, rozmiar i sposób konserwacji produktu. Zwracaj zatem uwagę na metki wewnątrz ubrania.
Co znajdziemy na metce?
Współcześnie wiele ubrań składa się z mieszanki surowców np. 96% bawełna, 4% elastan. Domieszki surowców mogą mieć sensowne uzasadnienie funkcjonalne np. kilka procent elastanu w wąskich bawełnianych dżinsach. Zasadność się kończy kiedy wełniany sweter okazuje się być tzw. wool blend i w efekcie ma więcej akrylu niż wełny. W takim wypadku trzeba przyjąć do wiadomości, że ten zabieg miał na celu jedynie obniżenie kosztów. Dodatkowo - takie mieszanki na obecną chwilę bardzo trudno poddać recyklingowi.
O charakterze ubrania decyduje nie tylko fason, ale oczywiście także materiał. To umiejętne dobranie tych elementów zależnie od docelowej funkcji ubioru świadczy o jakości design’u.
Podstawowa wiedza na temat właściwości włókien i ich splotów jest bardzo pomocna w doborze optymalnej garderoby.
Włókna dzielimy na trzy rodzaje:
To właśnie rodzaje wykorzystanych włókien powinniśmy znaleźć na metce jako skład surowcowy.
Poniżej właściwości tych najczęściej spotykanych w odzieży:
Surowiec, jakim jest w tym wypadku włókno, jest następnie przerabiany np. na przędzę, a ta z kolei służy do splecenia tkaniny lub dzianiny. Większość naszych ubrań jest właśnie tkana lub dziana. Istnieje jeszcze jeden typ materiałów, który zakłada łączenie włókien w inny sposób - mowa o tzw. włókninach.
Jeśli chodzi o rodzaje materiałów standardowo stosowanych w odzieży mamy zatem trzy typy:
Zarówno tkaniny, dzianiny, jak i włókniny mogą powstawać z tego samego surowca np. bawełny. Nie należy mylić typu splotu z surowcem - satyna (rodzaj splotu tkaniny) może być jedwabna, ale także bawełniana lub poliestrowa!
Chcesz kupować świadomie i zależy Ci na sprawdzonej jakości? Zwracaj uwagę na certyfikaty. Poniżej kilka najpowszechniejszych, które dadzą Ci wgląd w pochodzenie materiałów i proces produkcji:
Jak w morzu nowych kolekcji i w obliczu chwytliwych kampanii reklamowych wybrać to, czego naprawdę potrzebujesz?
Przed zakupem sprawdź metkę i zadaj sobie kilka pytań:
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz