Dlaczego warto jeść drugie śniadanie?

Porady zakupowe 02-09-2024
Autor: Daria Golba Udostepnij artykuł:

Drugie śniadanie to ogromnie ważny posiłek w ciągu dnia, a już szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym. Dostarcza ono energii na drugą część poranka, wspiera koncentrację i rozwój fizyczny. Sprawdź, dlaczego warto je jeść i jakich błędów unikać podczas przygotowywania drugiego śniadania!

Drugie śniadanie pomaga się skoncentrować

Śniadanie zjedzone z rana wystarcza na ok.3, max 4 godziny. Tymczasem uczniowie przebywają w szkole zwykle co najmniej 5 godzin - a licząc zajęcia dodatkowe i dojazdy, wyjdzie nawet i z 7. W tym czasie warto zapewnić dziecku odpowiedni posiłek - organizm, który jest głodny, nie pracuje tak wydajnie jak powinien, ma mniej energii i trudniej mu się skoncentrować.

Głodny człowiek nie skupia się na tym, na czym w danej chwili powinien - a przecież uczeń w szkole wykonuje wiele czynności, które wymagają skupienia - takich jak notowanie, rozwiązywanie zadań, słuchanie, rozumienie, pisanie sprawdzianów. Organizm powinien dostać odpowiednią dawkę wartości odżywczych i energii.

Dotyczy to zresztą nie tylko uczniów, ale też studentów czy dorosłych, pracujących na etacie - głód może po prostu zmniejszać wydajność pracy. Odpowiednio skomponowany posiłek powinien zawierać witaminy z grupy B, magnez i wapń, które zwiększają przewodnictwo impulsów nerwowych, pomagając w szybszym myśleniu i skupieniu.

Drugie śniadanie dodaje energii i zapobiega podjadaniu

Drugie śniadanie może wydawać się niepozorne, ale jest to naprawdę ważny posiłek. Pomaga on w dostarczeniu organizmowi odpowiedniej porcji energii w pierwszej części dnia, kiedy wykazujemy dużą aktywność "zawodowo-szkolną". Wiele osób pomija ten posiłek w obawie, że w rezultacie zje za dużo kalorii w ciągu całego dnia.

Nie do końca tak jest - jedząc drugie śniadanie, zapobiegamy napadom głodu w przerwach między pierwszym śniadaniem a obiadem, podczas których sięgamy często po niezdrowe przekąski. "Przegłodzenie" się przed południem skutkuje też większym apetytem wieczorem - kiedy ilość dostarczonych kalorii powinna być bardziej ograniczona. W rezultacie tę okołopołudniową lukę energetyczną rekompensujemy sobie później z nawiązką. Pamiętajcie - organizm do południa potrzebuje więcej energii, niż wieczorem!

Drugie śniadanie pomaga dbać o regularność posiłków

W poprzednim punkcie trochę już do tego nawiązałam - to właśnie kwestia podjadania i tej nieregularności posiłków. Jedząc drugie śniadanie, nabieramy po prostu nawyku regularniejszego jedzenia. Dzięki temu zapobiegamy też nagłej hipoglikemii poposiłkowej (czyli spadkom poziomu glukozy spowodowanym dłuższą przerwą między posiłkami) i odwrotnie - nagłym wzrostom stężenia glukozy (zwłaszcza po spożyciu dużej ilości węglowodanów prostych i innych produktów z wysokim indesem glikemicznym - a takimi zwykle są przekąski między posiłkami). Organizm pewnych składników nie potrafi kumulować - dlatego istotne jest regularne dostarczanie ich, a nie "za dużo na raz!".

Drugie śniadanie zapewnia dobre samopoczucie

Doprowadzenie do silnego uczucia głodu to gwarancja złego samopoczucia, zdenerwowania, bólu głowy i braku satysfakcjonujących wyników danego dnia. Wartościowe i smaczne drugie śniadanie będzie zapobiegało tym wszystkim problemom, przy okazji poprawiając samopoczucie.

Głód może znacznie zmniejszać możliwości naszego organizmu - dlatego dbajmy o to, aby jeść regularnie - a drugie śniadanie powinno być jednym z ważniejszych posiłków!

Drugie śniadanie - tych błędów nie popełniaj!

Niestety podczas przygotowywania drugiego śniadania często można popełniać błędy, które będą wpływać na jakość odżywiania. Sprawdź najczęstsze błędy i ich rozwiązania!

  • Zbyt dużo cukru

Błąd: Wiele z przekąsek, które trafiają do lunchboxów, zawiera nadmiar cukru – od słodkich jogurtów, po batoniki i soki owocowe.

Jak tego uniknąć?

Zamiast słodkich przekąsek, wybieraj produkty o niższej zawartości cukru, np. naturalny jogurt z dodatkiem świeżych owoców, owoce sezonowe lub suszone owoce bez dodatku cukru. Warto też zamiast słodkich napojów podać wodę lub niesłodzone herbatki ziołowe.

Jak jeść mniej cukru?
  • Brak różnorodności

Błąd: Monotonia w lunchboxie może zniechęcać dziecko do jedzenia. Codzienne kanapki z tym samym nadzieniem mogą stać się nudne.

Jak tego uniknąć?

Stawiaj na różnorodność! Kombinuj z różnymi rodzajami pieczywa, np. pełnoziarniste, orkiszowe. Możesz też zamienić pieczywo na placki tortilli. Zmieniaj dodatki – warzywa, chude mięsa, różne rodzaje nabiału, pasty warzywne czy hummus. Stawiaj na to, co lubi dziecko (lub Ty, jeśli to lunchbox dla Ciebie). 

  • Brak warzyw i owoców

Błąd: Często zapominamy o warzywach i owocach, a zamiast nich pakujemy sporo innych źródeł węglowodanów.

Jak tego uniknąć?

Upewnij się, że w lunchboxie zawsze znajduje się spora porcja warzyw lub owoców. Mogą to być pokrojone w słupki marchewki, ogórki, papryka, a także jabłka, gruszki, owoce jagodowe czy winogrona. Warzywa można dodać do kanapek lub sałatek, a owoce podać jako deser lub dodatek do jogurtu.

  • Za mało białka

Błąd: Białko jest kluczowe dla rozwoju dziecka oraz podniesienia sytości posiłku, a jego brak w drugich śniadaniach to częsty problem.

Jak tego uniknąć?

Dodaj do lunchboxa źródła białka, takie jak np. chude mięso, jajka, sery, jogurty lub rośliny strączkowe. Możesz także przygotować pasty kanapkowe na bazie jajek, ryb lub roślin strączkowych.

  • Nieodpowiednie pakowanie

Błąd: Niewłaściwe pakowanie jedzenia może prowadzić do jego zepsucia lub utraty świeżości.

Jak tego uniknąć?

Używaj odpowiednich pojemników na jedzenie, które zapewniają szczelność i utrzymują świeżość. Do przechowywania napojów używaj termosów, a produkty wymagające chłodzenia wkładaj do lunchboxa z wkładami chłodzącymi.

  • Pomijanie zdrowych tłuszczów

Błąd: Zdrowe tłuszcze są często pomijane w diecie dzieci, a są one niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju.

Jak tego uniknąć?

Dodawaj do posiłków źródła zdrowych tłuszczów, takie jak awokado, oliwa z oliwek, orzechy (jeśli nie ma na nie alergii) czy nasiona. Można je dodać do sałatek, past kanapkowych lub jako dodatek do głównego dania.

Zdrowe drugie śniadanie

Jak widzisz, drugie śniadanie jest ogromne ważne! Długie przerwy między posiłkami mogą skończyć się u niektórych tym, że ich dzień stanie się nie do zniesienia…

A jeśli chcesz jeść drugie śniadania, ale nie wiesz, jak się za nie zabrać i co spakować do śniadaniówki, to z pomocą może przyjść nasz E-Book “Zdrowe drugie śniadanie” (klik), który teraz kupisz w promocyjnej cenie!

W środku znajdziesz:

✅ 60 przepisów i na słodko, i na wytrawnie (nie tylko dla najmłodszych!)

✅ wartości odżywcze obliczone dla każdego posiłku, aby mogły korzystać z nich również osoby liczące kilokalorie

✅ 48 propozycji na zestawy, które możesz zapakować do śniadaniówki

✅ teorię, w której nauczysz się bilansować zdrowe drugie śniadania oraz poznasz pomysły na to, które produkty możesz dorzucać dodatkowo

Nie czekaj - promocyjna cena nie będzie trwać wiecznie 🕙

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz