Skip to main content

Suszenie ubrań – dlaczego jest równie ważne co pranie?

2022-09-20

CzytamyMetki

Autor: Karolina Kołodziej

Suszenie prania może pozornie wydawać się błahą czynnością, gdzie niewiele może
pójść nie tak. Nic bardziej mylnego!

Niewłaściwe suszenie może doprowadzić do deformacji fasonu, przebarwień lub utraty koloru czy nawet sprawić, że ubrania praktycznie od razu nadadzą się do ponownego prania… Jak zatem dobrze wysuszyć naszą garderobę?

Podobnie jak w wypadku prania, instrukcję poprawnego suszenia znajdziemy na metce.

W naszym artykule o pielęgnacji ubrań znajdziecie szczegółowy przewodnik jak odczytywać symbole z wszywek i metek odzieżowych. Informacje od producenta to bezpieczny punkt odniesienia, szczególnie jeśli nie znamy się na właściwościach konkretnych materiałów.

Ważne by nie zostawiać mokrych rzeczy zbyt długo w pralce – najlepiej rozwiesić je lub przełożyć do suszarki automatycznej zaraz po zakończeniu prania. W ten sposób unikniemy rozwoju drobnoustrojów i co za tym idzie, przykrych zapachów. Jeśli nastawiamy pranie na noc, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z funkcji timera i zaprogramowanie czasu rozpoczęcia prania tak by było gotowe do rozwieszenia gdy wstaniemy.

Suszenie bez pomocy suszarki automatycznej

Jeśli nie korzystamy z suszarki automatycznej, większość ubrań najlepiej wysuszyć w pozycji wiszącej. Wyjątkiem są tutaj delikatne tkaniny, a w szczególności dzianiny, które mogłyby się w ten sposób wyciągnąć. Wełniane swetry najlepiej suszyć równomiernie rozłożone na płasko – na ręczniku lub specjalnej siatce czy rozkładanej suszarce.

Rzeczy które nie są podatne na uszkodzenia, dobrze energicznie strzepnąć przed powieszeniem. Dzięki temu nie tylko szybciej wyschną, ale także będą wymagały mniej prasowania. Koszule, marynarki czy płaszcze najwygodniej suszyć bezpośrednio na wieszaku, tak aby trzymały formę. 

W miarę możliwości najlepiej suszyć ubrania na świeżym powietrzu – ciemne i kolorowe rzeczy w cieniu, jasne można wyeksponować na słońce. Oczywiście to bardziej problematyczne w zimie. Warto jednak pamiętać, że jeśli suszymy pranie wewnątrz mieszkania, też powinniśmy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza tak by kontrolować wilgoć. Z tego powodu lepiej unikać wieszania ubrań w łazience.

By przyspieszyć proces schnięcia, warto zostawić trochę wolnego miejsca pomiędzy ubraniami na sznurku, nie rozwieszać ich blisko ścian czy mebli, a także suszyć je raz na lewej, raz na prawej stronie.

Warto pamiętać, że szczególnie naturalne tkaniny i dzianiny łatwo absorbują zapachy. Z tego względu lepiej nie wybierać kuchni czy pomieszczeń narażonych na dym tytoniowy do suszenia świeżego prania. Najlepiej zwrócić także uwagę na rozmieszczenie klamerek, tak aby nie pozostawiły śladów w widocznych miejscach. 

Podsumowując – jak przygotować ubrania do suszenia?

 • zwróć uwagę na instrukcję suszenia z metki
  • delikatne ubrania np. wełniane swetry najlepiej susz równomiernie rozłożone na płasko – na ręczniku lub specjalnej siatce/suszarce
  • w miarę możliwości rozwieś ubrania na świeżym powietrzu
  • najlepiej ustaw suszarkę poza łazienką, w pomieszczeniu gdzie nie ma źródła wilgoci, tak aby jak najszybciej wyschły i nie były narażone na rozwój drobnoustrojów
  • ciemne i kolorowe ubrania lepiej susz w cieniu, tak aby nie wyblakły (pomoże też suszenie na lewej stronie)
  • jeśli ubranie nie jest delikatne – strzep je kilkukrotnie przed powieszeniem (nie tylko szybciej wyschnie, ale także będzie mniej pogniecione po wyschnięciu)
  • zwróć uwagę na rozmieszczenie klamerek do prania, tak aby nie zostawiały śladów w widocznych miejscach
  • koszule, marynarki czy płaszcze najlepiej suszyć bezpośrednio na wieszakach
  • w miarę możliwości zapewnij cyrkulację powietrza – wietrz pomieszczenie, nie stawiaj suszarki bezpośrednio pod ścianą lub blisko mebli
  • pamiętaj, że tkaniny absorbują zapachy – suszenie ubrań w kuchni lub w miejscach narażonych na dym tytoniowy może nie być dobrym pomysłem

Jeśli korzystasz z suszarki automatycznej

Suszarka automatyczna może świetnie zdać egzamin szczególnie w chłodniejszych miesiącach lub gdy mamy mały metraż.

Jeśli korzystamy z suszarki automatycznej, kluczowe jest dobranie odpowiedniego programu, tak samo jak robimy to z praniem. Tutaj instrukcja pielęgnacji z metki znów okaże się pomocna.

Tak jak w wypadku prania, także przy suszeniu powinniśmy mieć na uwadze segregację kolorów. Niektóre ubrania mogą zafarbować również na tym etapie, a uszkodzone mikrowłókna mogą przylgnąć do innych ubrań w suszarce. Delikatne rzeczy np. rajstopy lub topy z aplikacjami powinniśmy suszyć w woreczkach ochronnych, tak aby zminimalizować tarcie. Zamki i guziki należy zapiąć aby nie uszkodziły materiału.

Podobnie jak w wypadku prania, nie należy wypełniać bębna w całości – optymalna ilość rzeczy powinna zapełniać pół lub ¾ bębna, tak aby umożliwić swobodny ruch, a jednocześnie mieć na uwadzę ekologię.

Podsumowując – jeśli korzystasz z suszarki automatycznej zadbaj o:

 • dobranie odpowiedniego programu (zwróć uwagę na zalecenia na metce),
  • selekcję kolorystyczną (ubrania mogą zafarbować także na tym etapie!),
  • zamknięcie zamków i guzików by nie uszkodziły materiału,
  • włożenie delikatnych rzeczy w woreczki ochronne,
  • wywinięcie na lewą stronę ubrań z nadrukami lub aplikacjami by zminimalizować tarcie,
  • sprawdzenie kieszeni czy nie zawierają przedmiotów, które mogą uszkodzić ubrania podczas suszenia
  • pozostawienie wystarczająco wolnej przestrzeni w bębnie, tak aby rzeczy mogły się swobodnie przemieszczać, a tym samym szybciej wysuszyć

Największą motywacją dla wielu pozostaje fakt, że dobrze wysuszonego prania często nie trzeba nawet prasować 😉


AUTOR

Karolina Kołodziej

Edukatorka, kulturoznawczyni i projektantka mody. Jej konikiem jest moda zrównoważona w teorii i praktyce. Ceni dobry design, pracę ludzkich rąk i ekologiczne materiały. A poza tym jest też fanką dobrego snu. Prowadzi instagramowy profil edukacyjny @dobra.moda.OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Kosmetyczne gwiazdy Plebiscytu Czytamy Etykiety

79,00 zł


Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024