Skip to main content

Wszystko, czego nie wiesz o zrównoważonym rolnictwie

2023-10-04

Ekologia

Autor: Agnieszka Pocztarska

Wszyscy mamy świadomość jak szybko rozwija się technologia w dzisiejszych czasach, dotyczy to również rolnictwa. Czy postęp w tej dziedzinie może być dobry dla środowiska?  Tak! Ponieważ właśnie dzięki najnowszym rozwiązaniom rolnicy ograniczają negatywny wpływ produkcji na środowisko. W ten sposób pozyskujemy bezpieczną żywność, której produkcja w minimalnym tylko stopniu wpływa na otoczenie.  Stacja pogodowa Tyczki […]

Wszyscy mamy świadomość jak szybko rozwija się technologia w dzisiejszych czasach, dotyczy to również rolnictwa. Czy postęp w tej dziedzinie może być dobry dla środowiska? 

Tak! Ponieważ właśnie dzięki najnowszym rozwiązaniom rolnicy ograniczają negatywny wpływ produkcji na środowisko. W ten sposób pozyskujemy bezpieczną żywność, której produkcja w minimalnym tylko stopniu wpływa na otoczenie. 


Na zaproszenie firmy Bayer, odwiedziłam gospodarstwo Pana Krzysztofa Nykiela koło Kutna, gdzie miałam okazję zobaczyć nowoczesne rozwiązania i zasady prowadzenia gospodarstwa wedle zasad zrównoważonego rozwoju i zrozumieć, jak wielki wpływ ma ono na ochronę środowiska mając na uwadze także bezpieczeństwo dla naszej żywności oraz opłacalność dla społeczności rolników.

Jesteście ciekawi co wykorzystują rolnicy prowadząc gospodarstwo w zrównoważony sposób?

Stacja pogodowa

Pogoda jest bardzo istotna w uprawie roślin, nie jest to nic odkrywczego. Ale dzięki gromadzonym danym rolnicy mogą dbać o swoje uprawy w przemyślany sposób, pielęgnując je w odpowiednim czasie. Stacja dostarcza informacji np. o opadach deszczu, dzięki czemu pola mogą być nawadniane w momencie kiedy faktycznie zajdzie taka potrzeba. Zrównoważone rolnictwo stawia na efektywne wykorzystanie zasobów, takich jak woda i energia. Dba o minimalizowanie strat i marnotrawstwa. Dzięki połączeniu stacji ze specjalną Aplikacją, rolnik wie jaki jest stopień zagrożenia ze strony szkodników i chorób.

Dzięki temu efektywniej chroni swoje rośliny i optymalizuje wyjazdy na pole. Oszczędność energii, wody, środków ochrony roślin i czasu pracy, a na koniec dnia zmniejszenie emisji.

Tyczki dla ptaków drapieżnych i domki dla zapylaczy

Wysokie tyczki dla drapieżnych ptaków są dla nich doskonałym punktem obserwacyjnym. Ptaki drapieżne skutecznie odstraszają niechcianych gości na polach, dzięki temu uprawy są pod stałą kontrolą.

Również pożyteczne owady znajdą nocleg w gospodarstwie. W gospodarstwie zostawione są nasypy ziemi i kamieni, które stanowią ostoję dla owadów. W kilku miejscach widzieliśmy też hotele dla dzikich owadów. Stare drzewa i krzewy owocowe również służą dzikim owadom.

A czy wiesz, że dawniej dzikie owady miały znacznie łatwiej niż dziś w naszych zamurowanych miejskich osiedlach? Możemy im pomóc w prosty sposób – wystarczy zbudować i zainstalować domek dla owadów pożytecznych. Taki mini hotel możecie też postawić w swoim ogrodzie!

Rośliny, które szybciej schną

Okazuje się, że bardzo ważny jest też dobór odmian kukurydzy, buraków czy pszenicy, która jest uprawnia w gospodarstwie. Bo odmiana odmianie nierówna. Na przykład jest taka kukurydza, której ziarno jest bardziej suche i szybciej oddaje wodę, co pozwala skrócić czas suszenia ich w takiej specjalnej suszarni, zanim trafią do silosu, a później na skup.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że same nasiona roślin mają już swój udział w zmniejszeniu emisji CO2.

Łąka kwietna i wały dla owadów

Im więcej drzew, tym większa ilość pochłanianego CO2 i więcej wody w glebie. Korzenie drzew tworzą ogromne systemy podziemne, które zatrzymują wilgoć w podłożu. A łąki? To nie tylko element dekoracyjny krajobrazu, ale też miejsce do relaksu 😉 Nie, nie mamy na myśli rolników :D, ale wszystkie owady, które zapylają rośliny, znajdą tam cenne pożywienie! Mówi się na to taśma pokarmowa, i ta uprawiana w gospodarstwie kwitnie od maja do pierwszych przymrozków i dzięki temu owady mają co jeść przez cały sezon.

Pole kukurydzy

Kukurydza w Kaszewach, to nie byle jaka kukurydza, tylko taka do zadań specjalnych! Jej cechy zostały tak dobrane, że idealnie odpowiada ona potrzebom zrównoważonego gospodarstwa w Kaszewach i jest w stanie sprostać suchym i wietrznym warunkom tego regionu. Jest odporna na niedobory wody i wysokie temperatury, dzięki czemu łatwiej znosi fale upałów i susze, które coraz częściej nawiedzają Polskę centralną, a w sumie to całą Polskę.

Sadzenie drzew

W naszym przypadku posadziliśmy lipy, które oprócz pamiątki dla naszej społeczności (Kochani, mamy swoje drzewo!), stanowi też ochronę upraw przed na przykład mocnymi wiatrami (oczywiście jak już nasze drzewo zmężnieje). A gdy lipa zacznie kwitnąć, to również kolejne miejsce pożywienia dla owadów.

Nowoczesne rozwiązania

Technologia używana jest w takim gospodarstwie, aby zmniejszyć negatywny wpływ rolnictwa na środowisko i zapewnić wydajność plonów.

PHYTOBAG – to miejsce gdzie bezpiecznie neutralizuje się do zera resztki po oprysku i wodę z mycia opryskiwacza.  A to jest bardzo ważny element pracy rolnika i pewnie o tym nie wiedzieliście, że taka woda po oprysku nie może być po prostu wylana na drogę albo gdziekolwiek.

Zrównoważone rolnictwo ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszej planety. Pozwala nam dostarczać żywność w sposób, który nie niszczy naszego środowiska, zapewniając równocześnie bezpieczeństwo żywnościowe i dbając o rolników oraz społeczności lokalne. Dążenie do zrównoważonego rolnictwa to kluczowy krok w kierunku bardziej zrównoważonej i harmonijnej przyszłości.

[Wpis powstał we współpracy z firmą Bayer]


AUTOR

Agnieszka Pocztarska

Mam na imię Agnieszka i jestem właścicielem serwisu. Codziennie dbamo rozwój serwisu i nadaje mu kierunek. Jestem takim samym konsumentem jak Ty i na swoim przykładzie udowadniam, że można zmienić swoje nawyki żywieniowe, wybierać produkty z dobrym składem i dokonywać świadomych wyborów. Obserwuję i słucham czytelników serwisu i każdym działaniem staram się pomóc w codziennych decyzjach zakupowych naszych społeczności. Prywatnie jestem mamą dwóch synów, żoną fantastycznego faceta i mam 2 koty. Uwielbiam podróżować, czytać książki i aktywnie spędzać czas z całą rodziną. Moja praca to moja pasja. Uwielbiam patrzeć jak ilość naszej społeczności rośnie – bo dzięki temu wiem, że nasza codzienna praca, chęć wsparcia, dzielenia się doświadczeniem przynosi korzyść coraz to większej grupie odbiorców. Jesteśmy dla Was – czytamy etykiety dla Waszego zdrowia!OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024