Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Najgorsze są początki, ponieważ może się okazać, że trzeba wybrać się do kilku sklepów w celu zrobienia kompletnych zakupów. Bo w jednym dostępny jest dobry nabiał, w drugim wędlina wysokiej jakości, a w trzecim mają niesiarkowane owoce suszone. Może okazać się to męczące i frustrujące. Ale tylko na początku. Później jest coraz łatwiej i odpowiednio wszystko możesz sobie zaplanować. Z czasem możesz nawet zacząć kupować przez internet (jeśli do tej pory tego nie robiłeś), bo to bardzo wygodne rozwiązanie.
I jak już złapiesz etykietowego bakcyla to po kilku tygodniach może okazać się, że… schudłeś/-aś. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców z uniwersytetów w Tennessee, Arkansas i Norweskiego Instytutu Badań Rolniczych, które wykazało, że konsumenci czytający etykiety ważą prawie 4 kg mniej. I najczęściej są to kobiety, ponieważ to one najczęściej sprawdzają skład i wartość odżywczą produktów. Jedną z przyczyn smuklejszej sylwetki jest sprawdzanie wartości odżywczej. Dzięki niej wiemy ile kcal dostarcza dany produkt, a także ile tłuszczów czy cukrów. Możliwe, że po sprawdzeniu tych informacji osoba dbająca o swoje zdrowie zacznie unikać np. chipsów i większości słodyczy. Albo zje ich mniej. Badanie wykazało również, że to palacze najrzadziej czytają etykiety. Z pewnością niejeden raz usłyszeliście z ich ust słowa „na coś trzeba umrzeć”? Dlatego nic dziwnego, że nie przejmują się składem ani wartością odżywczą tego, co spożywają. Jednak Ty bądź świadomym konsumentem i nie kupuj kota w worku!
Najbardziej rzuca się w oczy nazwa produktu. I nie daj się zwieść pięknie brzmiącym, długim nazwom. Jeśli chcesz kupić masło ekstra to będzie się ono nazywało „masło ekstra”, a nie „śmietankowy ekstra”, „familijny ekstra”. Tak samo sprawa wygląda ze śmietaną – będzie nazywać się „śmietaną”, a nie „kremowa” albo „świetna gospodyni”. Jogurt grecki nazywa się „jogurt grecki”, a nie „grecki”. Jeśli masz wątpliwości to z tyłu opakowania znajdziesz więcej informacji. I jeszcze jedno: popularna „woda smakowa” jest napojem, który tylko wygląda jak woda, a z owocami ma niewiele wspólnego.
Porównuj! Jeśli masz dwa produkty z podobnym składem i nie wiesz, który wybrać to wtedy spójrz na wartość odżywczą. Wybierz ten, który ma mniej cukrów albo soli (w zależności od tego jaki to jest rodzaj produktu). Pamiętaj, że to nie kcal są najistotniejsze!
Jeśli masz alergię to koniecznie musisz czytać etykiety! Obowiązkiem producentów jest wyraźne zaznaczenie alergenów obecnych w produkcie, np. pogrubioną czcionką.
Często sięgasz po jakiś produkt, bo jest tańszy? A sprawdzasz jaka jest jego cena za kilogram? Bo tylko w ten sposób możesz dobrze porównać ceny. Niektórzy producenci zmniejszają wielkość produktu, dlatego może tylko wydawać się, że jest on tańszy w porównaniu do innych artykułów spożywczych. Bądź czujny i nie daj się nabrać na sztuczki producentów!
Zdarzyło mi się znaleźć na sklepowej półce przeterminowaną żywność. Dlatego przed zakupem zawsze sprawdzaj daty! Przy okazji zwróć uwagę, że są dwa rodzaje dat przydatności do spożycia:
To tylko kilka wskazówek, ale może dzięki nim łatwiej będzie Ci się odnaleźć na zakupach!
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz