Skip to main content

Jak dobrać odpowiedni rozmiar jeansów?

2022-04-01

CzytamyMetki

Autor: Karolina Kołodziej

Masz kłopot z dobraniem odpowiedniego rozmiaru jeansów? Nie Ty jedna!
Każda marka rządzi się swoimi prawami i bez przymierzania się nie obejdzie…
Jednak możemy sobie pomóc rozszyfrowując tradycyjną rozmiarówkę jeansów i mierząc się samodzielnie w domu – podpowiemy Wam jak to zrobić!

Jeansy to jeden z najbardziej popularnych i uniwersalnych elementów stylizacji. Dostępne w prawie każdym sklepie odzieżowym, różnią się nie tylko fasonem, detalami czy jakością, ale także… rozmiarówką.

W polskich sklepach możemy spotkać się z 3 sposobami oznaczenia rozmiaru damskich jeansów:

  • XS-XXL (lub wielokrotność X) – rozwiązanie stosowane dla spodni z dużym dodatkiem elastanu (rozciągliwych) i luźniejszych modeli według międzynarodowej tabeli rozmiarów
  • 32-54 – polska rozmiarówka obowiązująca także w kilku innych krajach europejskich np. w Niemczech lub Holandii (ale już przeliczana inaczej np. we Włoszech!)
  • 24/25-34/35 – najczęściej spotykana rozmiarówka jeansów odpowiadająca szerokości w pasie (ang. waist width) i długości nogawki (ang. leglength) mierzonych w calach (1 cal = 2,54 cm) i często oznaczana literami W i L np. W28/L32

Zazwyczaj łatwiej nam dobrać rozmiar w skali do której jesteśmy przyzwyczajeni ze względu na inne elementy garderoby – tym bardziej, jeśli wysoki dodatek elastanu w spodniach sprawia, że dopasowują się do naszego ciała. Jednak większość producentów, szczególnie wyspecjalizowanych w modzie denimowej jak Lee czy Wrangler, stosuje rozmiary określone w calach. Na tym się nie kończy – marki traktują miary w calach umownie i ich tabele rozmiarów często się od siebie różnią. To jak jeansy na nas leżą będzie zależeć nie tylko od naszej sylwetki, ale także konkretnego składu surowcowego tkaniny (może być różny nawet zależnie od wariantu kolorystycznego!) czy sposobu jej obróbki.

Możemy sobie pomóc sprawdzając swoje wymiary samodzielnie w domu. Macie parę jeansów, które świetnie leżą? Świetnie! To może Wam ułatwić zadanie – zamiast mierzyć siebie samą, możecie zdjąć miarę z ulubionych spodni.

Jak obliczyć swój rozmiar?

  • Zmierz obwód w pasie – przyłóż centymetr krawiecki zaraz pod linią talii (zachowaj rozluźnioną sylwetkę, nie wciągaj brzucha) lub zmierz swoje jeansy na płasko – weź poprawkę na fason (jeśli masz do czynienia z biodrówkami, zmierz się niżej).
  • Zmierz wewnętrzną długość nogawki spodni – od kroku w dół (zazwyczaj mierzy się aż do ziemi, natomiast jeśli chcesz, żeby spodnie kończyły się przed kostką – weź to pod uwagę)
  • Opcjonalnie zmierz obwód w biodrach (w najszerszym miejscu, może być poniżej standardowej linii bioder) – niektóre tabele producenta uwzględniają tą miarę by ułatwić dobranie odpowiedniego rozmiaru zależnie od fasonu
  • Wynik w centymetrach podziel przez 2,54 cm (tyle wynosi 1 cal) i zaokrąglij aby uzyskać orientacyjny rozmiar np. 76 cm w pasie i 81 cm długości nogawki to rozmiar W30/L32
  • Wynik porównaj z tabelą producenta (przeważnie dostępną na stronie internetowej) lub skorzystaj z pomocy sprzedawcy
  • Przymierz jeansy przed decyzją o zakupie
  • Nie przywiązuj się do rozmiaru na metce – w niektórych sklepach 76 cm w talii to polski rozmiar 38, w innych 42 – rozbieżność bywa naprawdę duża. Stawiaj wygodę na pierwszym miejscu!

Warto zwrócić uwagę, że szerokość w pasie zawsze jest zapisywana przed długością – czasem jako podpowiedź służą litery W i L, np. W30/L32.

Znając swoje wymiary w cm, łatwo możemy odnaleźć się w każdej tabeli rozmiarów i dobrać odpowiednie spodnie także w innej rozmiarówce. Analogicznie, dobierając spodnie w sklepie możecie szybko obliczyć wymiar w talii mnożąc podany rozmiar np. W32 razy 2,54 cm – to ok. 81 cm w talii.

Oczywiście najlepiej przymierzyć wybrane spodnie (lub nawet kilka par o zbliżonych parametrach) przed zakupem, ale znając “okolice” swojego rozmiaru, na pewno pójdzie szybciej!


AUTOR

Karolina Kołodziej

Edukatorka, kulturoznawczyni i projektantka mody. Jej konikiem jest moda zrównoważona w teorii i praktyce. Ceni dobry design, pracę ludzkich rąk i ekologiczne materiały. A poza tym jest też fanką dobrego snu. Prowadzi instagramowy profil edukacyjny @dobra.moda.OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Kosmetyczne gwiazdy Plebiscytu Czytamy Etykiety

79,00 zł


Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024