Skip to main content

Jak zachować biel ubrań?

2022-09-20

CzytamyMetki

Autor: Karolina Kołodziej

Chyba nikt nie lubi tego momentu, kiedy już po pierwszym praniu wyciągamy z pralki nowe ubrania i widzimy, że ich pierwotna, świeża biel odeszła w niepamięć…

Dziś dzielimy się z Wami kilkoma sposobami by zachować biel naszych ubrań czy pościeli jak najdłużej.

Pierwsza zasada to poprawna segregacja kolorów. Nawet jeśli odzież była już prana kilkukrotnie i nie wydziela barwników, to nadal może pozostawiać po sobie mikrowłókna, które z łatwością przylegają do innych materiałów podczas prania.

Pod względem kolorystycznym, najczęściej zaleca się wprowadzenie 3 kategorii:

 • Jasne
 • Kolorowe
 • Ciemne

Oczywiście granice między tymi grupami barw pozostają płynne oraz zależne od własnego uznania i zawartości szafy. Warto jednak wziąć pod uwagę także typ odzieży i rodzaj materiału – przykładowo ze względu na gramaturę i specyfikę odzieży może nie być najlepszym pomysłem pranie delikatnej bielizny z kurtkami itp. ze względu na tarcie pomiędzy włóknami i elementami ubrania.

By zachować biel warto także prać w proszku lub płynie dedykowanym do białego – tego typu detergenty zawierają nadwęglan sodu, który ma działanie wybielające. Alternatywą może być soda oczyszczona stosowana przy praniu wstępnym lub jako zamiennik dla proszku.

Negatywny wpływ na zachowanie bieli mają niektóre płyny do płukania – ich składniki zatrzymują się we włóknach i mogą wpływać na kolor. Zamiennie możesz skorzystać z octu. Jeśli jednak zależy Ci na korzystaniu z płynu, do białego wybierz taki o neutralnym, jasnym kolorze.

Znaczenie dla czystości naszego prania ma także sama higiena pralki. Brudny filtr, szufladki, kołnierz czy sam bęben wpływają na jakość prania. By zachować czystość pralki, po każdym praniu pozostaw drzwiczki i szufladkę na detergenty otwartą. W ten sposób pozbędziesz się wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii. Dodatkowo przetrzyj kołnierz pralki – często właśnie tam zatrzymują się pozostałości z prania takie jak włosy czy nawet drobne przedmioty np. spinki. Od czasu do czasu warto nastawić puste pranie z odrobiną octu, a także wyczyścić filtr w pralce.

Gotowe pranie w miarę możliwości najlepiej suszyć na świeżym powietrzu. Białe tkaniny możemy pozostawić na słońcu aż do wyschnięcia – promienie słoneczne nie tylko rozjaśniają, ale także zabijają bakterie. Przy zbyt długiej ekspozycji na słońce pranie może jednak pożółknąć, dlatego warto suszyć je na lewej stronie i zebrać jak tylko wyschnie. Uważniej należy obchodzić się z delikatnymi materiałami, które niezależnie od koloru nie powinny zbyt długo być wystawione na słońce.

Podsumowując – jako zachować biel ubrań?

 • Dbaj o segregację kolorów – nawet jeśli ubrania były już prane kilkukrotnie i nie wydzielają barwników, nadal pozostawiają po sobie mikrowłókna
  • Pierz w proszku do białego – zawiera nadwęglan sodu, który jest wybielaczem
  • Stosuj sodę oczyszczonę jako alternatywę dla proszku lub do prania wstępnego
  • Nie korzystaj z płynów do płukania – ich składniki zatrzymują się we włóknach i mogą wpływać na kolor, zamiennie możesz użyć octu
  • Dbaj o czystość pralki – brudny filtr, szufladki, kołnierz czy sam bęben wpływają na jakość prania
  • Pozostaw drzwiczki i szufladkę otwarte po każdym praniu by pozbyć się wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii
  • Białe ubrania możesz suszyć na słońcu

AUTOR

Karolina Kołodziej

Edukatorka, kulturoznawczyni i projektantka mody. Jej konikiem jest moda zrównoważona w teorii i praktyce. Ceni dobry design, pracę ludzkich rąk i ekologiczne materiały. A poza tym jest też fanką dobrego snu. Prowadzi instagramowy profil edukacyjny @dobra.moda.OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024