Domowe sposoby na przeziębienie

Porady zakupowe 07-12-2017
Autor: Agnieszka W. Udostepnij artykuł:

Sezon przeziębień i chorób trwa w najlepsze - z tej okazji chciałabym Wam podrzucić kilka domowych sposobów na to, jak szybko wrócić do zdrowia. Myślę, że przyda się każdemu. Krew zalewa mnie, kiedy lekarze bez dokładnej diagnozy przepisują każdemu antybiotyk - a przecież to nie jest antidotum na wszystko - poza tym bakterie wyrabiają w sobie coraz to nowe cechy, które pomagają im nabierać antybiotykooporności, przez co działanie takich leków się osłabia. Wolę naturalne, domowe sposoby - o takich dziś będzie!


1. Na ból gardła:

- rób płukanki - zmniejszą przekrwienie śluzówki, a dodatkowo odkażą drogi oddechowe i zmniejszą ból. Do płukanek świetna będzie zaparzona i ostudzona szałwia (albo rumianek). Płukankę można sporządzić również z wody i olejku z drzewa sandałowego - 2-3 krople na szklankę ciepłej wody. - okłady na szyję z liści kapusty - najpierw trzeba je lekko zmiażdżyć oraz potrzymać w ciepłej wodzie, aby się  trochę ogrzały. Później należy owinąć szyję szalikiem na jakieś pół godziny. - płucz gardło płukanką z soli kuchennej - to stary domowy sposób, który od lat stosuję - zwłaszcza z rana warto rozrobić łyżeczkę soli w ciepłej wodzie i wypłukać tym gardło. - kompres z ziemniaków - dwa ziemniaki należy rozetrzeć na miazgę oraz zawinąć w kawałek gazy. Założyć taki kompres na szyję i zawinąć szyję dopóki ziemniaki nie ostygną :)

2. Na ból głowy:

- kompres z użyciem olejku - np. eukaliptusowego, miętowego, rozmarynowego. Wystarczy zrobić kompres z gazy namoczonej w ciepłej wodzie z olejkiem. - dobry będzie także delikatny masaż skroni i czoła

3. Na kaszel: 

- natrzeć klatkę piersiową kamforą (tuż przed snem), ubrać się ciepło i położyć. Pamiętam, że będąc dzieckiem coś takiego robiłam. - termofor z ciepłą (nie gorącą!) wodą położyć na klatkę piersiową - efekt rozgrzewający gwarantowany! - syrop z cebuli - to chyba każdy zna. Wystarczy drobno posiekać cebulę, zmieszaj z miodem i odczekaj, aż pojawi się sok. Nie dość że zdrowe, to jeszcze smaczne! - czosnek - wiecie, że działa lepiej, niż antybiotyki? A na pewno jest bardziej bakteriobójczy, niż one (robiliśmy kiedyś doświadczenie na studiach). Zjadany bezpośrednio nie każdy toleruje, ale można zmieszać przeciśnięty czosnek wraz z miodem, sokiem z cytryny i wodą gotowaną. Wystarczy kilka raz dziennie spożywać ze 2-3 łyżeczki. - herbatka z bzu, malin lub lipy

4. Na katar: 

- warto położyć na nasadę nosa zimny kompres (3-4 razy dziennie) i trzymać przez około 10 minut. Kompres można skropić kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego lub miętowego. - stosuj płukanki do nosa, np. są z soli kuchennej. Taką płukankę można przygotować samemu -rozpuścić pół łyżeczki soli w pół szklanki wody, lub kupić gotowe ampułki w aptece. Należy ją wykonywać 4-5 razy dziennie. - rób inhalacje, wdychając opary znad rumianku - pomogą zmniejszyć obrzęk śluzówki nosa oraz upłynnić przyschnięty śluz. Rozszerzą też naczynia krwionośne. Można również stosować inhalacje nad miską, wsypując do naczynia garstkę kwiatów rumianku, a następnie zalewając gorącą wodą. Przykryć głowę ręcznikiem i pochylić się nad miską, a następnie wdychać parę. Sposoby dobre na wszystko! - herbata malinowa z imbirem (imbir jest bogaty w substancje przeciwzapalne) - gorąca kąpiel pomoże na początku przeziębienia (warto dodać olejek sosnowy lub eukaliptusowy) - mleko z miodem i czosnkiem - dobry będzie miód lipowy, akacjowy, a w stanach zapalnych dróg oddechowych - rzepakowy lub wrzosowy - grzane wino - oczywiście, w rozsądnych ilościach. Ma działanie rozgrzewające! - domowy rosół - nie zwalcza przyczyny infekcji, ale poprawia samopoczucie (zawiera peptyd o nazwie karnozyna, poprawiający nastrój)

przeziebienia

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz