Filtry przeciwsłoneczne do ciała

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety Udostepnij artykuł:

Filtry przeciwsłoneczne do ciała to kosmetyki, których nie może zabraknąć w letniej kosmetyczce. Co wybrać, aby uchronić się przed promieniowaniem i jego negatywnymi skutkami?


To, że stosowanie kremu ochronnego do twarzy z filtrem to must have w pielęgnacji większości z nas już nie dziwi, ale twarz to nie jedyna partia skóry, która wymaga ochrony przed promieniowaniem. Ciało jest równie ważne szczególnie w okresie letnim, kiedy to spędzamy więcej czasu na zewnątrz oraz chętnie oddajemy się kąpielom słonecznym, oraz plażowaniu.

Jakie są negatywne skutki promieniowania słonecznego?

Oczywiście przebywanie na słońcu niesie za sobą nie tylko złe skutki. Zdecydowanie poprawia nasze samopoczucie oraz co ważne syntezuje witaminę D, która m.in. wpływa na utrzymanie odpowiedniego stężenia wapnia we krwi, korzystnie wpływa też układ odpornościowy oraz zmniejsza stany zapalne skóry.

Jednak, aby zapewnić jej optymalną ilość wystarczy nieduża ekspozycja na słońcu (około 15 minut dziennie). Dlatego warto wiedzieć, że przede wszystkim to przebywanie na słońcu w nadmiarze i intensywne opalanie się bez fotoprotekcji niesie za sobą negatywne skutki, takie jak:

  • pojawianie się nowych oraz utrwalanie starych przebarwień,
  • poparzenia słoneczne,
  • przedwczesne starzenie się skóry (fotostarzenie),
  • utrata jędrności i elastyczności,
  • wzrost ryzyka nowotworów skóry,
  • ryzyko wystąpienia fotodermatoz (chorób związanych z nadwrażliwością na promienie słoneczne).

Możemy spotkać się z wieloma produktami, które mają za zadanie chronić nas przed negatywnymi skutkami opalania- mają one różne stopnie ochrony, my zalecamy używanie jak najwyższego faktora SPF. Możemy to robić bez obaw, że zablokuje on nam syntezę witaminy D3, ponieważ żaden filtr nie blokuje w 100% promieniowania UV.

W jakiej ilości stosować krem z filtrem do ciała?

Aby dowiedzieć się, ile dokładnie powinno aplikować się kremu na swoje ciało, należałoby obliczyć jego powierzchnię. Nie jest to takie proste, jak w przypadku twarzy, więc dla ułatwienia podpowiadamy, że odpowiednia ilość to około 35 g produktu, zakładając, że na każdy cm2 stosować powinniśmy 2mg.

Niestety większość z nas nakłada produktu zbyt mało, zatem już na wstępie spada poziom deklarowanej przez producenta ochrony, dlatego my zawsze rekomendujemy tę najwyższą! Ale bez obaw, nie popadajmy w panikę- nałożenie kremu z filtrem w jakiejkolwiek ilości to zawsze coś i będzie lepsze niż całkowite go pominięcie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • godziny największego nasłonecznienia to między 12.00 a 15.00. Staraj się w tym czasie unikać przebywania bezpośrednio na słońcu,
  • ochronę zapewniają nie tylko kremy z filtrem. Warto postawić na odzież ochronną. Istnieje coś takiego, jak odzież z UPF (Ultraviolet Protection Factor) jest to wskaźnik, który mówi nam, że odzież zapewnia ochronę przeciwsłoneczną.
  • nie zapominaj o czapce i okularach, które chronią oczy,
  • pamiętaj o zabezpieczeniu stóp i dłoni oraz okolic uszu,
  • Badaj nowe znamiona. Badanie znamion powinniśmy wykonywać średnio raz do roku, dzięki regularności możemy wykryć nieprawidłowości jeszcze na wczesnym etapie i zwiększyć skuteczność leczenia.

Zdajemy sobie sprawę, że w dalszym ciągu wiele z nas lubi efekt opalonej skóry, dlatego zachowajmy rozwagę w opalaniu, a jako alternatywę zachęcamy do używania balsamów brązujących i samoopalaczy (klik), dzięki którym skóra będzie wyglądała na muśniętą słońcem bez negatywnych skutków promieniowania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o właściwej ochronie przeciwsłonecznej i bezpiecznym opalaniu, pobierz nasz darmowy e-book: "W pełnym słońcu".

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz