Jak wybrać szampon dla psa?

Autor: Katarzyna Kazimierska Udostepnij artykuł:

Nasze kochane psy zasługują na odpowiednią opiekę i pielęgnację, a jednym z kroków w jej zapewnieniu jest utrzymanie stanu sierści i skóry na wysokim poziomie.

Kąpiel usuwa brud oraz zapach ze skóry i sierści i jest niezbędna w przypadku niektórych problemów dermatologicznych. O ile przy problemach skórnych stosowny szampon zaleci nam lekarz weterynarii, o tyle w przypadku zdrowych psów powinniśmy sami zadbać o wybór odpowiedniego produktu. Odpowiedni szampon dla psa to taki dostosowany do jego potrzeb i wrażliwej skóry.

W jakim celu kąpiemy psa?
Psie życie wbrew pozorom jest pełne wrażeń. Po pierwsze psy wychodzą na spacery kilka razy dziennie. Tam, w zależności od terenu, czekają na psa różne niespodzianki, które aż proszą żeby się w nich wytarzać: błoto, kałuża, odchody innego zwierza. Nie mówiąc o innych nierozerwalnych częściach podwórka, takich jak piasek, kurz czy bytujące wszędzie mikroorganizmy i pasożyty, które nawet bez tarzania się mogą wylądować na sierści czworonoga.

Dlatego warto zadbać o higienę psa i pamiętać o kąpielach. Kąpiel psa złuszcza martwy naskórek, usuwa brud, przywraca odpowiednie pH skóry oraz stymuluje wzrost nowych włosów. Mycie szamponem usuwa również bakterie, toksyny i mediatory stanu zapalnego, a także zanieczyszczenia i strupy z powierzchni skóry, szczególnie w przypadku stosowania specjalnych preparatów do tego przeznaczonych (zleconych przez lekarza weterynarii). Z kolei częstotliwość kąpieli dobieramy w zależności od stanu skóry oraz rodzaju sierści, pamiętając przy tym, że psa nie należy kąpać zbyt często, ponieważ możemy zniszczyć mu w ten sposób jego barierę ochronną na skórze.

Czy można używać ludzkiego szamponu u psów?
Przy tak dużej ilości produktów na rynku dedykowanych psom, możesz się zastanawiać, co faktycznie jest psu niezbędne, a bez czego możesz się obejść. Czy psa można wykąpać używając szamponu dla ludzi? Odpowiedź brzmi: nie.

Skóra psa i skóra ludzka mają różne pH. Aby skóra odpowiednio spełniała swoje funkcje, niezbędna jest jej odpowiednia równowaga kwasowości i zasadowości. U ludzi skóra ma pH lekko kwaśne na poziomie 5,5-5,6. Z kolei psy mają pH bardziej neutralne na poziomie 6,2-7,4. Użycie ludzkiego szamponu na psach niszczy płaszcz kwasowy, czyniąc psa podatnym na pasożyty, wirusy i bakterie. Sprawia również, że jego skóra jest sucha i łuszcząca się, co może prowadzić do drapania i otarć.

Cechy dobrego szamponu dla psa

Jak myślisz - czy Twojemu psu zależy na tym, aby miał lśniącą sierść, pachniał różami i był mięciutki w dotyku? Przy wyborze szamponu dla psa musimy pamiętać o jego głównej funkcji – czyli myciu. Dobry szampon dla psa powinien:

  • być wyprodukowany na bazie składników naturalnych
  • mieć odpowiednie pH
  • dobrze się spłukiwać
  • być bezzapachowy lub o delikatnym zapachu
  • nie może podrażniać skóry, ani wysuszać jej czy nadmiernie natłuszczać
  • nie powinien zawierać w swoim składzie parabenów, barwników, perfum, alkoholu, SLS lub SLES

Warto jeszcze dodać, że wysoka cena nie zawsze idzie z wysoką jakością. Wiele produktów „premium” sprzedawanych w sklepach zoologicznych, osiąga bardzo wysokie ceny co nie ma przełożenia na ich jakość. Przy zakupie szamponu stawiajmy raczej na dobry skład, niż na wysoką cenę i puste deklaracje producenta na etykiecie lub w reklamach. Zwróć jednak uwagę, czy produkt z pozoru droższy nie jest przypadkiem koncentratem, czyli produktem którego używa się w mniejszej ilości, dzięki czemu starczy na dłużej.

Jaki szampon dla psa?

Przed wyborem szamponu dla psa warto przyjrzeć się sierści i skórze naszego czworonoga. Jeżeli skóra jest w pełni zdrowa, przed zakupem szamponu należy określić rodzaj sierści naszego psa – choćby jej długość i kolor. To pomoże dobrać nam produkt dedykowany do danego rodzaju sierści.

Szampony zasadniczo składają się ze środków myjących (surfaktantów), środków kondycjonujących, specjalnych składników pielęgnacyjnych i dodatków. Na skuteczność szamponu wpływa jego skład, dobrze zatem zerknąć na etykietę podczas wybierania produktu.

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz