Jak czytać etykiety ubrań?

Tekstylia 02-06-2021
Autor: Redakcja Czytamy Etykiety Udostepnij artykuł:

Spojrzenie na metkę przed zakupem pomoże nam dokonać świadomych wyborów - dobrać odpowiedni materiał do naszych potrzeb, sprawdzić pochodzenie ubioru i ewentualne certyfikaty, a także poznać instrukcje pielęgnacji produktu. 


Dobre ubranie to takie, które spełnia swoją funkcję. Lektura metki pomoże nam ocenić czy wypatrzona rzecz sprosta naszym oczekiwaniom i zostanie z nami na dłużej.

Skóra jest naszym największym organem - nie zapominajmy, że nasze ubrania są z nią w stałym kontakcie. Podobnie jak stosowane kosmetyki, noszona garderoba ma wpływ na nasz organizm i może prowadzić np. do alergii. 

Na co zwracać uwagę?

Podczas gdy dodatkowe przywieszki często mają charakter marketingowy, wszywki muszą spełniać określone wymogi prawne. Producent jest zobowiązany podać skład surowcowy, rozmiar i sposób konserwacji produktu. Zwracaj zatem uwagę na metki wewnątrz ubrania.

Co znajdziemy na metce?

  • Skład surowcowy, który pomoże ocenić właściwości materiału np. bawełna, wiskoza, poliester etc.
  • Instrukcję optymalnej pielęgnacji ubioru dot. prania, suszenia, prasowania itd. (mała rada - nie odcinaj jej! O tym jak prać nową bluzkę zapomnisz szybciej niż myślisz, a także utrudnisz życie nabywcom w drugim obiegu)
  • Informację na temat pochodzenia produktu np. made in Poland
  • Rozmiar ubrania np. XL lub 34/35 jak w dżinsach (obwód w pasie/długość nogawki w calach)

Współcześnie wiele ubrań składa się z mieszanki surowców np. 96% bawełna, 4% elastan. Domieszki surowców mogą mieć sensowne uzasadnienie funkcjonalne np. kilka procent elastanu w wąskich bawełnianych dżinsach. Zasadność się kończy kiedy wełniany sweter okazuje się być tzw. wool blend  i w efekcie ma więcej akrylu niż wełny. W takim wypadku trzeba przyjąć do wiadomości, że ten zabieg miał na celu jedynie obniżenie kosztów. Dodatkowo - takie mieszanki na obecną chwilę bardzo trudno poddać recyklingowi.

Splot i włókna - czyli o właściwościach materiałów

O charakterze ubrania decyduje nie tylko fason, ale oczywiście także materiał. To umiejętne dobranie tych elementów zależnie od docelowej funkcji ubioru świadczy o jakości design’u.

Podstawowa wiedza na temat właściwości włókien i ich splotów jest bardzo pomocna w doborze optymalnej garderoby.

Włókna dzielimy na trzy rodzaje:

  • Naturalne - pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego np. bawełna lub wełna
  • Sztuczne - pochodzenia naturalnego, ale przetworzone chemicznie np. włókna na bazie celulozy, jak wiskoza
  • Syntetyczne - materiały wytworzone przez człowieka na bazie pochodnych ropy naftowej

To właśnie rodzaje wykorzystanych włókien powinniśmy znaleźć na metce jako skład surowcowy.

Poniżej właściwości tych najczęściej spotykanych w odzieży:

  • Bawełna - doskonale wchłania wodę i jest przewiewna. Zależnie od splotu, ma wszechstronne zastosowanie, jednak ma także tendencję do odbarwiania się.
  • Poliester - wytrzymały i świetnie trzyma kolor. Sprawdzi się w funkcjonalnych ubraniach sportowych, ale jego tania odsłona w letnich bluzkach może przybrać charakter plastikowego worka...
  • Wiskoza - swoją gładkością i blaskiem przypomina jedwab. Dobrze chłonie wilgoć, ale niestety mokra jest podatna na zniszczenia. Do tego łatwo się mnie, kurczy i… ma charakter łatwopalny.

Surowiec, jakim jest w tym wypadku włókno, jest następnie przerabiany np. na przędzę, a ta z kolei służy do splecenia tkaniny lub dzianiny. Większość naszych ubrań jest właśnie tkana lub dziana. Istnieje jeszcze jeden typ materiałów, który zakłada łączenie włókien w inny sposób - mowa o tzw. włókninach.

Jeśli chodzi o rodzaje materiałów standardowo stosowanych w odzieży mamy zatem trzy typy:

  • Tkaniny - złożone co najmniej z dwóch nici - pionowej osnowy i poziomego wątku. Nici krzyżują się tworząc różnorodne sploty o swoistej charakterystyce np. batyst lub satyna.
  • Dzianiny - powstają w wyniku zapętlania jednej nici w oczka. Kombinacja tzw. oczek lewych i prawych tworzy różne sploty o różnej fakturze i właściwościach np. dżersej.
  • Włókniny - tzw. wyrób nietkany. Powstaje poprzez mechaniczne zespolenie włókien jak igłowanie lub klejenie, np. neopren.

Zarówno tkaniny, dzianiny, jak i włókniny mogą powstawać z tego samego surowca np. bawełny. Nie należy mylić typu splotu z surowcem - satyna (rodzaj splotu tkaniny) może być jedwabna, ale także bawełniana lub poliestrowa!

Certyfikaty odzieży

Chcesz kupować świadomie i zależy Ci na sprawdzonej jakości? Zwracaj uwagę na certyfikaty. Poniżej kilka najpowszechniejszych, które dadzą Ci wgląd w pochodzenie materiałów i proces produkcji:

  • GOTS (Global Organic Textile Standard) - certyfikuje ekologiczne pochodzenie włókien, materiałów lub gotowych produktów
  • Fair Trade - certyfikat zapewniający uczciwe relacje w handlu na każdym stopniu produkcji
  • Oeko-Tex - zastrzeżony znak towarowy przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry

Jak kupować świadomie

Jak w morzu nowych kolekcji i w obliczu chwytliwych kampanii reklamowych wybrać to, czego naprawdę potrzebujesz?

Przed zakupem sprawdź metkę i zadaj sobie kilka pytań:

  • W jakich okolicznościach chcę nosić to ubranie - jaką ma przyjąć funkcję?
  • Jestem gotowa/y poświęcić czas i pieniądze na jego pielęgnację?
  • Interesują mnie warunki i proces jego produkcji?
Chwila refleksji pomoże zweryfikować zakupy być może nawet jeszcze przed etapem przymierzalni :-)

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz