Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Barwniki spożywcze są bardzo efektowne, ale pod względem składników, jakie się w nich znajdują, pozostawiają bardzo wiele do życzenia. To, że skorupek nie zjadamy, wcale nie oznacza, że możemy jajka barwić "byle czym". Nieprawdą jest, że "zawartość skorupki" nie ma żadnej styczności z substancją, w której jajko jest barwione... Sztuczne barwniki składają się ze związków, których w żywności pewnie unikacie - znajdują się w nich m.in. azorubina (E 122), a także błękit brylantowy (E 133), żółcień pomarańczowa (E 110), czerwień koszenilowa (E 124), które należą do tzw. Szóstki z Southampton - barwników, które mogą powodować problemy z koncentracją, nadpobudliwość, brak umiejętności skupienia uwagi. Ponadto E 132, czyli indygotyna, w reakcjach zachodzących w organizmie przekształca się w związki alergenne, jest też potencjalnie kancerogenna. W barwnikach znajdować się może konserwant (sorbinian potasu) oraz przeciwzbrylacz - stearynian magnezu. Czy na pewno chcecie święcić (i jeść) jajka barwione takimi substancjami? :)
Dodatkowym argumentem na "nie" jest fakt, że w badaniach przeprowadzonych na barwnikach 9 różnych firm, aż w 3 zestawach stwierdzono obecność barwników włókienniczych, które oczywiście NIE SĄ DOPUSZCZONE do barwienia żywności. No, a jajka to przecież żywność... Producenci jednak lubią oszukiwać i na wszelkie sposoby ciąć koszty...
Dlatego też warto barwić pisanki NATURALNIE! Pewnie zdziwicie się, jak wiele naturalnych barwników nas otacza :) barwić możecie na zimno oraz na gorąco. Jajka barwione na gorąco będą miały nieco intensywnieją barwę; ale za to narażone będą na straty witamin - także jeśli zdecydujecie się na tę metodę, nie gotujcie jaj zbyt długo! Do barwienia najlepiej nadają się jajka o jasnej (zwłaszcza białej) skorupce - dotyczy to szczególnie jasnych barwników, np. żółtego.
1. Barwa brązowa - kawa lub łupiny czerwonej cebuli. Jajka należy gotować (lub po prostu namoczyć) w gorącym naparze z kawy. Jeśli chodzi o łupiny cebuli - najlepiej ugotować jajka w wodzie z ich dodatkiem. Jest to najpopularniejsza metoda barwienia jaj i na pewno dobrze ją znacie.
2. Barwa czerwona - łupiny czerwonej cebuli (zależnie od długości trzymania jaj w naparze, będą one albo brązowe, albo bordowe albo czerwone). Łupiny warto wcześniej namoczyć przez kilka godzin w wodzie. Postępujemy tak, jak w pierwszym punkcie.
3. Barwa żółta - kurkuma + szafran. Uzyskamy ją przez namoczenie ugotowanych jaj w gorącym roztworze kurkumy (albo curry) z dodatkiem octu. Do miski należy wlać 1,5 litra wrzątku, 4 łyżki kurkumy oraz 3 łyżki octu spirytusowego. W takim roztworze należy moczyć ugotowane jaja ok. dwie godziny. Najlepiej barwią się na żółto jajka z jasną skorupką!!!
4. Barwa zielona - szpinak i pietruszka. Tutaj także ważne jest użycie jaj z jasną skorupką. Najpierw należy sporządzić wywar szpinaku i pietruszki, a potem ugotowane jaja moczyć w takim wywarze.
5. Barwa różowa - burak. Wystarczy ugotować kilka pokrojonych buraków lub obierków z nich. W tak przygotowanym wywarze z dodatkiem octu, zanurzcie ugotowane jaja. Im dłużej będziecie je trzymać w takim wywarze, tym intensywniejszą barwę możecie uzyskać.
6. Barwa niebieska - czerwona kapusta. Mimo, że w nazwie jest "czerwona", a niebieskiej kapusty próżno szukać w sklepie, to barwnik ten doskonale nada się do barwienia jajek na niebiesko! Kapustę należy poszatkować i ugotować z octem. Proporcja? Pół główki czerwonej kapusty gotujemy w 1 l wody przez 30 minut, przelewamy wywar przez sitko do miski, a liście wykorzystać możemy do jakiejś sałatki. W wywarze moczymy jajka - im dłużej, tym barwa mocniejsza.
Spróbujecie? :)
Życzymy powodzenia!
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz