Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Pierwsze, ważne pytanie, jakie się nasuwa, dotyczy różnicy pomiędzy szamponem, a mydłem w kostce. Różnica jest ogromna, ponieważ mydła to zmydlone tłuszcze roślinne lub zwierzęce (a dokładniej sole sodowe uzyskane z tłuszczy dzięki reakcji zasadowej hydrolizy tłuszczów) i posiadają wysokie pH – w granicach 8,5-10, co może zaburzać naturalne pH skóry, a na włosach pozostawiają nieprzyjemny osad, który możemy usunąć stosując płukankę z octu (która również pomaga przywrócić prawidłowy odczyn skóry głowy i włosów). Więcej o mydłach przeczytacie TUTAJ.
Szampony w kostce składem przypominają bardziej kostki myjące czyli tzw. syndety, również ich pH jest bliższe neutralnemu dla skóry. Jakie więc cechy powinien mieć idealny szampon w kostce? Przede wszystkim nie powinien być oparty na mocnych detergentach (np. Sodium Laureth Sulfate), często możemy spotkać się z jego łagodniejszym i naturalnym zamiennikiem – Sodium Coco Sulfate, to wciąż całkiem mocny środek myjący! Jeśli jednak występuje on w składzie, to warto sprawdzić czy jest głównym środkiem myjącym czy pomocniczym oraz czy w recepturze występują środki łagodzące jego działanie np. oleje naturalne (np. Theobroma Cacao Seed Butter, Persea Gratissima Oil, Simmondsia Chinensis Oil, Butyrospermum Parkii Butter). Szampony z tą substancją nadal mogą nam się przydać do mocniejszego oczyszczania skóry głowy raz na kilka myć lub do wykonania tzw. final wash czyli zmycia pozostałości stylizatorów i silikonów z powierzchni włosów i skóry głowy.
Pod wieloma względami szampony w kostce nie różnią się od tych tradycyjnych, w butelkach! Sposób ich stosowania warto wypracować własny, można jednak wypróbować jedną z metod:
A pienienie się? To nie problem, obecnie produkowane szampony w kostce pienią się dość intensywnie i pozostawiają uczucie odświeżonej skóry głowy.
Jeśli zależy Wam na przedłużeniu świeżości włosów pomiędzy myciami to warto również wybrać produkt, który ma w składzie glinkę (np. White clay, Kaolin, Montmorillonite, Illite) lub substancje znane z właściwości matujących i ograniczających wydzielanie sebum jak skrobia (np. Triticum Vulgare Starch) czy Bentonit (Bentonite).
Takie szampony w kostce idealnie sprawdzą się nie tylko jeśli mamy na sercu ograniczenie wytwarzanych odpadów – to także świetny towarzysz podróży! Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i odpowiedni dla skóry skład sprawdzi się także jako zamiennik żelu do ciała. Jedyne, o czym należy pamiętać, to o dobrym wysuszeniu kostki po użyciu. Jest to ważne, żeby pomiędzy użyciami nie miała kontaktu wodą, ponieważ zmniejszy to jej trwałość i przyjemność z używania.
Jeśli pielęgnacja włosów to dla ciebie błądzenie po omacku i eksperymentowanie z kolejnymi produktami, to nasz e-book będzie świetnym rozwiązaniem. Odkryjesz sekrety zdrowych, lśniących i mocnych włosów, nauczysz się rozpoznawać ich potrzeby i unikać najczęstszych błędów pielęgnacyjnych.
Szampony w proszku - Czytamy Etykiety
[…] Produkty w proszku do mycia skóry głowy zazwyczaj nie zawierają zbędnych substancji, czy konserwantów. Są eko, zwłaszcza jeśli zapakowane są w metalową puszkę, kartonik lub słoiczek. Niektóre z nich sprzedawane są w większych opakowaniach typu "zapas". Niestety ich cena jest wtedy dość wysoka i można by powiedzieć, że wręcz zaporowa, ale jest to produkt wydajny, a dodatkowo możemy takie opakowanie zbiorcze kupić i podzielić na kilka osób. Kolejnym plusem jest możliwość zabrania w podróż jedynie niewielkiej odsypki w słoiczku i nie wliczają się jako płyn przy bagażu podręcznym, tak jak szampony w kostce. […]
Justyna Czybier
każdy szampon wymaga, podczas mycia usuwa się z powierzchni włosów naturalną ochronę i dlatego aplikujemy odżywkę po myciu :)
Agnieszka
Czy takie szampony nie wymagają zastosowania odżywki??
Justyna Czybier
zasłużone :)
Olva
Bardzo dziękujemy za umieszczenie nas w zestawieniu! Pozdrawiamy!
Alicja
Wracam tu za każdym razem jak odnajdę nowy szampon w kostce. Grafika pozwala na szybkie porównanie składów :) Brawo za rzetelny i zwięzły wpis!
Dodaj komentarz