Co zrobić z resztkami po Świętach?

Przepisy 26-12-2024
Autor: Daria Golba Udostepnij artykuł:
Co zrobić z resztkami po świętach?

Święta to czas obfitych posiłków i pełnych stołów, ale często zostajemy z dużą ilością resztek. Zamiast wyrzucać jedzenie, warto podejść do niego kreatywnie i wykorzystać wszystko, co zostało. Sprawdź w tym artykule kilka inspiracji, które pomogą Ci zadbać o domowy budżet i ograniczyć marnowanie żywności!


Jak nie marnować jedzenia po Świętach?

Czy wiesz, że statystyczny Polak w ciągu kilku świąteczno-poświątecznych dni wyrzuca do śmieci jedzenie warte jakieś 300-350 zł? Nie róbmy tego! Tak naprawdę wcale nie trzeba wyrzucać poświątecznego jedzenia - za to można je "przerobić" i zjeść ze smakiem jako nową potrawę :)

Co zrobić z resztkami po Świętach?

O tym, aby nie kupować aż tyle jedzenia na Święta, pisać nie trzeba - po pierwsze, to oczywiste, a po drugie, i tak już w tym roku z tej rady nie skorzystasz. Warto zawsze zorientować się, co najbardziej lubią nasi goście czy domownicy - i właśnie na te potrawy położyć nacisk. To się zawsze sprawdza! A co zrobić, jeśli jest już "po fakcie" i jedzenie już tylko niepewnie czeka na to, jaki los im zgotujemy? Trafi do żołądka, do kosza, a może zostanie poddane... kuchennemu recyklingowi? 

Pomysły na posiłki ze świątecznych resztek

Sałatki i omlety

Z resztek pieczeni, kiełbasy, wędlin i warzyw możemy przygotować przeróżne sałatki. Pozostało Ci sporo pieczonych mięs, warzyw lub serów? Pokrój wszystko na mniejsze kawałki i połącz w sałatce. Dodaj rukolę, mix sałat albo szpinak, polej oliwą z oliwek, sokiem z cytryny i posyp orzechami lub pestkami. Taka sałatka będzie świetnym śniadaniem lub lekką kolacją. Kawałki mięsa, wędlin i warzyw na pewno sprawdzą się też jako dodatek do omletu czy niestandardowej jajecznicy.

Leczo lub gulasz

Resztki pieczonych mięs, kiełbas czy warzyw świetnie sprawdzą się jako baza do leczo lub gulaszu. Na patelni podsmaż cebulę i czosnek, dodaj kawałki mięsa, pokrojone w kostkę warzywa (papryka, cukinia, ziemniaki) oraz passatę pomidorową. Dopraw ulubionymi ziołami, np. majerankiem czy tymiankiem, i gotuj na wolnym ogniu, aż smaki się połączą. Taki jednogarnkowy posiłek jest idealny na chłodne dni.

Zapiekanka z mięsem i ziemniakami / makaronem

Masz resztki pieczonego kurczaka, indyka lub mięsa z gulaszu? Połącz je z ziemniakami w formie zapiekanki. Ułóż warstwy: pokrojone w plasterki ziemniaki lub ugotowany makaron, mięso, warzywa (np. marchewka, brokuły), a na wierzchu posyp wszystko serem. Zapiecz w piekarniku, a otrzymasz rozgrzewające danie na zimowy wieczór.

Pasztet warzywny lub mięsny

Jeśli zostało Ci dużo warzyw lub mięsa, możesz przygotować domowy pasztet. Połącz mięso i/lub posiekane warzywa, jajka, przyprawy i ewentualnie odrobinę bułki tartej. Piecz w keksówce przez około godzinę, a będziesz mieć idealny dodatek do pieczywa.

Zupa krem z pieczonych warzyw

Świąteczny stół często obfituje w pieczone warzywa: marchewki, buraki, ziemniaki czy pietruszkę. Zamiast pozwalać, by leżały w lodówce, zblenduj je na gładki krem. Wystarczy podsmażyć cebulę i czosnek, dodać resztki warzyw, dolać bulion i chwilę gotować. Na koniec dopraw solą, pieprzem i odrobiną śmietany lub mleczka kokosowego. Gotowe!

Co jeszcze można zrobić z resztkami po Świętach?

  • Skorzystaj z zamrażalnika i zamroź co nieco. Nie dotyczy to oczywiście przyrządzonej ryby, bo będzie po rozmrożeniu nie do zjedzenia - ale np. pierogi, kluski, uszka możemy z zamrozić. Podobnie gotowane warzywa, zupy, pieczywo i większość ciast (za wyjątkiem ciast z galaretką czy z masą z kaszy mannej). Jeśli już na etapie przygotowywania zdasz sobie sprawę, że narobiłeś za dużo klusek, uszek czy pierogów, ale nie ugotowałeś ich jeszcze, możesz wrzucić je do zamrażarki i zostawić na "gorsze czasy" :) Sprawdź, jak mrozić żywność (klik).
  • Owoce wysusz. To bardzo proste, a suszone owoce często przydają się do deserów czy nawet na kompot. Można to zrobić w piekarniku, suszarce lub - tak, jak to czasami robi się z grzybami - na kaloryferze. Jak to zrobić? Pokrój owoce na cienkie plasterki, ułóż na styropianowych lub papierowych tackach i co jakiś czas odwracaj na "drugi bok". Do tego w domu unosi się piękny aromat! Z owoców możesz zrobić również sałatkę. Generalnie sałatki, jak pisałam wcześniej, można zrobić ze wszystkiego - z ryb, ziemniaków, kaszy czy makaronu. Z owoców możesz zrobić także koktajle czy musy owocowe.
  • Pieczywo i ciastka wysusz lub zmiel. Z chleba, który jest już nieco czerstwy, można też zrobić zapiekanki, tosty bądź usmażyć kromki na patelni np. w jajku. Jeśli chodzi o mielenie, można wykorzystać do tego blender albo maszynkę do mielenia mięsa. Zmielone pieczywo zastąpi bułkę tartą, a ciastka posłużą jako spody do ciast. Okruchy się nie zepsują - można je przechowywać w szczelnych puszkach lub słoiku. Do wysuszenia i zmielenia nadają się kruche ciasta i ciastka, natomiast złym pomysłem będzie zmielenie ciast nasączonych alkoholem, fragmentów ciasta z galaretkami, lukrem, posypkami, mas kremowych, serników, ciast z dużą ilością suszonych owoców i ciast mokrych. 
  • Pierniki schowaj do puszki - spokojnie możesz je zjeść jako deser do kawy, gdy najdzie cię ochota na coś słodkiego. Nie zepsują się, pod warunkiem że schowa się je do szczelnie zamkniętej puszki albo słoika z przykrywką. Jeśli nawet ich nie zjesz, możesz za rok powiesić je na choinkę. 
  • Pamiętaj o tym, że aby przedłużyć trwałość produktów w lodówce (np. ryby, których akurat zamrozić się nie da), należy szczelnie je zamknąć lub przykryć. Najdłużej - nawet do 6 dni - "poleży" ryba w galarecie. Te produkty, które szybciej się psują, warto dać z przodu lodówki - żeby o nich pamiętać i móc zjeść je szybciej. 

Masz jeszcze jakieś wskazówki? Daj znać w komentarzu! ;)

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz