Lubisz pić kawę? To dobrze! Jeśli słyszałeś, że nie jest to dobry nawyk to nie przejmuj się! Umiarkowane picie kawy wcale nie wpływa niekorzystnie na zdrowie!
Kofeinowy zawrót głowy
Głównym źródłem kofeiny w diecie jest kawa, herbata, napoje typu cola i tzw. "energetyki". Jej działanie w organizmie polega przede wszystkim na pobudzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Umiarkowane spożycie kofeiny, czyli do 400 mg dziennie przez zdrowe osoby dorosłe nie jest związane z ujemnymi skutkami zdrowotnymi. Jednak nadmierne spożycie kofeiny może wywoływać niekorzystne efekty, takie jak zbytnią pobudliwość, bezsenność, ból głowy, problemy żołądkowe.
W organizmie kobiet ciężarnych metabolizm kofeiny jest znacznie wydłużony, a kofeina i jej metabolity swobodnie przechodzą przez łożysko do płodu. Z tego powodu kobietom w okresie ciąży zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny. Kontrola ilości kofeiny zalecana jest także w diecie dzieci i młodzieży.
Zawartość kofeiny w porcji naparu kawy znacznie się różni i kształtuje w przedziale od 27 do 282 mg. Zależy ona od rodzaju kawy i metod przygotowywania naparu. Zawartość kofeiny w filiżance (160 ml) mocnego naparu kawy mielonej, zalewanej wrzątkiem wynosi średnio 74 mg, a taka sama porcja kawy rozpuszczalnej dostarcza 117 mg kofeiny
Zalety picia kawy
- Kofeina powoduje przyspieszenie spalania tłuszczy - dlatego umiarkowane spożycie kawy (oczywiście bez cukru i bez śmietanki) może stanowić korzystny składnik kuracji odchudzającej.
- Spożycie kawy obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II niezależnie od płci. Ale w przypadku, gdy cukrzyca została stwierdzona to dwie mocne kawy mogą powodować niewielki, przejściowy wzrost poziomu cukru we krwi. Wynika to z faktu, że kofeina podnosi oporność insulinową.
- Osoby pijące więcej kawy prawdopodobnie spożywają mniej słodkich napojów. Można stwierdzić, że kawa wypiera z diety słodkie napoje.
- W gotowanej kawie stwierdza się związki o działaniu antyoksydacyjnym (związki polifenolowe), co może warunkować ochronne działanie tego napoju w schorzeniach kardiologicznych, cukrzycy i nowotworach.
- Istnieją badania wskazujące na istotne zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona u osób regularnie pijących napoje zawierające kofeinę.
- Kawa dzięki zawartości garbników może przeciwdziałać procesom powodujących próchnicę zębów.
Niekorzystny wpływ kawy na zdrowie
- Wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych i żółci nie jest wskazana dla osób, które cierpią na nadkwasotę. Dlatego niektórzy uważają, iż kawa może pogłębiać chorobę wrzodową.
- Powszechnie znany jest niekorzystny wpływ kofeiny na stężenia elektrolitów, takich jak: magnez, potas, wapń. Kawa wzmaga wydalanie tych substancji z moczem. A to z kolei może powodować wzrost ryzyka złamań kostnych w obrębie stawów biodrowych o ok. 69%.
- Nie do końca jest potwierdzony niekorzystny wpływ kawy na układ krążenia.
- Kawa jest źródłem akryloamidu, który został uznany przez IARC (International Agency for Research on Cancer) za związek prawdopodobnie kancerogenny dla ludzi. Amerykański Instytut Badań nad Rakiem ocenił, że wysoka konsumpcja kawy (powyżej 5 szklanek dziennie) może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego. Jednak i te badania nie do końca zostały potwierdzone.
- Nadmiernego picia kawy powinni unikać przede wszystkim chorzy z nadciśnieniem tętniczym po 65 roku życia. Niewskazane jest również picie kawy połączone z paleniem.