Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Larwy moli odzieżowych - konkretnie mowa o gatunku moli włosienniczków (Tineola bisselliella) - żerują przede wszystkim na materiałach naturalnych, takich jak bawełna, len, wełna czy futra. Nie pogardzą natomiast nawet materiałami sztucznymi jak np. wiskoza.
Samice moli składają kilkadziesiąt jaj, które zależnie od temperatury już po kilku dniach mogą przerodzić się w larwy. To właśnie okres larwalny, który może trwać nawet do dwóch lat (!) sieje największe spustoszenie w naszej szafie.
Mole odzieżowe a mole spożywcze
Mole odzieżowe różnią się od moli spożywczych, które spotykamy w kuchni. Rodzaj motyli żywiących się tekstyliami jest nieco mniejszy i ma żółtobrązowy, jednorodny kolor. Trudno wyeliminować źródło moli – możemy przynieść je z zakupami, mogą także wlecieć przez okno lub wentylację. Dlatego warto dbać o zabezpieczenie naszej garderoby i szybko reagować jeśli podejrzewamy obecność moli wśród naszych rzeczy. Mole włosienniczki są równie niebezpieczne dla tapicerek, dywanów, kilimów czy nawet poduszek i kocy.
Co odstraszy mole odzieżowe?
Mole nie lubią intensywnych zapachów. Warto profilaktycznie przetrzeć półki w szafie octem lub sokiem z cytryny. Możesz także po prostu wstawić do szafy na kilka minut naczynie z gorącym, parującym octem. Jeśli chcesz później szybko zneutralizować silny zapach, sięgnij po olejki eteryczne. Naturalne zapachy lawendy, eukaliptusa, goździków, cytryny, sosny, szałwii czy mięty odstraszają mole - domowe rozwiązania jak połówka cytryny z wbitymi goździkami, bawełniany woreczek wypełniony suszoną lawendą czy waciki nasączone olejkiem eterycznym świetnie się sprawdzą.
Alternatywnie możesz zdać się na środki dostępne w sklepach - pułapki feromonowe, spraye, lepy, zawieszki zapachowe czy elektrofumigatory z wkładami są wygodną alternatywą w odstraszaniu moli. Pomocne może też być wykładanie półek gazetami – mole nie lubią zapachu farby drukarskiej.
Silne zapachy, które odstraszą mole:
Mole nie zagrzeją miejsca wśród rzeczy, z których często korzystasz. Regularne użycie jest najlepszą gwarancją by uchronić Twoje rzeczy przed zniszczeniem przez insekty. Pranie, wietrzenie, ekspozycja na słońce czy wahające się temperatury – to wszystko sprawi, że mole nie zagrzeją u nas miejsca.Ubrania, których dłużej nie używasz najlepiej przechowywać w workach próżniowych – to skutecznie uniemożliwi molom dostanie się do środka.
Jak pozbyć się moli ubraniowych?
Jeśli stwierdziliśmy już obecność moli, w pierwszej kolejności warto znaleźć miejsce gdzie zagnieździły się larwy (może ich być kilka!). Łatwo rozpoznać to po charakterystycznym pyle, który powstaje po strawieniu tkaniny przez larwy moli. Możemy też zaobserwować rodzaj przędzy, którą larwy pozostawiają na materiale i która później formuje kokon. Mole przeważnie znajdziemy w ciemnych zakamarkach, często w zagięciach materiału, pośród rzeczy, których nie używamy na co dzień.
Co robić by usunąć mole?
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz