Czy dynia jest zdrowa?

Zdrowie 31-10-2024
Autor: Daria Golba Udostepnij artykuł:
Czy dynia jest zdrowa?

Sezon na dynię uważamy za otwarty! Właściwie już jakiś czas on trwa, ale dziś mamy Halloween, a dynia wielu osobom kojarzy się właśnie z tym zagranicznym świętem. Wiemy o niej już naprawdę sporo - i nie sposób przecenić jej właściwości!


Dynia jest bogata w witaminy, minerały (w tym cynk) oraz karoteny (w tym prowitaminę A). Do tego jest lekkostrawna i ma niewiele kilokalorii, więc zawsze będzie strzałem w dziesiątkę.  Poniżej przedstawię Wam powody, dla których warto jeść dynię - a jest ich trochę!

Witaminy i minerały w dyni

Jak już wcześniej wspomniałam - dynia jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Po pierwsze - zawiera pierwiastki takie, jak potas, wapń, fosfor, żelazo i magnez. Oprócz tego ma w sobie pewne ilości selenu, miedzi, manganu oraz cynku.

Dynia i beta-karoten

Jest to jedno z najbardziej bogatych w karoteny produktów (zwłaszcza karoten α i β). Oczywiście, im bardziej pomarańczowy kolor, tym jest więcej tych barwników. Karotenoidy są przeciwutleniaczami - neutralizują wolne rodniki, wykazując tym samym pewne działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. β-karoten pozwala łagodzić objawy grypy i przeziębienia.

Błonnik w dyni

Istotna jest również zawartość substancji balastowych - głównie błonnika, który m.in. wspomaga trawienie i korzystnie wpływa na gospodarkę cholesterolem. 

Czy miąższ dyni również jest wartościowy?

Miąższ dyni zawiera dużo witamin - zarówno rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E i K) i rozpuszczalnych w wodzie - tj. witamina C i witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy). O roli tych składników chyba nie trzeba się rozpisywać :) Witamina A oddziałuje korzystnie na wzrok, a kwas askorbinowy (czyli witamina C), wraz z cynkiem i witaminą E między innymi układ odpornościowy. Jesienią? Idealnie!

Dynia działa moczopędnie!

To warzywo wykazuje działanie moczopędne. Sok z dyni jest stosowany w leczeniu schorzeń nerek, zaś duża ilość potasu pomaga w regulowaniu gospodarki wodnej organizmu.

Wpływ dyni na poziom glukozy we krwi

Spożywanie dyni może obniżyć poziom glukozy we krwi, zatem może być traktowane jako jeden z elementów profilaktyki tej choroby. Badania wykazały, że ekstrakt z dyni może działać profilaktycznie u osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na cukrzycę typu 2, ale też ograniczać w znacznym stopniu zapotrzebowanie na insulinę osób już chorych.

Jak dynia wpływa na skórę?

To naprawdę jeden z najlepszych pokarmów dla skóry. Witaminy A, E oraz C skutecznie walczą z objawami starzenia. Dynia jest bogata zwłaszcza w witaminę A (czyli beta-karoten) - jeden kubek gotowanej dyni pokrywa aż 245% zapotrzebowania na nią!

Czy dynia jest dobra do zwalczania pasożytów?

Zwalcza wirusy oraz pasożyty - posiada kukurbitacynę, która działa przeciwwirusowo i przeciwpasożytniczo. Najbogatszym źródłem są pestki dyni - najlepiej surowe, ponieważ prażone (chociaż pewnie smaczniejsze) podczas wysokotemperaturowej obróbki tracą swoje zdrowe właściwości. Jak już jesteśmy przy pestkach, są one także źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz minerałów. Również warto je spożywać!

Czy na dynię można mieć alergię?

Bardzo rzadko wywołuje alergie pokarmowe - to duży plus, bo jest bezpieczna dla dzieci i można zacząć wprowadzać ją do ich diety w dość wczesnym wieku. Jak widzisz, dynia ma same plusy!

Co można przygotować z dyni?

Dynia jest idealnym produktem w kuchni, bo nadaje się zarówno do posiłków na wytrawnie, jak i na słodko. Możesz z niej przygotować m.in.:

  • zupy krem
  • frytki, puree
  • syrop do kawy i herbaty
  • dżem, konfiturę
  • sos do obiadu
  • sałatki
  • farsz do pierogów
  • risotto
  • ciasta, muffinki
  • placuszki

Szukasz dokładnych przepisów? Sprawdź 4 moje ulubione jesienne przepisy z dynią w roli głównej na naszym YouTube! Kliknij i poznaj przepis na ciasto z dyni (klik).

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz