Filozofię zero waste, opierającą się na pięciu regułach (odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj, kompostuj) można z powodzeniem zastosować do każdego obszaru życia. Dzisiaj na warsztat weźmiemy łazienkę! Odpady, których źródłem jest dbanie o higienę, to przede wszystkich zużyte jednorazowe środki higieny osobistej, które nie poddają się recyklingowi, oraz plastikowe opakowania kosmetyków. W dzisiejszym tekście dowiecie jak pozbyć się ich na dobre.
Wielorazowe zamiast jednorazowego
Jedną z naczelnych zasad filozofii zero waste jest eliminowanie przedmiotów jednokrotnego użytku i zastępowanie ich długowiecznymi, wielorazowymi zamiennikami. Choć na pierwszy rzut oka wydawać się może, że "wielorazowy" stoi w kompletnej opozycji do "higienicznego", rzeczywistość może nas zaskoczyć. Jeśli chodzi o zawartość łazienkowego kosza na odpady, prym wiodą przeważnie zużyte artykuły higieny kobiecej takie jak podpaski, tampony czy wkładki higieniczne. Okazuje się, że ich wielorazowe zamienniki są nie tylko wygodne, ale i bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.
Kubeczek menstruacyjny zamiast podpasek i tamponów Kobiety stosujące kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów mówią zgodnie: "żałuję, że tak późno spróbowałam". Oprócz wygody, kubeczek menstruacyjny pomoże nam znacząco ograniczyć odpady - jedna kobieta w ciągu całego swojego życia zużywa 8 - 17 tys. sztuk artykułów higienicznych takich jak podpaski i/lub tampony. Tymczasem jeden kubeczek wystarczy nawet na 10 lat.
Wielorazowe podpaski i wkładki higieniczne Dla tych kobiet, które nie przepadają za tamponami czy kubeczkami, alternatywą są wielorazowe podpaski. Ich oferta jest coraz większa, a wzornictwo potrafi zachwycić najbardziej wybredne Panie. Dodatkowy argument? Zdrowotny. Okazuje się, że noszenie jednorazowych wkładek higienicznych nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie intymne.
Wielorazowe płatki higieniczne Korzystasz z nich, jak z "tradycyjnych" jednorazowych, ale zamiast do kosza na śmieci, wrzucasz je do pralki razem z ręcznikami lub bielizną. I używasz od nowa. To takie proste.
Metalowa maszynka do golenia na żyletki Tak, tak… dokładnie taka, jaką mieli nasi ojcowie i dziadkowie. Stalowa, na żyletki, nieśmiertelna - w przeciwieństwie do jej plastikowych "jednorazowych" kuzynek. Jedna na całe życie.
Biodegradowalne zamiast plastikowego
Ulgą dla środowiska jest zastępowanie przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych takimi, które z większą łatwością ulegną rozkładowi, gdy przestaną pełnić już swoją funkcję. Wśród alternatyw dla plastiku możemy wyróżnić bambus, drewno czy papier. Z nich również wykonane bywają produkty niezbędne w każdej łazience.
Gąbka loofah lub konjac zamiast syntetycznej Niektórzy na widok gąbek do mycia ciała wzdrygają się uważając je za siedlisko bakterii, ale są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie bez nich kąpieli. Dla tych ostatnich mamy roślinną alternatywę syntetycznych gąbek - przedstawiamy gąbkę loofah (luffa). Całkowicie naturalna, pochodzenia roślinnego, nie będzie takim obciążeniem dla środowiska. Drugą alternatywą jest mięciutka gąbka konjac, tak delikatna, że może być stosowana nawet u dzieci!
Bambusowe lub drewniane szczoteczki do zębów Szczoteczka do zębów jest jednym z tych artykułów higieny osobistej, który zgodnie z zaleceniami powinien być wymieniany dość często. Większość szczoteczek dostępnych na rynku to szczoteczki plastikowe, ale i dla nich znajdziemy biodegradowalny zamiennik. Szczoteczka z bambusa lub z drewna świetnie będzie pełnić swoje funkcje, a gdy się zużyje rozłoży się w krótkim czasie.
Biodegradowalne patyczki kosmetyczne Rezygnując z plastikowych, jednorazowych patyczków kosmetycznych możemy wybierać pośród bambusowych, drewnianych i papierowych alternatyw. A może przekonasz się do oriculi? To przyrząd wielorazowego użytku, który idealnie sprawdza się do czyszczenia uszu.
Lepsze opakowanie lub jego brak
Szampon w kostce Wielu odpadów uda nam się ograniczyć, jeśli w codziennej higienie zrezygnujemy z produktów opakowanych w plastik. Szampony w kostce powstały jako alternatywa dla mydeł, po których trzeba zrobić kwaśną płukankę i mogą zostawiać na włosach nieprzyjemny osad, a mycie nimi nierzadko sprawia problemy ze względu na słabe pienienie się i rozprowadzanie po skórze głowy. Nie każdy też lubi uczucie jakie mydło zostawia na skórze i włosach. Szampony w kostce składem przypominają te butelkowe, ale są pozbawione wody, dzięki czemu mają kompaktowy rozmiar i nie są pakowane w plastik.
Żel w szklanym opakowaniu lub kostka myjąca Stanowią świetną alternatywę dla osób, które nie mogą stosować mydeł i mogą zastąpić nam produkty w plastikowych butelkach. Szklane opakowania można napełniać ponownie, a kostki są bardzo wygodne w podróży i nie zostawiają na skore i armaturze osadu!
Krem w szklanym opakowaniu W ciągu ostatnich kilku lat rynek kosmetyków naturalnych rozrósł się niesamowicie, a producenci, zwłaszcza w niewielkich rodzinnych firmach, starają się przywiązywać coraz większą wagę już nie tylko do składu kosmetyku, ale i do jego opakowania. Krem w szklanym słoiczku (który później możemy wykorzystać ponownie) świetnie zastąpi plastikową tubkę.
Papier toaletowy z recyklingu Szary papier toaletowy nieuchronnie kojarzy nam się z czasami, gdy na sklepowych półkach stał jedynie ocet. Nic dziwnego, że dla wielu z nas nie są to najmilsze skojarzenia ;) Na szczęście dzisiaj papier toaletowy z recyklingu w niczym nie przypomina deficytowego towaru rodem z socjalizmu. Dodatkowy plus? Papier z recyklingu często sprzedawany jest na sztuki - bez opakowania. 1:0 dla środowiska.
Do sprzątania ocet i soda oczyszczona Teoria, że całą łazienkę (a nawet cały dom ;) ) można posprzątać jedynie za pomocą octu, sody oczyszczonej i szarego mydła, ma swoich sceptyków, ale praktyka udowadnia słuszność tych założeń. Armatura łazienkowa pozostanie nietknięta kamieniem, jeśli regularnie będziemy przecierać ją octem, a do wyszorowania wanny idealnie nada się pasta z sody oczyszczonej z niewielkim dodatkiem mydła. Świeży zapach w toalecie zapewnią olejki eteryczne - sama natura.
Opcjonalnie Mydło Mydło naturalne to dobra opcja dla osób, które nie mają większych problemów skórnych i dobrze tolerują mycie mydłami właśnie. Obecnie manufaktury mydlarskie przeżywają prawdziwy renesans, więc bez trudu znajdziemy wysokiej jakości mydła opakowane jedynie w papier. Również dla poszukujących produktów wegańskich i nie zawierających oleju palmowego znajdą się ciekawe propozycje.
Które z 11 kroków udało Wam się już wdrożyć w życie? A może macie swoje patenty nazero wastew łazience, których nie wymieniliśmy w tekście? Dajcie znać w komentarzach!
Zimą, gdy za oknem króluje mróz, a dni są coraz krótsze, wiele osób może myśleć, że wybór warzyw i owoców jest ograniczony. Nic bardziej mylnego! Choć zimowa oferta nie jest tak różnoro
Wiemy, że jeszcze listopad, ale już powolutku mamy na uwadze nadchodzące święta, abyście mogli jak najlepiej się do nich przygotować 🙂 To okres królowania kompotu z suszu i przeróżnych d
Też z niecierpliwością czekacie na Święta? Kalendarze adwentowe zdecydowanie umilają czas oczekiwania na nie 🙂 Najpopularniejsze zawierają czekoladki – i nic w tym dziwnego, bo kto nie
W ostatnich latach temat „superfoods” stał się niezwykle popularny, a wśród nas nie ma chyba już prawie nikogo, kto choćby raz nie usłyszał np. o nasionach chia czy spirulinie. Jed
Gdy myślimy o jesieni, to na myśl od razu przychodzi nam… grzybobranie! Poranne wędrowanie po lesie, wyszukiwanie tych pięknych sztuk i późniejsze gotowanie z grzybami w roli głównej to
Wydawałoby się, że picie wody jest bardzo prostą czynnością, która każdy powinien mieć „we krwi”. Wbrew pozorom, masa ludzi ma problem z piciem wody – tu zapomną, tu nie sm
Wodę kokosową pozyskuje się z młodych, zielonych owoców palmy kokosowej i jest to dokładnie to, co znajduje się w środku orzecha. Płyn ten podlega wielokrotnej filtracji i oczyszczaniu w
Dobre samopoczucie i zdrowie jest bezpośrednio związane z właściwym nawodnieniem organizmu. Nawet niewielka utrata płynów może spowodować bóle głowy, brak koncentracji, opóźnienie czasu re
Załóż konto i ułatw sobie codzienne wybory. Dodawaj ulubione produkty spożywcze i kosmetyczne, oraz decyduj, które składniki są dla Ciebie korzystne, a których lepiej unikać.