Skip to main content

Dlaczego kakao jest coraz droższe?

2024-04-11

Aktualności

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Czy przeżyjemy bez Kakao? Tabliczka czekolady, gorąca czekolada, kakao w ciastkach… Wszystkie te smakołyki są nieodłącznymi elementami naszego codziennego życia. Ale czy nasza przyjemność z nimi może być zagrożona? W ostatnich latach ceny kakao na rynkach światowych wzrosły dramatycznie, co stawia nas w obliczu pytania: czy przeżyjemy bez kakao? Z danych Wells Fargo wynika, że ceny […]

Czy przeżyjemy bez Kakao? Tabliczka czekolady, gorąca czekolada, kakao w ciastkach… Wszystkie te smakołyki są nieodłącznymi elementami naszego codziennego życia. Ale czy nasza przyjemność z nimi może być zagrożona? W ostatnich latach ceny kakao na rynkach światowych wzrosły dramatycznie, co stawia nas w obliczu pytania: czy przeżyjemy bez kakao?


Z danych Wells Fargo wynika, że ceny kakao osiągnęły historyczne wysokie poziomy. Za tonę kakao płaci się już ponad 10 000 dolarów, co jest rekordową wartością. 

Z raportu wynika, że światowa cena kakao wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego roku, bijąc poprzedni rekord ustanowiony w 1977 r. W ciągu dwóch miesięcy kakao zdrożało o ponad 75 proc., z 4094 dol. za tonę do 7170 dol. na początku marca.

Co spowodowało ten wzrost cen?

Niskie plony

Jednym z głównych czynników jest zmieniająca się pogoda, która zagraża plantacjom kakao. Ekstremalne warunki pogodowe, w tym silne wiatry i obfite opady deszczu, stanowią poważne zagrożenie dla drzew kakaowca, które są szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu. Te problemy występują głównie w krajach Afryki Zachodniej, które są głównymi producentami kakao na świecie.

Zmiany polityczne

Polityczne niepokoje i zmiany w polityce rządowej w krajach produkujących kakao mają również wpływ na cenę tego surowca.

To nieszczególnie optymistyczny scenariusz, bo my, Polacy uwielbiamy czekoladę – jak podają najnowsze dane Eurostatu – Polska jest 3 krajem w Unii Europejskiej pod względem eksportu czekolady do krajów spoza UE(1).

Jesteśmy w czołówce europejskiej i światowej, jeżeli chodzi o konsumpcję czekolady na jednego mieszkańca. W 2023 roku eksport czekolady z Polski poza UE wyniósł aż 115 000 ton. 

Firmy produkujące słodycze również muszą się dostosować do tej sytuacji. Niektóre z nich zmniejszają rozmiar swoich produktów lub zmniejszają zawartość kakao, aby zminimalizować wpływ na cenę dla konsumentów, ale czy to są dobre rozwiązania?

Przyszłość wygląda niepewnie

Międzynarodowa Organizacja Kakao przewiduje, że wysokie ceny kakao będą utrzymywać się do 2025 roku, a deficyt podaży może wzrosnąć nawet o 405 procent w sezonie 2023/24. A to oznacza, że “Luksusy takie jak czekolada, które zwykle kupuje się pod wpływem impulsu w kasie sklepu spożywczego lub sklepu ogólnospożywczego, ucierpią” – ocenia David Branch autor raportu Wells Fargo.

Czy przeżyjemy bez kakao?

Tylko czas pokaże, jak będziemy radzić sobie w tym nowym, droższym świecie bez kakao.

Źródła:

https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20240328-1

https://www.fairtrade.org.pl/100-milionow-tabliczek-czekolady/

PAP


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Kosmetyczne gwiazdy Plebiscytu Czytamy Etykiety

79,00 zł


Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024