Nie jestem zwolenniczką tego typu dań, ale wiem, że wiele osób sięga po takie produkty. Dlatego postanowiłam przyjrzeć się składom frytek mrożonych.
Lista składników
Wszystkie frytki mrożone zawierają tłuszcz, ponieważ są one wstępnie podsmażane. W skrócie produkcja mrożonych frytek wygląda tak:
- mycie, płukanie, obieranie
- cięcie, sortowanie
- blanszowanie, suszenie,
- wstępne podsmażanie
- chłodzenie i zamrażanie
Na ogół lista składników mrożonych frytek to ziemniaki i olej. Jednak znalazłam również frytki z różnymi dodatkami, które wg mnie są zbędne. Rozumiem, że skórka ma być chrupiąca, ale składy tych produktów mnie nie przekonują. Dlatego zostały ocenione negatywnie.
Kryteria oceny
- pozytywną przyznałam tylko jednemu produktowi, który został podsmażony na oleju rzepakowym i słonecznikowym. Chociaż nie wiem czy nie powinien otrzymać również oceny neutralnej. Lepszym olejem do smażenia jest rzepakowy, dlatego postanowiłam wyróżnić ten produkt. Ale z drugiej strony zawiera również olej słonecznikowy, który nie nadaje się tak do końca do smażenia.
- neutralną przyznałam większości frytek - smażonych na oleju słonecznikowym albo palmowym. Bo olej słonecznikowy nie nadaje się do smażenia, a palmowy zagraża lasom deszczowym.
- negatywną ocenę przyznałam frytkom ze zbędnymi składnikami.
Na jakim oleju smażyć?
Tłuszcz do smażenia powinien charakteryzować się:
- jak najniższą ilością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 6, a w szczególności omega 3) - podczas smażenia kwasy te szybko się utleniają i powstają z nich szkodliwe związki.
- jak najmniejszą ilością substancji katalizujących proces utleniania (np. jonów metali) - przyspieszają niekorzystne zmiany w oleju podczas smażenia. Sporo takich związków zawierają oleje nierafinowane, dlatego lepiej na nich nie smażyć (wyjątek to oliwa z oliwek). Podczas rafinacji usuwa się fosfolipidy i jony metali, dlatego oleje rafinowane są bardziej stabilne i nadają się do smażenia.
- jak najwyższą ilością substancji o działaniu antyoksydacyjnym (np. polifenoli, witaminy E) - nierafinowana oliwa zawiera bardzo dużo takich substancji, dlatego nadaje się do smażenia. Natomiast rafinowana oliwa jest mniej stabilna (gorzej nadaje się do smażenia), ponieważ podczas rafinacji zostaje usunięta wysoka ilość antyoksydantów.
Spośród olejów roślinnych najbardziej stabilna oksydacyjnie jest oliwa z oliwek extra virgin i taką polecam wszystkim. Mniej stabilny, ale dalej całkiem niezły, jest olej rzepakowy rafinowany. Natomiast do smażenia o wiele gorzej nadaje się olej słonecznikowy.
Przypominam jeszcze, że do smażenia nie nadają się w ogóle margaryna i masło.
Mrożone frytki najlepiej jest wrzucić do piekarnika. Dlaczego? Podczas smażenia mrożonych produktów powstaje więcej szkodliwych dla naszego zdrowia związków. I na co dzień powinno unikać się smażenia - lepiej gotować, dusić, piec.